Tina Vovk

Petek,
15. 1. 2016,
7.03

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

republikanci Donald Trump Ted Cruz

Petek, 15. 1. 2016, 7.03

8 let, 9 mesecev

Trump nadaljuje napade na Cruza glede njegovega rojstva

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Prvo letošnjo debato republikanskih kandidatov za predsedniško nominacijo je zaznamoval napad Donalda Trumpa na Teda Cruza zaradi njegovega rojstva v Kanadi.

"Nad tvojo glavo visi velik vprašaj," je vodilni republikanski kandidat Trump zabrusil senatorju Cruzu. Ameriška ustava namreč zahteva, da je predsednik natural born citizen (približen prevod: rojen državljan).

Trump je pred tednom dni začel problematizirati kraj Cruzovega rojstva (rojen je bil v Calgaryju ameriški materi in na Kubi rojenemu očetu, ki je postal ameriški državljan, družina pa se je v ZDA preselila štiri leta po njegovem rojstvu), češ da bi lahko demokrati začeli pravno spodbijati legitimnost njegovega predsednikovanja, če bi zmagal. Zahteva, da je predsednik rojen v ZDA, sicer ni bila nikoli preverjena na sodišču, splošno sprejeta razlaga pa je, da ta zahteva pomeni, da je posameznik ali rojen na ozemlju ZDA ali pa so njegovi starši ameriški državljani.

V anketah omenjena dvojica močno vodi pred preostalimi petimi kandidati, ki so se tudi udeležili debate v Južni Karolini.

Trump in Cruz sta imela do zdaj prijateljske odnose, a s približevanjem prvih primarnih volitev, ki se čez dva tedna začnejo v Iowi, se retorika med njima zaostruje. Medtem ko je Trump nadaljeval napade na Cruza zaradi njegovega rojstva v Kanadi, mu je ta vrnil, da se je Trumpova mati rodila na Škotskem, očital pa mu je tudi "liberalne newyorške vrednote".

Osebni napadi tudi med drugimi kandidati so zasenčili razpravo o trgovinski politiki, boju proti terorizmu in vlogi zvezne vlade. Skupna tarča vseh kandidatov sta bila vodilna demokratska kandidatka Hillary Clinton in njeno delo vodje ameriške diplomacije ter predsednik Barack Obama, ki je pred dvema dnevoma še zadnjič nagovoril kongres z govorom o stanju v državi. Obamo so napadli predvsem zaradi zajetja desetih ameriških mornarjev v iranskih teritorialnih vodah pred dnevi, češ da so bile ZDA zaradi tega ponižane.