Venezuelska prestolnica Caracas je najdražje in najcenejše mesto za strokovnjake in usposobljene delavce iz tujine. Med najdražja mesta med drugim spadajo še nekatera norveška in švicarska mesta.
Svetovalno podjetje ECA International (sedeže ima v Londonu, New Yorku, Sydneyju in Hongkongu) dvakrat na leto objavi lestvico mest, ki so najdražja za tujce, zaposlene v predstavništvih oziroma podružnicah tujih podjetij. S tem pomagajo svetovnim podjetjem pri oceni stroškov, ki jih bodo imela v teh državah.
Zakaj je Caracas …
Pri omenjenih tujih delavcih gre za strokovnjake in usposobljene delavce iz tujine, ki jih v angleščini označujejo za expatriates oziroma expats, v nasprotju z ekonomskimi priseljenci (migrant workers oziroma immigrants).
Tako kot leta 2013 je bilo tudi lani z vidika podjetij najdražje mesto za te dobro plačane tujce Caracas. Malce nenavadno se sliši, da je venezuelska prestolnica obenem tudi najcenejše mesto.
… najdražje in najcenejše mesto na svetu
Razlog je v tem, da ima država, ki se nevarno bliža bankrotu, kar tri različne menjalne tečaje med ameriškim dolarjem in domačo valuto bolivar. Po prvem, uradnem tečaju je namreč dolar izjemno podcenjen v primerjavi z bolivarjem, zaradi česar morajo svetovna podjetja za svoje zaposlene v tem mestu plačati največ.
Toda tujci, zaposleni v predstavništvih v Venezueli, imajo zdaj dostop do vmesnega menjalnega tečaja Sicad 2, ki je bližje dejanskemu menjalnemu tečaju med dolarjem in bolivarjem na venezuelskem črnem trgu.
Tujec v Caracasu plačan po enem tečaju, denar pa lahko menja po drugem
Če upoštevamo ta vmesni tečaj, pa postane Caracas za te dobro plačane tujce v resnici najcenejše mesto – plačani so namreč po uradnem tečaju, dolarje pa lahko v bolivarje menjajo po vmesnem tečaju.
Lee Quane, regionalni direktor ECA za Azijo, zato podjetjem svetuje, naj dobro premislijo, kateri menjalni tečaj bodo uporabila pri plačilu tujih zaposlenih v svojih predstavništvih v Venezueli, saj lahko tako kar precej znižajo svoje stroške.
Najdražje afriško in drugo najdražje mesto na svetu
Drugo najdražje mesto na svetu je – malce presenetljivo – angolska prestolnica Luanda, ki je seveda tudi najdražje mesto v Afriki, nato pa večinoma sledijo norveška in švicarska mesta:
- Oslo (Norveška)
- Stavanger (Norveška)
- Zürich (Švica)
- Ženeva (Švica)
- Bern (Švica)
- Basel (Švica)
- Juba (Južni Sudan)
- Seul (Južna Koreja)
Skandinavska mesta, Moskva in Pariz
Med 50 najdražjih mest na svetu so se poleg zgoraj omenjenih norveških in švicarskih uvrstila še naslednja mesta: Köbenhavn (11. mesto), Moskva (17. mesto), Helsinki (19. mesto), Stockholm (31. mesto), Göteborg (41. mesto) in Pariz (49. mesto). Ljubljane v prvi petdeseterici najdražjih mest ni.
Če so norveška in švicarska mesta najdražja, pa je najcenejše mesto za tujce na stari celini Kijev, ki je od leta 2013 padel za kar 60 mest in je zdaj v svetovnem merilu na 257. mestu.
Kako drag je New York
Na severu nove celine je najdražje mesto za tujce, zaposlene v predstavništvih oziroma podružnicah, New York, ki je v svetovnem merilu na 40. mestu (pri New Yorku je ECA upošteval stroške na Manhattnu).
Na Bližnjem vzhodu je najdražje mesto za ekspatriate, če jih tako poimenujemo, Tel Aviv v Izraelu (24. mesto v svetovnem merilu), najcenejša pa Džeda v Savdski Arabiji (231. mesto v svetovnem merilu).
Kako draga je trenutna "prestolnica rokometa"
Katarska prestolnica Doha, ki je bila zadnje dneve v središču slovenske pozornosti zaradi svetovnega prvenstva v rokometu, je na svetovni lestvice ECA na 160. mestu.