Aleš Žužek

Ponedeljek,
9. 2. 2015,
10.15

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 9. 2. 2015, 10.15

8 let, 12 mesecev

Swiss Leaks: Na tajnih računih v Švici denar skrivali tudi Slovenci

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V švicarski podružnici britanske banke HSBC je imelo več kot sto tisoč strank na tajnih računih več kot 88 milijard evrov. Med njimi so tudi Slovenci in osebe, povezane s Slovenijo.

V HSBC v Ženevi je med letoma 1993 in 2006 13 strank, povezanih s Slovenijo (38 odstotkov jih ima tudi slovenski potni list oziroma slovensko državljanstvo), odprlo 26 bančnih računov. Mednarodni konzorcij preiskovalnih novinarjev (ICIJ), ki je objavil podatke na svoji spletni strani, njihovih imen ne navaja.

Največji slovenski znesek znaša 20 milijonov evrov Največji znesek, ki ga je stranka, povezana s Slovenijo, naložila v HSBC, znaša 22,7 milijona ameriških dolarjev (20 milijonov evrov – preračunano glede na zdajšnje menjalno razmerje med dolarjem in evrom, op. p.).

Teh 13 strank ima oziroma je imelo na računih skupno 24,5 milijona ameriških dolarjev (21,6 milijona evrov). Glede na skupno vsoto se je Slovenija med 203 državami uvrstil na "skromno" 134. mesto, glede na število imetnikov računov pa na 146. mesto.

Največ denarja prikrili švicarski imetniki računov Na prvih petih mestih so po številu imetnikov računov Švica (11.235 strank, povezanih s to državo), Francija (9.817), Velika Britanija (8.844), Brazilija (8.667) in Italija (7.499).

Malce drugačna je lestvica glede na skupno vsoto naloženega denarja. Na prvem mestu je tudi tukaj Švica, saj so imeli imetniki računov v banki naloženih 31,2 milijarde dolarjev (27,5 milijarde evrov).

Na tajnih računih tudi denar iz Venezuele Alpski državi sledijo Velika Britanija z 21,7 milijarde dolarjev (19,1 milijarde evrov), Venezuela s 14,8 milijarde dolarjev (13 milijard evrov), ZDA s 13,4 milijarde dolarjev (11,8 milijarde evrov) in Francija z 12,5 milijarde dolarjev (11 milijard evrov).

Med več kot sto tisoč strankami (posamezniki in pravne osebe), ki so imele odprte račune v HSBC (Hongkog and Shanghai Banking Corporation), so tudi kronane glave z Bližnjega vzhoda (omanski sultan, savdski princi …), sorodniki in sodelavci sirskega diktatorja Bašarja Al Asada, nekdanjega egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka, nekdanjega kitajskega premierja Li Penga

Denar iz davčnih oaz, trgovci z diamanti, podporniki terorizma … Od več kot sto milijard evrov (88 milijard evrov), ki so bile vsaj do leta 2006–2007 v banki, znaša delež državnih institucij okoli 12,6 milijarde dolarjev (11,1 milijarde evrov). Med drugim je imela v banki denar, pridobljen s prodajo nafte, tudi Chavezova Venezuela.

V banki so svoje račune imela tudi podjetja, ki so prijavljena v tako imenovanih davčnih oazah. Veliko je tudi tako imenovanega umazanega denarja: trgovci z diamanti in orožjem, finančni podporniki terorizma …

Bančniki svetovali, kako prikriti premoženje Bančni uslužbenci HSBC, ki je glede na bančno bilanco druga največja banka na svetu, so tudi pomagali strankam, kako prikriti svojo premoženje. Med posamezniki, ki so bili imetniki računov ženevske HSBC, so med drugim tudi:

- urugvajski nogometaš Diego Forlan: 1,4 milijona dolarjev (1,2 milijona evrov), - avstralska manekenka Elle Macpherson: 12,2 milijona dolarjev (10,7 milijona evrov), - dirkač formule ena Fernando Alonso: 42,3 milijona dolarjev (37,2 milijona evrov) - italijanski poslovnež Flavio Briatore: 73 milijonov dolarjev (64 milijonov evrov) - poglavar armenske cerkve Karekin II.: 1,1 milijona dolarjev (970 tisoč evrov) - jordanski kralj Abdulah II.: 41,8 milijona dolarjev (36,8 milijona evrov), - maroški kralj Mohamed VI.: 9,1 milijona dolarjev (osem milijonov evrov), - teniški igralec Marat Safin: 4,87 milijona dolarjev (4,3 milijona evrov), - italijanski motociklist Valentino Rossi: 23,9 milijona dolarjev (21 milijonov evrov).

Žvižgač Herve Podatke o tajnih računih v HSBC je leta 2008 francoskim preiskovalcem izročil nekdanji uslužbenec v banki Herve Falciani. Francoski časnik Le Monde je dobil različico francoskih podatkov in jih dal tudi ICIJ, ta pa je omogočil vpogled tudi drugim medijem, ki sodelujejo v okviru ICIJ.

Kot piše nemški časnik Süddeutsche Zeitung, so v najmanj 12 državah finančne inštitucije že sprožile preiskave proti imetnikom računov. Do zdaj so te inštitucije imetnikom računov odmerile davek oziroma izrekle kazni, višje od milijarde evrov.