Četrtek, 1. 9. 2011, 21.08
9 let
Svetovni voditelji za sprostitev libijskih sredstev

Dogovorili so se tudi za odprtje novih veleposlaništev v Tripoliju. Kot je po koncu konference povedal francoski predsednik Nicolas Sarkozy, ki je konferenco gostil skupaj z britanskim premierom Davidom Cameronom, so vsi voditelji približno 60 držav "obljubili, da bodo sprostili denar včerajšnje Libije, da bi financirali razvoj današnje Libije". Takoj naj bi sprostili petnajst milijard dolarjev, je pojasnil Sarkozy.
Nato bo dokončal misijo v Libiji
Sarkozy in Cameron sta napovedala tudi, da se bo operacija zveze Nato v Libiji nadaljevala, dokler bodo Gadafi in njegovi lojalisti predstavljali nevarnost. Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen pa je dejal, da bo Nato "dokončal misijo v Libiji".
"Okrepiti moramo strpnost"
Vodja libijskih upornikov Mustafa Abdel Džalil je že obljubil, da bodo izpolnili svoje naloge. "Moramo zagotoviti varnost v Libiji, okrepiti moramo strpnost in vzpodbujati odpuščanje, treba bo spoštovati pravno državo," je dejal.
Cameron pa je v nove libijske oblasti izrazil vse zaupanje. Kot je menil, so povsem dorasli nalogam, ki jih čakajo. "Libijsko ljudstvo bo vzelo prihodnost v svoje roke," je menil britanski premier.
Na drugi strani pa so manj navdušeni nad uporniki v Afriški uniji. Kot je dejal predsednik komisije te organizacije Jean Ping, v Afriški uniji še niso pripravljeni priznati libijskega nacionalnega prehodnega sveta, kar je sicer doslej storilo že 60 držav, med njimi tudi Rusija.
Iz Libije od februarja pobegnilo 860.000 ljudi
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je dejal, da so Združeni narodi v Libijo pripravljeni napotiti misijo, katere cilj bi bila humanitarna dejavnost in graditev države, in ki bi z delom začela čim prej. Humanitarne potrebe je izpostavil kot najbolj pereče, saj je iz države od februarja pobegnilo 860.000 ljudi, javne službe, tudi bolnišnice in klinike, pa se soočajo s pomanjkanjem ljudi. Problem je tudi pomanjkanje pitne vode. Dodal je, da prehodni nacionalni svet misijo podpira.
Pred začetkom konference sta se sicer o prihodnosti Libije na ločenem sestanku že pogovarjala Clintonova in Sarkozy, pred tem pa se je Clintonova sestala tudi s turškim kolegom Ahmetom Davutoglujem.