Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je GS ZN izročil predlog resolucije, s katero bi od Meddržavnega sodišča v Haagu (ICJ) zahtevala, da poda mnenje o zakonitosti razglasitve neodvisnosti Kosova.
Jeremić je na novinarski konferenci v New Yorku ob tem zagotovil, da bo Srbija odločitev ICJ spoštovala.
Srbija naj bi imela več podpore kot Kosovo
Besedilo resolucije, ki jo želi Srbija dati na dnevni red jesenskega zasedanja 63. Generalne skupščine ZN, je kratko in jedrnato. O vključitvi na dnevni red bo najprej odločal splošni odbor Generalne skupščine, ki bo o njej potem kasneje glasovala. Jeremić se je izognil ugibanju, koliko podpore ima Srbija, vendar pa se je iz diplomatskih krogov izvedelo, da ima zagotovo več, kot pa je držav, ki so priznale neodvisnost Kosova.
O skladnosti z mednarodnim pravom naj odloči IJC
Jeremić je na novinarski konferenci ponovil, da se je Srbija odločila za miroljubno pot reševanja krize in da ni sprejela niti gospodarskih sankcij proti Kosovu. Vse kar želi je to, da o skladnosti z mednarodnim pravom odločitve o razglasitvi neodvisnosti Kosova odloči ICJ. Na vprašanje, ali bo potem Srbija odločitev, kakršnakoli že bo, spoštovala, je Jeremić zagotovil, da bo.
Kosovo doslej priznalo 45 držav
Kosovo je razglasilo samostojnost 17. februarja, doslej pa je to nekdanjo srbsko pokrajino, ki je od leta 1999 pod mednarodno upravo, priznalo 45 držav. Srbija in njena zaveznica v Varnostnem svetu ZN Rusija vztrajata, da je odcepitev Kosova nezakonita. Jeremić je dejal, da bi mnenje ICJ, čeprav le svetovalne narave in nezavezujoče, vneslo več jasnosti v položaj. Po besedah zunanjega ministra Srbije ne želijo nobene države postaviti v položaj, da se izreka za ali proti samostojnosti Kosova, ampak želijo le mnenje ICJ.
Jeremić je na novinarski konferenci odgovarjal tudi na vprašanja glede sodelovanja s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in glede srbskega košarkarja Miladina Kovačevića, ki je maja grobo pretepel ameriškega študenta, nato pa pobegnil v domovino.
Jeremić upa, da bo kmalu konec iskanja haaških obtožencev
Jeremić je glede najbolj iskanega haaškega obtoženca, generala Radka Mladića in hrvaškega Srba Gorana Hadžića, še zadnjih dveh haaških ubežnikov, dejal, da upa, da bodo kmalu lahko razglasili konec tega poglavja. Poudaril je, da je 43 od 45 obtožnih za vojne zločine, ki jih je Haag zahteval od Srbije, že v Haagu ter izrazil upanje, da bosta kmalu ujeta še zadnja dva.
Upam in optimističen sem, da bomo lahko čimprej sporočili, da je to poglavje končano, je dejal. "Zelo trdo delamo, da bi našli Mladića in Hadžića ter da bi se branila pred sodiščem v Haagu," je dejal.
Srbski košarkar grobo pretepel ameriškega študenta
Srbski študent in košarkar Kovačević je maja v Binghamptonu v državi New York ameriškega študenta Bryana Steinhauerja pretepal tako, da je ostal v komi, zato so ga aretirali. Sodišče mu je odvzelo potni list, vendar pa mu je namestnik srbskega konzula v New Yorku izdal začasni potni list, s katerim je pobegnil v Srbijo. Jeremić je dejal, da je srbska vlada ukrepala proti namestniku konzula in generalnem konzulu v New Yorku. "Oba sta izgubila službo, kmalu pa se bo začel postopek pred pravosodnimi organi v Srbiji," je dejal.
Srbija državljanov ne izroča tretjim državam
Glede Kovačevića pa je povedal, da po srbski ustavi državljanov ni mogoče izročati tretjim državam, ampak le mednarodnim sodiščem. Srbska vlada naj bi sicer Kovačeviću svetovala, da se vrne v New York in se sooči z obtožnico, ker zaradi tiralice Interpola več ne bo mogel potovati v tujino, vendar se je odločil, da ostane doma. ZDA Srbiji prav tako še niso poslale uradne zahteve za izročitev. V ameriškem kongresu sicer poslanci iz New Yorka grozijo z resolucijo za odvzem pomoči Srbiji, če ne bo izročitve.