Ponedeljek, 18. 11. 2013, 21.04
8 let, 8 mesecev
Slovenski evroposlanci: Skrajni desnici v Evropi ne bo uspelo
Skrajno desni nizozemski politik Geert Wilders, vodja Stranke svobode (PVV), in voditeljica francoske Nacionalne fronte (FN) Marine Le Pen sta prejšnji teden napovedala ustanovitev skupne zveze, s katero želita v Evropskem parlamentu pridobiti večji pomen za evroskeptike. K sodelovanju sta pozvala sorodne "domoljubne" stranke, ki zagovarjajo večjo suverenost članic in manj Bruslja.
O pridružitvi njuni pobudi razmišljajo avstrijski svobodnjaki (FPÖ), ki so na Dunaju gostili predstavnike desničarskih strank iz več evropskih držav – poleg Nacionalne fronte še predstavnike italijanske Severne lige, švedskih demokratov, belgijske Vlaams Belang in slovaške nacionalne stranke SNS. Te stranke naj bi ponudile alternativo dvema najmočnejšima skupinama v EP, socialdemokratom in konservativcem.
Za oblikovanje politične skupine v Evropskem parlamentu, kjer sedi 766 poslancev, trenutno iz sedmih političnih skupin, je potrebnih najmanj 25 članov, izvoljenih najmanj v četrtini držav članic, kar trenutno pomeni iz najmanj sedmih različnih držav. V EP že je evroskeptična skupina Evropa svobode in demokracije (EFD), ki jo vodi Nigel Farage iz britanske stranke Ukip in ima 32 sedežev.
Napoved Wildersa in LePenove ni ostala neopažena, saj zaradi splošnega nezadovoljstva v Evropi raste priljubljenost evroskeptičnih strank. Kako nanje gledajo slovenski evropski poslanci?