Petek,
22. 8. 2008,
9.01

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 22. 8. 2008, 9.01

8 let, 7 mesecev

Rusija zaključila umik iz Gruzije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Rusija je zaključila umik svoje vojske iz Gruzije, je objavil ruski obrambni minister Anatolij Serdjukov.

"Umik ruskih vojakov in enot je potekal brez incidentov in se je zaključil po načrtovanem času" ob 7.50 (oz. ob 17.50 po srednjeevropskem času), je dejal Serdjukov. Rusija bo ohranila nadzor nad ključno cesto v Gruziji Ruske sile so se večinoma umaknile na območje gruzijskih separatističnih pokrajin Južna Osetija in Abhazija, nekaj sto vojakov pa naj bi po navedbah ruskih generalov še vedno ostalo tudi v okolici teh pokrajin na gruzijskem območju in sicer v t.i. tamponskih conah. Prav tako bo ruska vojska ohranila nadzor nad ključno cesto, ki povezuje prestolnico Tbilisi z zahodnim delom ob Črnem morju

Gruzija protestira proti tamponskim conam Gruzijska stran je protestirala, ker naj bi se Rusija enostransko odločila za tovrstne tamponske cone in ker naj to tudi ne bi bilo v skladu s sporazumom o premirju v šestih točkah. Sekretar gruzijskega sveta za nacionalno varnost Aleksander Lomaja je napovedal, da se bo še v petek sestal z ruskim poveljnikom in z njim spregovoril o ruskih načrtih, po katerih bi nekaj ruskih vojakov ostalo v Gruziji. "Prisluhnili mu bomo, seveda pa Rusija o tem ne more enostransko odločati. V načrtu s šestimi točkami imamo okvir. Prihodnji razvoj dogodkov pa bo predmet nadaljnjih diplomatskih prizadevanj," je povedal.

Kasneje je namestnik načelnika generalštaba ruske vojske, general Anatolij Nogovicin je pojasnil, da so tovrstne "tamponske cone" povsem v skladu s prejšnjimi dogovori, po katerih so lahko ruske mirovne sile patruljirale tudi po gruzijskem območju. Ruski mirovniki so sicer na območje ob odobritvi Združenih narodov prišli po krajših vojnah med Gruzijo na eni ter Južno Osetijo in Abhazijo na drugi strani v 90. letih dvajsetega stoletja.

Ruski general napadel Natovo mornariško vajo

Nogovicin pa je napadel tudi mornariško vajo, ki jo je v Črnem morju začela zveza Nato. "Ne verjamem, da bodo ta dejanja prispevala k stabilizaciji položaja v regiji," je dejal ruski general. "Ravno danes, ko je konec konflikta, pa so tu Natove ladje," je še dodal.

Zveza Nato je namreč v petek začela "rutinske vaje" v Črnem morju, v kateri za zdaj sodelujejo tri vojaške ladje iz Nemčije, Španije in Poljske, ameriška fregata pa se jim bo pridružila kasneje. Vaje naj bi potekale do 10. septembra, v zvezi Nato pa so poudarili, da je bila vaja načrtovana še pred začetkom konflikta v Gruziji.

Vrnitev ruske ladje v Ukrajino V ukrajinsko pristanišče Sevastopol se je sicer medtem vrnila ruska vojaška ladja, ki je sodelovala v operacijah v Gruziji. Ukrajina vplutja ladje ni ovirala, čeprav je ukrajinski predsednik Viktor Juščenko minuli teden v luči gruzijsko-ruskega spora sprejel odlok, ki na novo ureja odobritve za vstop in izstop ukrajinske meje ruskim ladjam. V skladu z njim si je Ukrajina pridržala pravico, da ruskim ladjam ne dovoli vrnitve v Sevastopol, ki so lahko sicer v skladu z dogovorom po razpadu Sovjetske zveze do leta 2017 nameščene v tem črnomorskem pristanišču.

O razmerah v regiji sta se sicer v četrtek po telefonu pogovarjala gruzijski predsednik Mihail Sakašvili in ameriški predsednik George Bush, ki je prvemu dejal, da pričakuje hiter konec ruske zasedbe Gruzije. Na te izjave se je nato odzval tudi general Nogovicin: "Predsednik ZDA je na počitnicah. Očitno informacij ne prejema pravočasno," je dejal in "priporočil" Bushevemu tiskovnemu predstavniku, "naj več pozornosti posveča našim novinarskim konferencam". Na vprašanje glede Sakašvilijevega protesta, da Rusija "zavzema nove strateške položaje", pa je Nogovicin odgovoril, da "ne sprašujemo za njegovo dovoljenje".

Gruzijsko-ruski spor je bil v četrtek znova tudi na dnevnem redu Varnostnega sveta ZN. Toda članice so bile ob dveh predlogih resolucije, ruskem in francoskem, znova razdeljene.

Evropska komisija Gruziji namenila dodatno pomoč Je pa medtem Evropska komisija namenila še pet milijonov evrov humanitarne pomoči za žrtve vojaškega konflikta v Gruziji. Omenjena sredstva predstavljajo dodatek k milijonu evrov, ki ga je komisija sprostila takoj po izbruhu spopadov pred dvema tednoma. Oceno humanitarnih razmer na območju naj bi sicer podal tudi visoki komisar ZN za begunce Antonio Guterres, ki se mudi v regiji. V petek se je mudil v Južni Osetiji.