Petek,
14. 6. 2013,
7.11

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 14. 6. 2013, 7.11

9 let, 2 meseca

Poplavni val ogroža okolico Osijeka in vasi v Srbiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Poplavni val je dosegel tudi Srbijo, kjer pa večjih skrbi, da bi Donava poplavljala čez nasipe, zaenkrat ni. Kljub vsemu pa visoka voda že ogroža nekatere vasi na Hrvaškem pa tudi v Srbiji.

Poplavni val, ki že od preteklega konca tedna ogroža Evropo, je po Hrvaški dosegel tudi Srbijo. Čeprav je poplavni val dosegel Bezdan in Apatin, ni nevarnosti poplav v zaščitnem delu Donave, piše srbska spletna stran Kurir. Vodna gladina Donave v bližini Bezdana je sicer narasla za 12 centimetrov, glede na prognozo republiškega hidrometeorološkega zavoda Srbije pa naj bi Donava narasla še za centimeter ali dva.

Poplavni val se je začel upočasnjevati Vladislav Milošev iz javnega podjetja Voda Vojvodine je povedal, da so nasipi, ki so jih postavili pred dvigom Donave, zdržali, hkrati pa ni opaziti poslabšanja in erozije. Po njegovem mnenju se je poplavni val začel upočasnjevati, saj je v zadnjih osmih urah vodna gladina narasla le za štiri centimetre. "Če se bo gladina dvignila za en centimeter ali dva centimetra, je stvar hidrologije in statistike," je še povedal za Kurir.

V Srbiji sicer pričakujejo stagnacijo in upadanje vodne gladine, na Madžarskem pa se vodna gladina že znižuje. Strokovno-operativna ekipa zahodne Bačke in Vode Vojvodine, ki so opravili analizo meritev s terena, je sklenila, da ni večjih nevarnosti za poplave. Donava bo narasla v okolici Novega Sada, kjer so predvsem ogrožena občina Beočin in vasi Banaštor, Čerević in Susek.

Vodostaje bodo spremljali do konca tedna Načelnik Sektorja za izredne razmere Predrag Marić je prepričan, da je poplavni val dokaz, da bi morali več vlagati v preventivo, ne pa samo ukrepati po poplavah. "V Srbiji se vedno govori o tem, kaj bomo storili potem, upam, da se bo takšno mišljenje spremenilo," je povedal za Kurir. Sektor za izredne razmere je priskrbel mobilno protipoplavno zaščito, ki so po Marićevem mnenju veliko učinkovitejši od vreč peska.

Marić je še dejal, da bodo do konca tedna pozorno spremljali razmere na terenu, če bi se karkoli spremenilo ali če bi voda narasla. Načelnik sektorja pa je še povedal, da nekateri župani občin niso opravili svojega dela. "Ogrožene so nekatere hiše v nezaščitenem delu, to pa ne pomeni, da nam ni treba poskrbeti za te ljudi," je dejal za Kurir in dodal, da se bo sestal z vsem predstavniki občin med Bezdanom in Novim Sadom, da bi se z njimi pogovoril o tem, kaj lahko storijo.

Poplavni val na Hrvaškem ni povzročil večje škode Vodostaj Donave na Hrvaškem je sicer visok, večjih poplavljenih območjih pa ni, poročajo z vzhoda Hrvaške, kamor je v četrtek prispel vrh vodnega vala. Nasipi na Hrvaškem držijo, so pa občasne težave zaradi izbruha podzemnih voda.

Zaradi izjemne višine gladine Donave ta prodira tudi do 40 kilometrov vzvodno v reko Dravo, kar je pripeljalo do zvišanja vodostaja tudi v nekaterih manjših rekah na tem območju, kot je Karašica, je dejal vodja centra za obrambo pred poplavami Zoran Đuroković. Dodal je, da so preventivno povišali začasne nasipe, da bi obranili počitniško naselje na tem območju.

Zaradi poplav ogroženo območje osiješko-baranjske in vukovarsko-sremske županije bo obiskal hrvaški predsednik Ivo Josipović, potem ko je sredi priprav na obrambo pred poplavami v začetku tedna to storil tudi premier Zoran Milanović. Pristojne službe opozarjajo, da bodo imele reke na vzhodu države visok vodostaj tudi naslednjih sedem do deset dni ter da bodo vztrajali na dežurstvih, dokler se gladina ne bo spustila vsaj za dva metra.