Petek, 17. 1. 2014, 12.52
8 let, 7 mesecev
Po zgledu Zorana Jankovića želi tudi Milan Bandić spremeniti Zagreb
Za univerzijado, ki jo bo Zagreb ponovno gostil po 29 letih, je mestna uprava z županom Milanom Bandićem na čelu pripravila načrt devetih investicijskih projektov, vrednih 1,7 milijarde kun (222 milijonov evrov). Novi objekti naj bi zelo spremenili ne le športno, marveč celotno podobo hrvaške metropole, zgradili pa naj bi jih skoraj dvotretjinsko z evropskim denarjem, piše današnji Jutarnji list.
Velik del denarja, okrog 32 milijonov evrov, naj bi šel za štadion v Maksimiru, na katerem naj bi odprli univerzijado, podobno kot leta 1987 (še danes se spominjamo te rekordno dolge prireditve, ko so zaradi utrujenosti omedlevali udeleženci).
Prav prenove Maksimira, kjer svoje tekme igrajo nogometaši Dinama, na njem pa so tudi številni glasbeni koncerti, bi se Zagrebčani verjetno še najbolj razveselili. Objekt je po številnih nedokončanih obnovah postal športna sramota mesta in se ga je oprijel vzdevek "spaček od štadiona".
Poleg športnih bodo k novi podobi Zagreba prispevali tudi nova prometna ureditev v nekaterih delih mesta, težka okrog 52 milijonov evrov, prenovili ali na novo zgradili pa naj bi tudi 8 mostov.
Velik poseg načrtujejo tudi v priljubljenem rekreacijskem centru Bundek v Novem Zagrebu, ki bo skupaj z adrenalinskim parkom stal več 26 milijonov evrov.
Čez dobri dve leti naj bi torej štiri tisoč športnikov iz tujine in okrog milijon domačih prebivalcev spoznalo drugačen, v lepšo podobo odeti Zagreb, še piše Jutarnji list.
Dvom o njihovi uresničitvi, ob upoštevanju, da tudi Hrvaška močno občuti gospodarsko krizo, poraja tudi dejstvo, da Bandiću že več kot desetletje ne uspe zgraditi niti novega, nujno potrebnega nogometnega štadiona. Zaradi njega nogometašem Dinama in reprezentanci vseskozi grozi, da mednarodnih tekem ne bodo smeli več igrati v Zagrebu.
1. Zakaj je treba toliko denarja vložiti v prenovo Doma športov, če pa Zagreb že ima Areno, praktično novo dvorano za 16 tisoč gledalcev, ki so jo zgradili za svetovno prvenstvo v rokometu leta 2009?
2. Načrt črpanja evropskih sredstev je v praksi praviloma manjši, kot je predvideno. Kaj je rezervni scenarij, če mestni upravi ne uspe počrpati predvidenih sredstev?