Sreda,
14. 1. 2015,
16.23

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Pegida

Sreda, 14. 1. 2015, 16.23

6 let, 1 mesec

Pegida odprla podružnico v Španiji (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Nemško protimuslimansko gibanje Pegida je po terorističnih napadih v Franciji svojo podružnico odprlo tudi v Španiji, je sporočilo gibanje.

Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP so jo sprožili že dan po napadih na satirični tednik Charlie Hebdo v Parizu. V Španiji ima Pegida okoli 800 sledilcev na Twitterju in 2700 všečkov na Facebooku. V elektronskem sporočilu AFP so napovedali, da bodo tudi v Španiji pripravili demonstracije, ki se jih bodo udeležili tudi člani Pegide iz Nemčije. Prvo zborovanje so hoteli pripraviti že v ponedeljek pred mošejo v Madridu, a niso dobili dovoljenja oblasti. V Španiji je med okoli 47 milijonov prebivalcev dva milijona muslimanov.

Napovedali podobna gianja tudi po drugih državah Aktivisti so napovedali podobna gibanja v Avstriji, Švici in skandinavskih državah, nekatere skrajne desničarske skupine v Evropi pa so že podprle Pegido.

Gibanje Domoljubnih Evropejcev proti islamizaciji Zahoda (Pegida), ki nasprotuje muslimanskim priseljencem v Evropi, se je začelo oktobra z demonstracijami, ki se jih je udeležilo samo 500 ljudi. Od takrat se je okrepilo, na zadnjem zborovanju v Dresdnu v ponedeljek se je zbralo že 25.000 privržencev.

Študija: Povprečen udeleženec demonstracij Pegide ni proti islamu Udeleženci demonstracij, ki jih organizira nemško protiislamistično gibanje Pegida, večinoma ne nasprotujejo islamu, temveč se na ulice podajajo zaradi nezadovoljstva s politiko, kaže prva študija o protestnikih, ki so jo predstavili v Dresdnu. Povprečen protestnik je moški srednjih let, izobražen in pripadnik srednjega sloja.

Za večino zborovanja možnost za izražanje nasprotovanja politični eliti Kot je ob predstavitvi študije pojasnil politolog Hans Vorländer z univerze v Dresdnu, le četrtina udeležencev demonstracij gibanja Domoljubnih Evropejcev proti islamizaciji Zahoda na proteste odhaja zaradi islama, islamskih skrajnežev ali islamizacije nemške družbe. Za večino so zborovanja v prvi vrsti možnost za izražanje nasprotovanja politični eliti.

Skupina strokovnjakov je na treh protestih, ki so v Dresdnu potekali med 22. decembrom in 12. januarjem, anketirala približno 400 demonstrantov. 65 odstotkov tistih, ki so jih strokovnjaki zaprosili za sodelovanje v anketi, sicer ni želelo odgovarjati.

48-leten moški iz Saške, dobro izobražen, z višjim dohodkom Glede na rezultate anket je povprečen udeleženec Pegidinih zborovanj 48-letni moški iz zvezne dežele Saška, ki je dobro izobražen, njegovi dohodki pa malo presegajo povprečje te zvezne dežele.

Zgolj dva odstotka protestnikov sta brezposelna, upokojencev je 18 odstotkov. Skoraj polovico demonstrantov predstavljajo delavci ali uslužbenci, uradnikov je okoli tri odstotke.

Študija: Pegida je predvsem saški fenomen Študija je še pokazala, da je Pegida predvsem saški fenomen, saj je 36 odstotkov vprašanih navedlo, da so iz Dresdna ali okolice, še 38 odstotkov pa jih je iz drugih delov te zvezne dežele. Iz preostalih vzhodnonemških dežel je devet odstotkov vprašanih, šest odstotkov pa jih je na demonstracije prišlo iz zahodne Nemčije.

Politologi v demonstracijah vidijo simptom že dalj časa trajajoče krize predstavniške demokracije. Glede prihodnosti Pegide pa Vorländer vidi dve možnosti. Lahko bi se razvila v desničarsko populistično gibanje ali pa bi postala podaljšana roka evroskeptične stranke Alternativa za Nemčijo (AfD), meni politolog.