Sobota,
21. 7. 2012,
19.40

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 21. 7. 2012, 19.40

8 let, 8 mesecev

Papežev majordom iz celice v hišni pripor

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Papeževega majordoma Paola Gabrieleja, ki so ga maja aretirali, ker je imel pri sebi zaupne vatikanske dokumente, so danes izpustili iz zaporniške celice v hišni pripor.

V hišnem priporu bo ostal do odločitve sodišča, ali mu bodo sodili v zvezi z afero uhajanja zaupnih vatikanskih dokumentov Vatileaks. Da so na današnjem zaslišanju odločili, da sme majordom papeža Benedikta XVI. po dveh mesecih vendarle zapustiti zapor in oditi v hišni pripor, je sporočil vodja službe za odnose z javnostmi v Vatikanu Federico Lombardi. Gabriele živi v Vatikanu, dom pa bo lahko zapustil le ob obiskih maš.

Odločitev o tem, ali Gabrieleja čaka sojenje ali ne, bo sicer po besedah Lombardija sprejeta vsaj v začetku avgusta.

Majordomov odvetnik Carlo Fusco je že izrazil pričakovanje, da do sojenja bo prišlo. Obenem je zatrdil, da je njegov klient deloval "pod pritiskom z različnih front". Kot je še dejal, je vedno deloval sam in ne v kakršnihkoli mrežah ali zarotah, vodila pa ga je "ljubezen" do papeža in želja, da mu pomaga. Gabrieleja so konec maja aretirali, ko so pri njem našli vatikanske dokumente, kakršni so v preteklih mesecih prišli v roke medijev.

Kdo je pravi krivec za Vatileaks?

Zaupni dokumenti so v italijanske medije začeli prihajati januarja, kar je močno razjezilo in osramotilo Sveti sedež. Nekateri izmed dokumentov se ukvarjajo z navedbami o korupciji znotraj Vatikana, predvsem pa z dejavnostmi vatikanske banke in vatikanskega državnega tajnika, kardinala Tarcisia Bertoneja.

Dokumenti so prav tako razkrili nekaj vatikanskih skrivnosti, ki se tičejo davčnih težav Cerkve, financiranja cerkvenih ustanov in spolnih zlorab otrok, razkrivajo pa tudi notranje spopade za oblast.

Številni sicer ocenjujejo, da majordom, znan po svoji zvestobi in vdanosti papežu, ni pravi krivec za afero Vatileaks, temveč se je po naključju znašel sredi boja za oblast znotraj vatikanske hierarhije. V Vatikanu je zaposlen od leta 2006 in je bil eden redkih, ki so imeli dostop do zasebnih prostorov papeža.