V soseskah v Nemčiji, kjer prevladuje muslimansko prebivalstvo, obstaja vzporedni sistem pravice, ki izhaja iz šeriatskega prava. Država je kapitulirala pred močjo arabskih klanov, piše Die Welt.
Sin Taccidina Yatkina Ali je leta 2009 s svojim avtomobilom v prometni nesreči ubil 17-letnega Mohameda Omeirata, ko je prevozil rdečo luč. Omeiratova družina zahteva pravico. Yatkin, nekdanji predsednik Osrednjega sveta Turkov v Nemčiji, je upal, da se bosta družini obeh fantov lahko na spravnem srečanju pomirili, a ga je na srečanju pričakalo med 40 in 50 članov libanonske družine pokojnika in drugih arabskih klanov. Sporočilo je bilo jasno: če se ne bomo dogovorili, boš imel opravka s celotno razširjeno družino Omeirat. Nemška policija sumi, da so nekateri člani družine del organiziranega kriminala.
Srečanje je vodil imam mošeje Omar Neukölln. Najprej je recitiral verze iz Korana, nato pa dejal, da bodo spor rešili v skladu s šeriatskim pravom. Mohamed Omeirat je bil ubit, oseba, odgovorna za to, pa ni bila kaznovana, je povzel. Glede na "pravo v naši državi je kriv, ne glede na to, ali je je ravnal malomarno ali namerno", je sklenil. Yatkin je protestiral, da ne sprejema šeriatskega prava: "Živimo v Nemčiji. Sodišče je mojega sina oprostilo." Argumenti obupanega očeta imama niso prepričali.
Organiziran kriminal vlada s šeriatskim pravom
Člani Omeiratove družine so med pogajanji pritiskali na Yatkina: "Ne želimo vam groziti, vendar kadar ste na cesti, ne moremo zagotavljati vaše varnosti." Kot odškodnino za umrlega so – ne sredi puščave, temveč sredi večmilijonske nemške prestolnice – zahtevali sto kamel, kar znaša, preračunano, okoli 55 tisoč evrov. Po daljšem pogajanju se je cena spustila na 20 tisoč evrov odškodnine.
Yatkin je že pred srečanjem berlinsko policijo prosil za nasvet in zaščito. Razen tega, da so v bližino kraja srečanja poslali policiste, mu niso mogli pomagati, saj mu neposredno niso grozili. Zaradi takšne nemoči policije je jezen tudi poslanec SPD Erol Özkaraca: "Neznosno je gledati, kako organizirani kriminal prodira s svojo pravico v obliki šeriatskega prava."
Spore rešujejo med seboj
Družina Omeirat uporablja tri tisoč let staro orientalsko tradicijo za reševanje sporov, ki sloni na treh stebrih: posredovanje za spravo storilcev in družine žrtve, povračilo škode z izplačilom denarja ali jemanjem pravice v svoje roke in uporaba sile. Pod geslom Spore rešujemo med seboj v predelih, kjer prevladujejo priseljenci, zlasti v Berlinu, Bremnu, Spodnji Saški in deželi Severno Porenje – Vestfalija, se je vzpostavili vzporedni neuradni sistem pravičnosti, ki izhaja iz tradicije šeriatskega prava. Temu še posebej pogosto in dosledno sledijo libanonske, palestinske in kurdske razširjene družine, ki v Nemčiji še vedno živijo po svojih plemenskih strukturah ter so izolirani od preostalih prebivalcev in slabo integrirani v nemško družbo. Ključne osebe v tem vzporednem sistemu pravice so starešine, vodje družin, imami ali vodje organiziranega kriminala.
"Živimo v pravni državi"
Družinski spori, obrekovanje, spori glede denarja in spori med kriminalnimi združbami glede nadzora se rešujejo interno. Ne sprejemajo nemške pravne države. Narašča tudi njihovo nasilje nad policisti in sodniki, poroča Die Welt. V mestu Rotenburg sta dva kurdska mladeniča dva policista napadla med rutinskim obhodom in jima odvzela službeni pištoli. Po obsodbi Libanonca Mohameda O. na dosmrtni zapor – prevarani mož je ustrelil svojega tekmeca – predsedujoči sodnik in tožilec v Hildesheimu zaradi groženj s smrtjo potrebujeta policijsko zaščito. Pred grožnjami niso varne niti žrtve ali priče zločinov. Sodišče je na sojenje Mohamedu O. povabilo 50 prič. Na glavni obravnavi se jih večina nenadoma ni spomnila ničesar, povezanega s primerom.
Taccidin Yatkin še ni plačal 20 tisoč evrov "odškodnine". Tega, kljub opozorilom, niti ne namerava narediti. Zanj je stvar končana: "V Nemčiji ljudje pravice ne bi smeli jemati v svoje roke. Živimo v pravni državi," vztraja. Če bi se njegovi družini kljub policijskemu varstvu karkoli zgodilo, zanj ni nobenega dvoma, kdo bi bil za to odgovoren: "Nemška država."