Tina Vovk

Ponedeljek,
2. 9. 2013,
13.13

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 2. 9. 2013, 13.13

7 let, 3 mesece

Nemčija v tujini išče mlade delavce

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Nemčiji primanjkuje kvalificiranih delavcev. Program nemške vlade Posel mojega življenja mladim iz Evropske unije ponuja priložnost za pripravništvo v največjem evropskem gospodarstvu.

Projekt The job of my life (http://www.thejobofmylife.de) je del pobude za krepitev poslovne mobilnosti mladih, zainteresiranih za usposabljanje, in nezaposlenih mladih profesionalcev (http://www.make-it-in-germany.com). Nemška zvezna vlada je za projekt namenila 140 milijonov evrov.

Od februarja letos v Nemčijo prihajajo mladi iz držav EU, ki gospodarsko ne stojijo najbolje, in so lahko pripravniki v enem od okoli 350 priznanih podjetij. Povprečna plača pripravnika, ki se odloči oditi v Nemčijo, je do 820 evrov. Tuji pripravniki v Nemčiji se v centrih za tuje jezike brezplačno učijo nemščine, plačane imajo potne stroške za razgovor za službo ter stroške za življenje med opravljanjem pripravništva.

Tisti, ki želijo sodelovati v programu, morajo biti stari med 18 in 35 let, imeti morajo končano srednjo šolo ter pravico svobodnega gibanja v EU. Poleg tega je zelo pomembno, da zainteresirane osebe niso imele še nikakršnega usposabljanja v svoji državi. Pot kandidatov iz tujine v Nemčijo organizira Zvezna agencija za posredovanje delavcev (ZAV).

Nemčija potrebuje priseljence V Nemčiji primanjkuje kvalificiranih kandidatov za številne posle; strokovnjaki za hladilne naprave, osebe za nego starejših in bolnih, vodovodarji, inženirji in mehaniki, zaposleni v restavracijah … Samo lani je v Nemčiji ostalo prostih več kot 33 tisoč delovnih mest za pripravnike. Eden od razlogov je nizka stopnja natalitete v Nemčiji, drugi pa sposobnosti, ki jih podjetja pričakujejo od kandidatov. Nemški mediji pišejo, da skupaj z vsemi morebitnimi kandidati znotraj Nemčije državi primanjkuje še od 300 do 400 tisoč priseljencev.

Nemčija ima pri 7,6-odstotni stopnji brezposelnosti eno najnižjih med članicami EU, zato je logično, da kvalificirano delovno silo iščejo predvsem v državah z visoko stopnjo brezposelnosti mladih – v Španiji je po podatkih Eurostata brez dela več kot polovica mlajših od 25 let, v Grčiji je ta odstotek še višji – 58,7. V Sloveniji je brezposelnost med mladimi 23-odstotna.

Zaposlovanje strokovnjakov in praktikantov iz tujine je sicer v Nemčiji sporna tema. Tamkajšnji sindikati se bojijo, da bi zaradi zaposlovanja tujcev številni mladi Nemci, ki želijo usposabljanje, a nimajo dovolj visoke izobrazbe, zamudili priložnost. Takšnih mladih, ki so končali šolo, a še niso opravili usposabljanja, je okoli 300 tisoč.