Aleš Žužek

Sreda,
12. 11. 2014,
13.02

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 12. 11. 2014, 13.02

8 let, 12 mesecev

Ne samo McDonald's, v težavah je tudi Coca-Cola

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Coca-Cola in McDonald's veljata za pravi ikoni, ki predstavljata tisto, čemur Američani pravijo ameriški način življenja (American Way of Life). Toda zdaj sta oba njihova ponosa v težavah.

Najbolj znani verigi s hitro prehrano na svetu McDonald‘su na ameriškem trgu že 12 mesecev zapored upada prodaja. V oktobru so prihodki – če odštejemo izkupiček v novo odprtih restavracijah – upadli za odstotek, piše nemška spletna stran Finanzen.100.

Američani nimajo niti za hamburger Glavni razlog je, da je McDonald‘s zaradi višjih cen surovin in višjih plač podražil svojo ponudbo. Hamburger, krompirček in kozarec kokakole so tako za tri odstotke dražji kot lani.

Za številne Američane je tako McDonald‘s postal preprosto predrag. Poleg tega poskušajo tekmeci, kot sta Burger King in Wendy’s, z ugodnejšimi cenami dobiti večji tržni delež.

Grenke težave sladkih pijač Težave druge ameriške prehrambne ikone Coca-Cole, ki je največji proizvajalec sladkih pijač na svetu, sicer niso tako velike kot v največji verigi s hitro prehrano, toda kljub temu niso od muh.

V tretjem letošnjem četrtletju je prihodek pijačarskega koncerna upadel za odstotek oziroma za knjigovodska dva odstotka. Razlog za manjšo prodajo je dejstvo, da so Američani zaradi čezmerne teže in strahu pred sladkorno boleznijo začeli bolj skrbeti za svoje zdravje.

Milijardno krčenje stroškov Za Coca-Colo te spremenjene navade kupcev seveda pomenijo veliko težavo. Kot je na predstavitvi poslovanja v prvih devetih mesecih letos dejal prvi mož uprave Muhtar Kent, bo donos na delnico manjši, kot so si ga zastavili v dolgoročnem cilju. Delnice so zdaj nižje, kot so bile aprila 2013.

Coca-Cola je napovedala, da bo do leta 2019 stroške znižala za 2,4 milijarde evrov. Kent želi koncern spet postaviti na noge, in sicer tako, da bo do konca leta 2017 večino svojih ameriških obratov prodal nazaj podjetjem, ki se ukvarjajo s polnjenjem pijač.

Se bo Coca-Cola umaknila z borze? Poznavalci dvomijo, da bodo vlagatelji zadovoljni s Kentovimi načrti. Začele so se pojavljati domneve, da bodo vlagatelji Coca-Colo umaknili z borze in jo nato prestrukturirali. Pri tem naj bi prodali premoženje, kot so delnice, ki jih ima koncern v proizvajalcu kavnih avtomatov Keurig Green Mountain.

Kot še menijo številni, lahko težave Coca-Cole in McDonalds‘a kažejo na to, da ameriško gospodarstvo ni tako močno, kot so pričakovali ameriški ekonomisti.