Torek, 19. 8. 2008, 18.59
8 let, 9 mesecev
Nato opozarja Rusijo, naj umakne sile iz Gruzije
Umik ruske vojske iz Gruzije bo zaključen najkasneje v petek, je predsedujočemu EU, francoskemu predsedniku Nicolasu Sarkozyju danes zagotovil ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. Na terenu naj bi ostalo le 500 mož, ki bodo v skladu z dogovorom o prekinitvi ognja skrbeli za varnost prebivalstva. Ruska vojska je z umikom iz Gruzije, kamor je vdrla 8. avgusta, začela v ponedeljek, vendar ji mednarodna skupnost očita, da se preveč obotavlja. Moskva pa na drugi strani zagotavlja, da se ruska vojska bo umaknila, hkrati pa Nato obtožuje pristranskosti do "kriminalnega režima" v Tbilisiju. Kot je povedal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, je bila razprava ministrov v Bruslju "ognjevita", končala pa se je s "signalom pomoči Gruziji in opozorilom Rusiji". Tega, kar se je zgodilo v Gruziji, ni mogoče sprejeti brezbrižno, ampak se je potrebno angažirati, je pojasnil Rupel. Ministri pa so se med drugim strinjali, da je treba ohraniti komunikacijo z Rusijo, tudi za predstavitev stališč in za protest ob neustreznem ravnanju.
De Hoop Scheffer: Prihodnost odnosov z Rusijo odvisna od njenih dejanj
Generalni sekretar zavezništva Jaap de Hoop Scheffer je sicer opozoril Rusijo, da je prihodnost medsebojnih odnosov odvisna od konkretnih dejanj, ki jih bo naredila Rusija pri uresničevanju obljub iz dogovora o premirju, predvsem glede umika svojih sil z gruzijskega ozemlja. "Pozivamo Rusijo, da dokaže - tako v besedi kot dejanju - svojo zavezanost načelom, na katerih temeljijo naši odnosi," je dejal de Hoop Scheffer.
Na zasedanju sta bila sicer sprejeta dva dokumenta. Kot je pojasnil Rupel, govori eden o pomoči v spopadih uničeni Gruziji, drugi pa, da se stvari ne morejo nadaljevati, kot so se doslej, saj se je v Gruziji zgodilo nekaj prelomnega. Prav tako slednji dokument poudarja nujnost spoštovanja ozemeljske celovitosti in suverenosti Gruzije.
Je pa Lavrov kljub temu zagotovil, da Rusija ni okupirala Gruzije in da nima namena anektirati njenega ozemlja. Zagotovil je tudi, da se ruska vojska bo umaknila, vendar bo to trajalo od tri do štiri dni. Umik že poteka, vendar pa bo hitrost umika "odvisna od tega, kako učinkovito bo Gruzija vrnila svoje sile v vojašnice in tudi od tega, kako bodo (ruski) mirovniki okrepili svoje položaje," je pojasnil Lavrov.
Pri tem je Nogovicin še pojasnil, da se ruska vojska počasi umika z gruzijskega ozemlja, ker se želi izogniti varnostnemu vakuumu in ponovnemu izbruhu nasilja. "Jasno smo zagotovili, da bomo izpolnili določila iz sporazuma o premirju, vendar pa bomo to storili s tempom, ki ga bodo narekovale razmere na terenu," je dejal.
Tiskovni predstavnik gruzijskega notranjega ministrstva Šota Utašvili je izjavil, da je tovrstno umikanje Rusov iz Gorija navadna predstava, ne pa pravi umik. Dodal je, da "še noben tank ali ruski vojak ni zapustil Gruzije".
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) pa je dosegla soglasje, da v Gruzijo pošlje dodatnih sto vojaških opazovalcev, od tega 20 nemudoma. Ovse je za napotitev dodatnih 20 opazovalcev dobil privoljenje Rusije in Gruzije, nameščeni pa bodo na območju tik ob Južni Osetiji. O podrobnostih napotitve ostalih 80 opazovalcev se bodo še dogovorili, je povedal predsedujoči Ovseju, finski zunanji minister Alexander Stubb. Ovse ima zaenkrat devet svojih vojaških opazovalcev v Južni Osetiji, ki niso del tamkajšnjih mirovnih sil.
Tudi ministri članic Nata v Bruslju so se po besedah ministra Rupla strinjali, da je treba nemudoma povečati število neoboroženih opazovalcev v tej državi, na dolgi rok pa poiskati rešitev zamrznjenih konfliktov in "poskrbeti, da se to, kar se je zgodilo v Gruziji, ne bo ponovilo".