Petek, 21. 12. 2007, 20.29
8 let, 7 mesecev
Muslimani znova obredno kamenjajo hudiča
Nestrpni romarji, od katerih so mnogi pripotovali z drugega konca sveta, se že od ranega jutra zgrinjajo na sloviti most Džamarat v dolini Mine. Potem ko z mostu, ki so ga v preteklosti zaznamovale množične tragedije, saj je bilo bolj ali manj vsako leto v veliki gneči poteptanih po več sto ljudi, vržejo kamne v hudiča, se romarji najprej odpravijo proti Veliki mošeji v Meki, od tam pa jih čaka le še pot domov.
Romanje v Meko je eden od petih stebrov muslimanske vere
Romanje v Meko je eden od petih stebrov muslimanske vere. Koran predpisuje, da mora vsak musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opraviti romanje v Meko, rojstni kraj preroka Mohameda. Hadž v simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega bo moral vsak musliman pred Alahom zagovarjati svoja dejanja.
V začetku tedna so se romarji zbrali v dolini Mine, od koder so se nato odpravili k vznožju gore Arafat, kjer naj bi imel Mohamed svojo zadnjo pridigo in kjer so preživeli dan v molitvi. Od tam so se vrnili v Mino, kjer poteka kamenjanje hudiča, ki zaznamuje začetek muslimanskega praznika žrtvovanja eid al adha (kurban bajram), ko muslimani v spomin na preroka Abrahama zakoljejo ovco ali kako drugo žival.
Kaj pomeni srečanje med savdskim kraljem in iranskim predsednikom?
V Mini sta se medtem v četrtek zvečer srečala savdski kralj Abdulah in iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad. Ahmadinedžad se je namreč kot prvi predsednik Irana doslej udeležil slovesnega sprejema, ki ga savdski kralj vsako leto pripravi v času hadža. Opazovalci njegov obisk razumejo kot znak otoplitve med državama.