Petek,
29. 8. 2008,
11.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 29. 8. 2008, 11.57

8 let, 7 mesecev

Morales za 7. december razpisal referendum o novi ustavi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Bolivijski predsednik Evo Morales je z dekretom za 7. december razpisal referendum o novi ustavi, s katero želi okrepiti vlogo dolgo marginaliziranega večinskega staroselskega prebivalstva.

Ob tem je Morales poudaril, da mora Bolivija napredovati pri prenovi, če želi zagotoviti delovanje večetnične države. Kot poroča ameriška tiskovna agencija AP, predsednikovemu predlogu ustave nasprotuje več vplivnih regionalnih guvernerjev iz vzhodnih regij države, bogatih z naravnimi viri. Ti si namreč želijo več avtonomije, poleg tega pa so tudi prepričani, da predlagana ustava ne zastopa vseh prebivalcev Bolivije.

Nestrinjanje vzhoda države je že večkrat pripeljalo do protestov proti Moralesu. Večkrat so mu že celo preprečili, da bi z letalom lahko pristal v kateri izmed regij. Te poleg večje avtonomije zahtevajo tudi povrnitev dohodkov od energentov, s katerimi Bolivija predvsem polni sklad za izplačila pokojnin.

Bolivijski nasprotujoči si strani še brez sporazuma Morales je spričo politične krize, ki je nastala zaradi opozicijske drže vzhodnobolivijskih guvernerjev že 10. avgusta izpeljal referendum, na katerem so se Bolivijci izrekali o zaupnici predsedniku. Morales je takrat s 67-odstotno podporo odločno potrdil svoj mandat, kljub temu pa nasprotujoči si strani doslej še nista uspeli sprejeti sporazuma, s katerim bi končali nastalo politično krizo.

"Naj ljudje z glasovanjem odločijo o ustavi, če se mi, ki smo na oblasti, ne moremo sporazumeti," je v četrtek dejal Morales. Opozicija se na razpis referenduma še ni odzvala, pet guvernerjev vzhodnih bolivijskih regij pa je že ped tem napovedalo, da bodo izvedbi referenduma v svojih regijah nasprotovali.

Na Moralesa jezni tudi veleposestniki Poleg tega si je Morales nakopal tudi jezo veleposestnikov na vzhodu države. Namerava jih namreč razlastiti neobdelane zemlje, saj jo po njegovem mnenju izrabljajo "za špekulacije". Na referendumu se bodo volivke in volivci tako poleg sprememb ustave izrekali tudi o tem, koliko zemlje naj bi posameznik lahko posedoval.