Sreda,
15. 4. 2009,
19.00

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 15. 4. 2009, 19.00

8 let, 9 mesecev

Medvedjev v pogovoru za Novo Gazeto o demokraciji v Rusiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je v enem redkih intervjujev za ruske časnike dejal, da demokracija za Rusijo ostaja nujno potrebna.

Pogovor za Novo Gazeto, ki je oster kritik Kremlja, je prvi večji intervju Medvedjeva za ruske časnike, odkar je maja lani prevzel položaj, njegov predhodnik Vladimir Putin pa za ta časnik sploh ni dal intervjuja. Medvedjev je na vprašanje, ali Rusi žrtvujejo demokracijo za boljši gospodarski položaj, odgovoril, da tovrstnega trgovanja ni in da je v Rusiji demokracija že uveljavljena. "Mi smo imeli demokracijo, jo imamo in jo bomo imeli še naprej" "V nobenih okoliščinah ne moreš postaviti stabilnega in uspešnega življenja proti vrsti političnih pravic in svoboščin," je poudaril Medvedjev. "Ne moreš postaviti demokracije proti zadovoljstvu ... Menim, da nam ni treba rehabilitirati demokracije. Mi smo imeli demokracijo, jo imamo in jo bomo imeli še naprej," je dodal. Rusija je pod Putinom doživela gospodarski razcvet, toda z Zahoda so prihajale kritike, da je šel gospodarski napredek na račun demokracije. Nova Gazeta je do oblasti najbolj kritičen ruski časnik, ki ga je zaznamovala vrsta tragičnih zgodb, med katerimi je najbolj odmeval umor prodorne novinarke Ane Politkovske.

Medvedjev je s pogovorom želel izreči podporo časniku, je sporočila njegova tiskovna predstavnica Natalija Timakova, ki je dodala, da Medvedjev ni ostal neprizadet ob "grozljivih" zločinih, ki so zaznamovali časopis. Ko je Medvedjev maja lani prevzel predsedniški položaj od Putina, so liberalni analitiki upali, da bo pospešil demokratične reforme, vendar je bilo doslej le malo znamenj sprememb. Opazovalci sicer pozorno spremljajo odnos med Medvedjevom in Putinom, ki je postal vpliven premier, da bi zaznali morebitna znamenja razhajanja.

Medvedjev o Hodorkovskem: Ne bom se vmešaval v proces Medvedjev se doslej ni izrekal o enem najbolj perečih vprašanj ruske politike - novem sojenju nekdaj najbogatejšemu Rusu Mihailu Hodorkovskem, ki je bil pod Putinom zaprt zaradi prevare in utaje davkov. Nekateri so polagali upe v Medvedjeva, da bo pomilostil Hodorskovskega, ko bo prišel na oblast, v pogovoru za Novo Gazeto pa je dal vedeti, da se tudi v prihodnje ne bo vmešaval v proces, pri čemer je izpostavil neodvisnost sodstva. Poudaril je, da bi bilo napovedovanje rezultata procesa "nezakonito, znak kršenja zakona". "Državni uslužbenci in predsednik ne smejo dajati napovedi glede sodnih procesov," je dejal v pogovoru za Novo Gazeto.