Vojska je izvedla državni udar, pri čemer je aretirala predsednika in premiera ter prekinila oddajanje državnega radia in televizije. Medtem je že vzpostavila novo vojaško hunto.
Mavretanija se je znašla v politični krizi v ponedeljek, ko je 48 poslancev izstopilo iz vladajoče stranke. To se je zgodilo slaba dva tedna od izglasovanja nezaupnice vladi, zaradi katere je prišlo do menjav v kabinetu.
Skupina generalov pridržala premiera
"Smo v stiku z našim veleposlaništvom, da bi dobili potrditev dogodkov, ki naj bi se odvijali v Nouakchottu. Glede na prve informacije kaže, da je skupina generalov pridržala premiera Yahyo Oulda Ahmeda Waghfa," je povedal tiskovni predstavnik francoskega zunanjega ministrstva.
Novo hunto bo vodil dosedanji vodja predsedniške garde
Medtem je mavretanska vojska že predala sporočilo o vzpostavitvi nove hunte, ki jo bo vodil dosedanji vodja predsedniške garde Mohamed Ould Abdel Aziz. Kratko sporočilo, ki sta ga posredovala državna televizija in radio, ne navaja drugih podrobnosti.
Sidi Ould Cheikh Abdallahi je postal prvi demokratično izvoljeni predsednik Mavretanije po prehodnem obdobju, ki ga je nadzoroval vojaški svet, ki je avgusta 2005 brez prelivanja krvi strmoglavil prejšnjega predsednika. Mavretanija ima sicer pestro zgodovino državnih udarov vse od neodvisnosti od Francije leta 1960.
Abdallahi "razočaral upanja Mavretancev"
Uporni poslanci so predsednika Abdallahija kritizirali, da izvaja "osebno oblast" in da je "razočaral upanja Mavretancev". Abdallahi je minuli mesec zagrozil, da bo razpustil parlament, ko so poslanci vložili predlog za glasovanje o nezaupnici proti njegovi novi vladi, ki je nato odstopila.
EU postavlja pod vprašaj pomoč Mavretaniji
Državni udar v Mavretaniji bi lahko ogrozil več milijonov evrov pomoči Evropske unije tej državi, je opozoril evropski komisar za razvoj in človekoljubno pomoč Louis Michel. "Udar ogroža izjemen demokratični napredek, ki ga je država dosegla od leta 2005," so še sporočili iz Bruslja.