Torek,
21. 1. 2014,
8.16

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 1. 2014, 8.16

8 let, 8 mesecev

Lavrov: Situacija v Ukrajini uhaja izpod nadzora (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V ukrajinski prestolnici so se ponoči nadaljevali nasilni spopadi med več sto demonstranti in policijo. Predsednik Viktor Janukovič je opozoril, da je ogrožena stabilnost države.

Skrajni protestniki so drugo noč zapored z zažigalnimi steklenicami, granitnimi kockami in celo ognjemetom napadli policiste, ki so varovali pot do parlamenta. Protestniki so naredili celo priročen katapult za obstreljevanje policistov, ki so ga ti pozneje uničili.

Meja med protestniki in policijo, ki tudi čez dan varuje dostop do parlamenta, je niz zažganih avtobusov in tovornjakov v središču Kijeva. V dveh nasilnih nočeh je moralo v bolnišnico 80 policistov, aretirali pa so 32 protestnikov.

Policistom so se pridružili tudi mirni protestniki, ki so sami prijeli več mladih provokatorjev in jih predali policiji. Opozicijski voditelj Vitalij Kličko je opozoril, da naj bi šlo za plačance, ki skušajo destabilizirati položaj in dati oblastem alibi za posredovanje.

Lavrov evropske politike obtožuje spodbujanja protestov Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je opozoril, da "situacija uhaja izpod nadzora". Nekatere evropske politike obtožil, da spodbujajo proteste v Ukrajini s svojimi obiski in druženjem s protestniki na trgu Maidan, ki je postal simbol protesta.

Med zahodnimi politiki, ki so decembra obiskali protestnike so namestnik ameriškega zunanjega ministra Victoria Nuland, prva dama evropske diplomacije Catherine Ashton in tedanji nemški zunanji minister Guido Westerwelle.

Veljati je začel sporni zakon Medtem je začel veljati sporni zakon, ki praktično prepoveduje proteste. Zakon, ki ga je parlament sprejel prejšnji teden in ki med drugim prepoveduje nepooblaščeno postavljanje šotorov, odrov in zvočnikov na javnih mestih, žaljenje vladnih uradnikov pa opredeljuje kot kaznivo dejanje, je bil objavljen v uradnem listu.

Prav omenjeni zakon je sprožil množične nedeljske proteste, ki so se potem ponoči sprevrgli v izgrede in do zdaj najhujše nasilje v Kijevu. Ranjenih je bilo več kot 200 ljudi, 31 pa so jih prijeli.

Janukovič pripravljen na pogovore Predsednik Janukovič je v ponedeljek zvečer opozoril, da si bo z vsemi zakonitimi sredstvi prizadeval za zagotovitev javnega reda. Dejal je, da želi ustaviti spopade, ki so jih "sprožili tisti, ki se želijo boriti za oblast s prelivanjem krvi".

Ocenil je tudi, da spopadi med policijo in protestniki v Kijevu ne ogrožajo samo ljudi v prestolnici, ampak vso državo. V nagovoru naroda je pozval k dialogu, kompromisu in miru. Janukovič je dejal še, da je pripravljen na pogovore z opozicijo. V ta namen je bila vzpostavljena mešana komisija, ki bo skušala rešiti nastalo politično krizo.

Opozicija zahteva predčasne volitve Ukrajina je namreč ponovno ujeta med Rusijo in Evropsko unijo. Po lanski odpovedi podpisa dogovora o približevanju EU, proti čemur je posredovala Moskva, so se okrepili protesti proevropske opozicije, ki zahteva odstop vlade ter predčasne predsedniške in parlamentarne volitve.

Protestniki na ulicah vztrajajo od novembra, že nekajkrat pa je močno zavrela kri med njimi in policisti. Konec novembra je tako posebna policijska enota brutalno obračunala s protestniki, kar je slednje le še bolj podžgalo.