Torek,
7. 5. 2013,
11.25

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 7. 5. 2013, 11.25

9 let, 2 meseca

Lavrov in Kerry za mednarodno mirovno konferenco za Sirijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Lavrov in Kerry sta se dogovorila, da bodo ZDA in Rusija tako sirski režim kot upornike spodbujali k iskanju politične rešitve konflikta, organizirali pa bosta tudi mednarodno mirovno konferenco.

Kot je ruski zunanji minister Sergej Lavrov povedal na novinarski konferenci po srečanju, sta se strinjala, da je potrebno "čim prej", morda že do konca meseca, pripraviti mednarodno konferenco o Siriji, na kateri bi obe strani prepričali, da privolita v pogoje ženevskega dogovora o mirni rešitvi spora v Siriji, ki so ga mednarodne sile oblikovale junija lani.

"Menimo, da je Ženevski dogovor pomembna pot za končanje prelivanja krvi v Siriji," je dodal ameriški državni sekretar John Kerry. Kot je še povedal, je imel pred srečanjem z Lavrovom "zelo ploden, zelo topel in prijateljski pogovor" z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Po Kerryjevih besedah je srečanje s Putinom "pomembno prispevalo k naši sposobnosti začrtanja poti naprej". Tudi Lavrov je dejal, da je bilo vzdušje med Putinom in Kerryjem dobro. "Zadovoljni smo s tonom in ozračjem pogovora," je dejal.

Kerry je že pred tem poudaril zavezanost ZDA za "stabilnost v regiji" in preprečitev skrajnežem, da "ustvarijo težave v regiji in drugje". "Upam, da se bomo lotili tega in ugotovili, ali lahko najdemo stične točke," je dejal Kerry.

Državi na nasprotnih bregovih Medtem ko Washington vztraja, da mora po več kot dveh letih krvavega upora proti svojemu režimu odstopiti, Rusija temu nasprotuje in skupaj s Kitajsko v Varnostnem svetu Združenih narodov blokira resolucije proti sirskemu režimu. ZDA ne izključujejo več niti oboroževanja sirskih upornikov.

Opazovalci menijo, da bo Kerry zelo težko spremenil Putinovo mnenje glede Sirije, saj se Moskva boji, da bi Sirija brez Al Asada še poslabšala položaj na Bližnjem vzhodu in da bi praznino po njegovem odhodu (ali odstranitvi) z oblasti zapolnili islamisti. Kerryju v pomoč pri prepričevanju ne bo niti ohladitev ameriško-ruskih odnosov v zadnjem času. Retorika med državama v zadnjih mesecih spominja na tisto iz časa hladne vojne, pravijo poznavalci. Vendar si obe državi želita večjega sodelovanja, tudi na področju boja proti terorizmu.

Ameriški zunanji minister se v Moskvi mudi po napadu izraelskih letal na cilje v Siriji. Rusija je napad obsodila, Putin pa je o tem govoril tudi z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem. Še pred obiskom Kerryja je rusko zunanje ministrstvo pozvalo Zahod, naj neha politizirati vprašanje uporabe kemičnega orožja v Siriji. Izrazilo je zaskrbljenost, da se svetovno javno mnenje pripravlja na morebitno vojaško posredovanje v Siriji.