Predvolilno kampanjo je v Pakistanu zaznamovalo nasilje. Od sredine aprila je v napadih talibanov, ki si namesto demokracije želijo muslimansko teokracijo, umrlo več kot 100 ljudi.
Več kot 86 milijonov pakistanskih volivcev bo izbiralo 342 članov narodne skupščine ter tudi svoje predstavnike v štirih pokrajinskih skupščinah. Volitve bodo prva mirna predaja oblasti od ene civilne vlade do druge v zgodovini. Državo je namreč desetletja nadzoroval vojaški režim, ki se je končal šele pet let nazaj. V Pakistanu je namreč do zdaj vojska z udarom kar trikrat prevzela oblast in je vladala približno polovico časa obstoja države, ustanovljene leta 1947. Volitve s tega vidika tako veljajo za zgodovinske, premier Radža Pervez Ašraf pa je pred kratkim dejstvo, da je parlament prvič do zdaj dočakal konec mandata, označil za "zmago demokracije".
Na oblast spet desna sredina?
Medtem ko je na zadnjih volitvah leta 2008 slavil progresivni tabor, stranka ubite premierke Benazir Buto, se zmaga letos obeta desni sredini, ki jo zastopata Muslimanska liga nekdanjega premiera Navaza Šarifa in stranka PTI nekdanjega igralca kriketa Imrana Kana. Za favorita velja jeklarski mandat Šarif, ki naj bi se tako že tretjič povzpel na premierski položaj. Prvič je vlado vodil med letoma 1990 in 1993, drugič pa od leta 1997 do leta 1999. Leta 1993 ga je z oblasti odnesla korupcija, leta 1999 pa vojaški udar.
Kan dobesedno padel na glavo
Kan, ki je zadnje volitve bojkotiral, pa je v kampanji nagovarjal predvsem srednji razred in mlade, ki se ne najdejo v tradicionalnih strankah, ter obljubljal spremembe. Nekdanjega zvezdnika kriketa so sicer v torek sprejeli v bolnišnico, potem ko je na predvolilnem shodu v Lahoreju padel z višine več metrov. Tik pred volitvami je zato privržence nagovoril kar iz bolniške postelje.
Vladajoči stranki manjka pravi vodja
Do zdaj vladajoči Stranki pakistanskega ljudstva napovedujejo poraz, ki bo posledica slabih varnostnih in gospodarskih razmer v državi pa tudi dejstva, da stranka nima pravega vodje. Sin karizmatične Benazir Buto Bilaval Buto je s 24 leti za vodenje stranke še premlad, njen mož in Bilavalov oče Asif Ali Zardari pa kot predsednik države ni smel nastopati v kampanji, poleg tega pa je precej nepriljubljen v javnosti.
Kakšna bo volilna udeležba?
Odgovornost za večino zadnjih napadov so prevzeli pakistanski talibani, ki so že vnaprej napovedali, da bodo napadali sekularne stranke zaradi njihovega nasprotovanja islamistom. Volivce so pozivali, naj ne oddajo glasu, češ da je demokracija v nasprotju z islamom. Opazovalci se predvsem sprašujejo, ali bodo grožnje z napadi volivce odvrnile od odhoda na volišče ali pa se bodo, predvsem mladi, željni sprememb, množično odpravili glasovat.
Nova vlada bo manj naklonjena ZDA
V ospredju predvolilne kampanje so bile slabe gospodarske razmere, energetska kriza, zaradi katere so prebivalci Pakistana kar do 20 ur na dan brez elektrike, korupcija ter odnos Pakistana do nepriljubljenih ZDA. Tako Šarif kot Kan sta kritizirala napade ameriških brezpilotnih letal na talibane, zato ni dvoma, da bo nova vlada Američanom precej manj naklonjena kot dosedanja. Ni pa jasno, kako se bo po volitvah spremenila politika do skrajnežev.
Trideset odstotkov ljudi pod pragom revščine, polovica nepismenih
V kampanji je bilo govora tudi o nujnosti razvoja osnovnih storitev v državi, ki šteje 180 milijonov ljudi, med katerimi jih okoli 30 odstotkov živi pod pragom revščine, približno polovica pa je nepismenih. Razvoj močno ovira tudi dejstvo, da pakistanske oblasti zberejo še precej manj davkov, kot je že tako nizko povprečje v regiji, zaradi česar jim ne uspe vzpostaviti osnovne infrastrukture.