Četrtek, 28. 8. 2008, 9.32
8 let, 7 mesecev
Kouchner: EU razmišlja o sankcijah proti Rusiji
Za kakšne sankcije ali ukrepe bi šlo, Kouchner ni pojasnil. "Skušamo oblikovati močno besedilo, ki bi izpostavilo našo odločenost, da ne sprejmemo tega, kar se dogaja v Gruziji," je dejal Kouchner. Kot je dodal, demokratične države v svojih odzivih na ravnanje Rusije do Gruzije na splošno poudarjajo, da ne sprejemajo nasilja nad Gruzijci.
Moskva si z grožnjo ne beli glave
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je grožnjo s sankcijami zavrnil kot čustven odziv Zahoda na negativen razvoj dogodkov v Gruziji. "Gre za to, da so globoko razočarani, ker domači ljubljenček nekaterih zahodnih prestolnic ni izpolnil njihovih pričakovanj," je dejal.
Francosko predsedstvo je tokrat prvič omenilo možnost sankcij proti Moskvi zaradi Gruzije. Kouchner je še v ponedeljek zavrnil možnost, da bi na vrhu razpravljali o sankcijah proti Rusiji. Vendar pa je Rusija v torek priznala gruzijski separatistični regiji Južno Osetijo in Abhazijo, zaradi česar je postala še pogostejša tarča ostrih kritik Zahoda. Na francoskem zunanjem ministrstvu so sicer kasneje danes pojasnili, da je Kouchner, ko je govoril o morebitnih sankcijah proti Rusiji, imel v mislih skupino držav EU, ki bi lahko na vrhu predlagale to možnost.
Moskva je Evropsko unijo, ki je energetsko močno odvisna od Rusije, že posvarila pred posledicami morebitne ohladitve odnosov zaradi Gruzije.
Rusija dobila podporo Šanghajske organizacije za sodelovanje
Medvedjev je dejal, da Rusijo v sporu z Gruzijo podpirajo tako Kitajska, kot tudi preostale štiri členice Šanghajske organizacije za sodelovanje (SCO). Medvedjev, ki se udeležuje današnjega vrha SCO v Dušanbeju, je ob tem poudaril, da mora biti soglasna podpora SCO ruskemu posredovanju v Gruziji resen signal Zahodu.
"Prepričan sem, da bo enotno stališče držav članic SCO mednarodno odmevno. Upam tudi, da bo to resen signal tistim, ki skušajo črno spremeniti v belo in opravičiti agresijo," je na vrhu SCO dejal Medvedjev. "Dobro vemo, kdo je pomagal gruzijskim oblastem in jih spodbujal pri doseganju njihovih lastnih ciljev. To je nedopustno in se mora končati," je bil odločen Medvedjev.
Ruski predsednik je dejal, da je SCO zavezana zagotavljanju varnosti in stabilnosti, to pa je po njegovih besedah cilj, ki ga je moč doseči le z "zavrnitvijo konfliktnega razmišljanja". Šesterica je ob tem danes izdala tudi skupno izjavo, v kateri so države izrazile podporo Rusiji za njeno "aktivno vlogo in prizadevanja pri vzpostavljanju stabilnosti na Kavkazu".
Kot so medtem sporočili iz Kremlja, naj bi Medvedjev Sarkozyja seznanil s trenutnimi razmerami. Ob tem je ruski predsednik dejal, da je nujno potrebno, da tudi Gruzija izpolni svoje obveznosti iz sporazuma o prekinitvi ognja in svojo vojsko vrne v vojaška oporišča. Predsednika sta med drugim spregovorila tudi o morebitnih dodatnih sporazumih, ki bi v prihodnosti zagotavljali varnost na območjih, ki mejijo z Južno Osetijo in Abhazijo. "V pogovoru je Medvedjev podrobno predstavil svoj pogled na zaskrbljenost in ocene, ki jih je Sarkozy izrazil na podlagi medijskega poročanja o situaciji v regiji," so v sporočilu za javnost zapisali v Kremlju.