Petek,
8. 3. 2013,
12.33

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

kardinal glasovanje papež

Petek, 8. 3. 2013, 12.33

8 let, 7 mesecev

Konklave se bo začel 12. marca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kardinali nadaljujejo s srečanji v okviru priprav na izvolitev novega papeža. Srečanj se udeležuje vseh 115 kardinalov z volilno pravico, ki so odločili, da se bo konklave začel 12. marca.

Kot piše v sporočilu za javnost, se bodo kardinali v torek zjutraj zbrali na maši v baziliki sv. Petra, konklave za tesno zaprtimi vrati Sikstinske kapele pa se bo začel popoldne. Kardinali so odločitev o začetku konklava sprejeli na popoldanskem srečanju. T. i. splošne kongregacije, na katerih so se kardinali dogovarjali o datumu začetka volitev novega poglavarja 1,2 milijarde katolikov po vsem svetu, so potekale od ponedeljka.

Ločeni od preostalega sveta Srečanj za zaprtimi vrati Apostolske palače se je prvič udeležilo vseh 115 kardinalov, ki bodo sodelovali na konklavu, saj je v četrtek v Rim prispel še zadnji kardinal, Vietnamec Jean-Baptiste Pham Minh Man. 115 kardinalov elektorjev se bo dan pred začetkom konklava preselilo v posebne prostore znotraj vatikanskih zidov, kjer bodo ločeni od preostalega sveta. Vsi kardinali morajo priseči, da ne bodo razkrili podrobnosti s konklava, v nasprotnem primeru pa jim grozi izobčenje.

Kardinali razdeljeni v dve skupini Po napovedih bodo kardinali tudi ta konec tedna in v ponedeljek nadaljevali razprave o tem, kdo je najboljši kandidat za novega papeža, ki bo za izvolitev potreboval najmanj 77 glasov. Poznavalci razmer v Vatikanu pravijo, da so kardinali v grobem razdeljeni na dve skupini. Prva si želi, da bi Cerkev vodil milanski nadškof Angelo Scola, medtem ko bi druga na Petrovem prestolu raje videla Neitalijana. Med slednjimi se največkrat omenja Kanadčana Marca Ouelleta, Ganca Petra Turksona, ameriškega kardinala Seana O'Malleyja in manilskega nadškofa Antonia Taglea.

Redka priložnost za odprto razpravo "V zadnjih dveh dneh so stvari postale malo bolj jasne. Možnih je vsaj pol ducata kandidatov," je komentiral francoski kardinal in pariški nadškof Andre Vingt-Trois. Med pripravami na konklave so sicer "princi Cerkve" izkoristili redko priložnost, ko so lahko odprto spregovorili o težavah, ki tarejo Vatikan in Cerkev, saj jim nasproti ni stal novi papež, za starim pa jim ni bilo treba žalovati.

Na kongregacijah, ki so potekale od ponedeljka, so kardinali razpravljali o nujnosti nove evangelizacije, odnosih med Svetim sedežem in episkopati nekaterih držav ter o profilu novega papeža, s sestanka pa je vatikanski tiskovni predstavnik Federico Lombardi posebej izpostavil vlogo žensk v Cerkvi.

Bo naslednik znan še pred veliko nočjo? Benedikt XVI. je 11. februarja presenetljivo napovedal odstop, pri čemer je kot razlog navedel pojemanje življenjskih moči zaradi starosti in posledično nesposobnost za spopad s številnimi izzivi, pred katerimi stoji Cerkev. Pontifikat 85-letnega nemškega papeža se je uradno zaključil 28. februarja. V Vatikanu upajo, da bodo naslednika Benedikta XVI. izvolili še pred veliko nočjo, ki bo 31. marca, številni kardinali pa so izrazili upanje, da se bodo lahko vrnili domov pred cvetno nedeljo, ki bo 23. marca.

Trajanja ni mogoče napovedati Kako hitro pa bo Rimskokatoliška cerkev dejansko dobila novega papeža, je nemogoče napovedati, je poudarja generalni tajnik Slovenske škofovske konference Andrej Saje. Vendar pa bi se konklave, vsaj po izkušnjah iz preteklih volitev papeža, lahko končal že prihodnji teden, pravi. Saje sicer izpostavlja, da gre pri konklavu na eni strani za povsem preprost administrativni postopek izbiranja novega papeža. Še pomembnejši pa je po njegovih besedah duhovni proces. Kardinali so namreč že pred samim začetkom konklava veliko molili, zbirali so se tudi ob duhovnih nagovorih.