Nedelja, 8. 7. 2012, 14.03
8 let, 9 mesecev
Katere družbe so najbolj represivne na svetu? (FOTO)
Več kot 1,6 milijarde ljudi ali 23 odstotkov svetovne populacije nima besede pri tem, kdo jim vlada, oziroma so jim vsakodnevno kršene osnovne človekove pravice, kot so svoboda govora, združevanja in zborovanja. Večina tovrstnih družb je dodobra ukoreninjenih, v povprečju pa se samodržci na oblasti obdržijo kar 37,5 leta brez prenosa oblasti. Popis teh družb je pripravila nevladna organizacija Freedom House v svojem poročilu, ki ga je poimenovala Najslabši med najslabšimi.
Najslabše od najslabših držav, sodeč po poročilu, so Ekvatorialna Gvineja, Eritreja, Severna Koreja, Savdska Arabija, Somalija, Sudan, Sirija, Turkmenistan in Uzbekistan. Poleg devetih naštetih sta najslabšo oceno prejela tudi dva sporna ozemeljska teritorija: Tibet in Zahodna Sahara. Vse te države so prejele najslabšo mogočo oceno, saj je v njih opozicija prepovedana, vlada se na kritiko odziva z nasiljem, neodvisne organizacije pa so zatirane.
Poleg zgornjih primerov je organizacija oštela še sedem drugih držav. Belorusija, Burma, Čad, Kitajska, Kuba, Laos, Libija in teritorij Južne Osetije po njihovem mnenju prav tako v veliki meri dušijo neodvisno razpravo in izražanje, zatirajo opozicijo v politični dejavnosti in cenzurirajo oziroma kaznujejo kritiko države.
Stopnja represije v posameznih državah se spreminja od časa do časa, na približno enaki ravni pa se vzdržuje predvsem v Severni Koreji, ki je že štirideset let, odkar je organizacija začela vrednotiti stopnjo represije, na samem dnu lestvice. Podrobne opise tistih najbolj vzorčnih primerov kršiteljic človekovih pravic in demokratičnih načel si lahko preberete in pogledate v priloženi fotogaleriji.