Ponedeljek,
28. 7. 2008,
13.14

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 7. 2008, 13.14

8 let, 7 mesecev

Karadžićeve pritožbe še ni na sodišču

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Posebno sodišče za vojne zločine v Beogradu še ni prejelo pritožbe na odločbo o izpolnjenosti pogojev za izročitev bivšega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića haaškemu sodišču.

Po sprejemu pritožbe bo imelo sodišče na voljo tri dni, da odloči o utemeljenosti pritožbe, nato pa bo na pravosodnem ministrstvu, da izda odločbo o izročitvi Karadžića haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Pritožba poslana "od daleč" Karadžićev odvetnik Svetozar Vujačić, ki želi čim bolj zavlačevati izročitev Karadžića Haagu, tudi danes ni želel potrditi, od kod je bila pritožba poslana. Dejal je le, da je bila morda poslana "od daleč", morda s Pal, glede na to, da je Karadžić državljan BiH.

Po njegovih besedah lahko pritožba potuje tudi pet dni, kolikor mora tudi sodišče čakati. Na nedeljskem zborovanju proti Karadžićevi aretaciji v Beogradu pa je Vujačić menil, da želijo srbske oblasti izročiti Karadžića Haagu pred torkovim velikim zborovanjem v Beogradu, ki ga organizira Srbska radikalna stranka haaškega obtoženca Vojislava Šešlja.

Karadžića je sicer danes v priporu znova obiskal brat Luka. Obiskal ga je tudi nečak Dragan, ki je za nedeljsko izdajo italijanskega časnika Corriere della Sera povedal, da je vsa ta leta samo on poznal identiteto strica in da se je z njim sestajal v Beogradu.

50 agentov mu je več mesecev sledilo "dan in noč" Srbski mediji so danes poročali, da je Karadžiću, ki so ga po 13 letih skrivanja prijeli pred tednom dni, na podlagi anonimnega klica več mesecev "dan in noč" sledilo več 50 agentov srbske tajne policije. Kot je povedal neimenovani policijski vir za časnik Press, so z dr. Draganom Dabićem, kot se je lažno predstavljal, vzpostavili stik na simpoziju, ki je potekal od 23. do 25. maja v Beogradu. Najtežje pa je bilo preveriti, ali gre res za Karadžića, ki je bil na begu od leta 1996.

"Dva naša agenta sta se mu predstavila kot par, ki ima težave z neplodnostjo, tako da sta mu nato med enim od srečanj uspela vzeti nekaj las, na podlagi katerih smo izvedli analizo DNK," je povedal policijski vir.

Tudi drugi srbski časniki so danes poročali o nekaterih podrobnostih aretacije, kar dva pa na podlagi policijskih virov trdita, da so Karadžića v Beogradu prijeli v petek in ne v ponedeljek, kot trdi uradni Beograd. Do razlike v datumu objave naj bi prišlo zato, ker so morali z analizo DNK stoodstotno preveriti identiteto prijetega, piše dnevnik Press.

Dogovor med Karadžićem in Hoolbrokom Bivši veleposlanik BiH pri ZN Muhamed Šaćirbej pa je danes za nizozemsko televizijo zatrdil, da obstaja dogovor Karadžića in tedanjega ameriškega odposlanca za območje Balkana Richarda Hoolbroka iz leta 1996, da mu v zameno za umik iz političnega življenja ne bodo sodili na haaškem sodišču.

Šaćirbej je dejal, da ga je z dogovorom "isti dan, ko je bil sklenjen, seznanil ameriški diplomat" in da so ga v enako prepričevali tudi po srečanju Holbrooka s takratnim predsednikom BiH Alijo Izetbegovićem. Dodal je še, da bi bil glede tega vprašanja pripravljen pričati na sojenju Karadžiću. Holbrooke in ZDA sta obstoj dogovora že večkrat zanikala.

Bivši tožilec haaškega sodišča Geoffrey Nice pa je za sarajevski Dnevni avaz menil, da bi bilo bolj ustrezno, če bi Karadžiću sodili v Sarajevu, čeprav se zaveda, da mu bodo sodili v Haagu, kjer ga kmalu pričakujejo.