Aleš Žužek

Torek,
7. 4. 2015,
15.06

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 7. 4. 2015, 15.06

8 let, 12 mesecev

Kako Kitajci kupujejo evropska in ameriška podjetja

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Lani so kitajska podjetja za nakupe podjetij v Evropi in ZDA namenila 65 milijard evrov, kar je največ do zdaj. Letos bodo kitajska podjetja to vsoto še presegla.

Kot ugotavlja družba Dealogic, so Kitajci za nakupe evropskih podjetij od januarja letos porabili že deset milijard evrov. Polovico toliko, kot so za nakupe evropskih podjetij namenili v celotnem letu 2014. Kitajcem je zlasti v korist padanje vrednosti evra, piše nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung.

V kitajske roke so prišli Waldorf Astoria, Motorola, Pirelli … V ZDA so Kitajci med drugim kupili prestižni hotel Waldorf Astoria, proizvajalca mobilnih telefonov Motorola, v Nemčiji izdelovalca betonskih črpalk Putzmeister, v Veliki Britaniji Pizza Express in v Peruju upravljavca rudnikov bakra Las Bambas Copper.

Pred kratkim je konzorcij kitajskih podjetij pod vodstvom skupine Chem-China kupil italijanskega izdelovalca pnevmatik Pirelli. V toskanskem tekstilnem središču Prato se je naselilo štiri tisoč kitajskih trgovcev – to je zdaj tako rekoč kitajsko mesto sredi Evrope.

Nakupi tehnoloških podjetij Tudi znano francosko turistično podjetje Club Med je zdaj v kitajskih rokah. V devetodstotni kitajski lasti je tudi Alno, eden od največjih izdelovalcev prestižnih kuhinj na svetu.

Internetni velikan Alibaba vsak mesec v povprečju kupi dve podjetji, njegov konkurent Tencent pa enega. Tudi proizvajalec računalnikov Lenovo je lani za nakupe tehnoloških podjetij namenil okoli štiri milijarde evrov.

Kitajci radi nakupujejo nemška podjetja Kitajci v Nemčiji zlasti radi nakupujejo srednje velika podjetja z visokotehnološkimi proizvodi. Kitajska podjetja so na lestvici kupcev nemških podjetjih trenutno na petem mestu. Pred njimi so samo še ameriška, britanska, švicarska in francoska. Lani so kitajska podjetja v večinsko last prevzela 35 nemških podjetij, leto prej pa 20. Kitajci radi nakupujejo nemška podjetja, ker cenijo nemško usmerjenost v dolgoročno rast podjetja.

Za nakupe tudi denar državnih bank Nakupi so del kitajske strategije Going Global, globalizacije kitajskih podjetij oziroma širjenja na svetovne trge s pomočjo nakupov tujih podjetij. To strategijo podpira tudi država – če podjetja nimajo lastnega denarja za nakupe, jim ga posodijo državne banke.

Izjema pa niso niti obratni nakupi. Nemški farmacevtski velikan Bayer je tako kupil kitajskega Dihon Pharmaceutical Group. Kitajska je glede vlaganj pri nemških podjetjih šesta najbolj priljubljena država.