Aleš Žužek

Četrtek,
12. 3. 2015,
13.28

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 3. 2015, 13.28

8 let, 12 mesecev

Kaj potrebuje Italija za uspeh

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Italija ima uspešno prehransko, modno in avtomobilsko industrijo. Toda za uspešen spopad z gospodarsko recesijo bo potrebovala veliko več tujih naložb - zlasti na področju visoke tehnologije.

Naša zahodna soseda je osmo največje gospodarstvo na svetu, četrto največje gospodarstvo v EU in tretje največje gospodarstvo v evroobmočju. Na stari celini so gospodarsko večje od nje le Nemčija, Velika Britanija in Francija.

Hrana, moda in jekleni konjički Ferrari, Fiat, Ferrero, Barilla, Armani, Versace itd. so znane italijanske blagovne znamke, ki kažejo, na katerih gospodarskih področjih je naša soseda zelo uspešna (prehrana, moda in avtomobili).

Toda visoko zadolžena Italija (javni dolg predstavlja okoli 128 odstotkov bruto domačega proizvoda, bolj od nje je v Evropi zadolžena samo še Grčija) potrebuje za skok iz gospodarske recesije zlasti tuje naložbe in prihod tujih podjetij na Apeninski polotok. Premalo visoke tehnologije na italijanskem škornju Italija je šibka zlasti na področju visoke tehnologije in storitev. Po podatkih Svetovne banke je leta 2012 Italija izvozila le sedem odstotkov visokotehnoloških izdelkov (sem spadajo računalniki, farmacevtski izdelki, stroji …).

Italijanski tekmeci se pri izvozu visokotehnoloških izdelkov veliko bolje odrežejo. V nemškem izvozu vseh izdelkov je delež visokotehnoloških izdelkov leta 2012 predstavljal 16 odstotkov, v francoskem 25 odstotkov in britanskem 22 odstotkov.

Neposredne tuje naložbe na Apeninskem polotoku Po podatkih OECD in Invitalie (italijanska agencija za spodbujanje tujih naložb) je bilo leta 2013 v Italiji za 375 milijard evrov neposrednih tujih naložb. To je manj kot na primer v Nemčiji, kjer je bilo leta 2013 792 milijard evrov tujih neposrednih naložb.

Največji tuji vlagatelji na Apeninskem polotoku prihajajo iz naslednjih držav: Nizozemske (22 odstotkov neposrednih tujih naložb v letu 2012), Francije (17 odstotkov), Luksemburga (15,7 odstotka), Velike Britanije (9,1 odstotka) in Nemčije.

Italijanske prednosti … Tujci največ vlagajo v transport, skladiščenje in komunikacije (37,3 odstotka naložb), finančno posredovanje (32,8 odstotka) ter oskrbo z elektriko, plinom in vodo (28,2 odstotka).

Italijanske prednosti pri privabljanju tujih vlagateljev, kot jih vidijo pri španski banki Santander, so: umik države iz posameznih panog (energija, telefonija …), kakovostna delovna sila, majhna in srednje velika podjetja ter ustvarjalni in inovativni podjetniki.

… in šibke točke Šibke točke, ki odvračajo vlagatelje, so počasni in dragi birokratski postopki, finančni škandali, slabo razvita infrastruktura na jugu Italije, slaba zaščita avtorskih oziroma intelektualnih pravic ter velika prisotnost korupcije in organiziranega kriminala v posameznih italijanskih deželah.

Po podatkih Transparency International je Italija država z največ korupcije v Zahodni Evropi. Na stari celini sta se slabše od nje odrezali samo še Srbija in Črna gora.

To je najpomembnejši mož v Evropi, za katerega še niste slišali Prav boj proti korupciji pa je naloga novega prvega moža italijanskega Državnega protikorupcijskega urada Raffaela Cantoneja. Če mu ne bo uspelo, bo to slabo za Italijo, če mu uspe, lahko spremeni celotno staro celino. To je najbolj pomemben mož v Evropi, za katerega še niste slišali, piše Reuters.

51-letni Cantone, ki ima podporo italijanskega premierja Mattea Renzija, bo skušal z izkoreninjenjem korupcije tudi razbiti predstavo severnih Evropejcev, da je Italija sicer država, kamor greš na počitnice ter kjer imajo dobro vino in okusno hrano, vendar vanjo vsekakor ni varno vlagati.