Petek,
26. 9. 2008,
11.56

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 26. 9. 2008, 11.56

8 let, 6 mesecev

Izrael naj bi v začetku leta želel napasti Iran

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Izrael je v začetku leta resno razmišljal o bombardiranju iranske jedrske infrastrukture, vendar napada ni podprl ameriški predsednik George Bush, poroča britanski časnik The Guardian.

Časnik poroča tudi, da sta se Bush in izraelski premier Ehud Olmert o napadih pogovarjala tudi na srečanju na štiri oči, ki je potekalo 14. maja. "Izraelu niti z napadom ne bi uspelo onemogočiti iranskih jedrskih zmogljivosti" Časnik, ki se sklicuje na neimenovane vidne evropske diplomatske vire, ob tem poroča, da naj bi Bush na omenjenem srečanju dejal, da takih napadov ne podpira, saj naj bi se bal morebitnih povračilnih ukrepov na ameriške tarče v Afganistanu in Iraku. Poleg tega naj bi Bush izrazil tudi bojazen, da Izraelu niti z napadom ne bi uspelo onemogočiti iranskih jedrskih zmogljivosti.

The Guardian ob tem piše, da se Izrael tudi v primeru, da bi se za napad na Iran odločil brez podpore ZDA, pri tem ne bi mogel izogniti prečkanju iraškega zračnega prostora, ki pa je pod nadzorom ZDA. Poleg tega bi Iran, kot piše britanski časnik, ob morebitnem napadu najverjetneje ocenil, da ga je odobril prav Washington, kar bi lahko bil povod za povračilne napade Irana na ZDA.

Izrael vidi Iran kot največjo grožnjo Izrael dojema Iran kot največjo grožnjo, predvsem zaradi pospešenega jedrskega programa Teherana in pogostih napovedi iranskih voditeljev o propadu judovske države. Poleg tega Izrael skupaj z ZDA obtožuje islamsko državo, da poskuša razviti jedrsko orožje, Teheran pa očitke stalno zavrača in poudarja, da je njegov jedrski program povsem miroljubne narave.

Tako se niti Izrael niti ZDA doslej nista odločili za vojaško posredovanje proti Iranu. Olmertov tiskovni predstavnik Mark Regev je za Guardian ob tem povedal, da je iransko jedrsko vprašanje tema pogovorov na prav vseh srečanjih Olmerta s tujimi voditelji. "Izrael se zavzema za diplomatsko rešitev tega vprašanja, vendar pa vse možnosti ostajajo odprte," je Regev še povedal za časnik. Tiskovni predstavnik ameriškega Sveta za nacionalno varnost Gordon Johndroe pa je dejal, da zasebnih pogovorov predsednika Busha ne bo komentiral.