Petek,
20. 2. 2009,
18.25

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 20. 2. 2009, 18.25

8 let, 9 mesecev

Italijanska vlada za strožje ukrepe proti posiljevalcem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Italijanska vlada je potrdila osnutek zakona, ki predvideva strožje ukrepe v boju zoper spolno nasilje in za nezakonito priseljevanje.

Desnosredinska vlada je osnutek pripravila potem, ko so državo pretresle vesti o posilstvih, katerih storilci so bili tuji državljani.

Zalezovanje kmalu kaznivo dejanje Osnutek zakona med drugim predvideva uvedbo zaporne kazni in ne samo hišnega pripora za obtožene spolnega nasilja in brezplačno pravno pomoč žrtvam posilstev. Če bo osnutek zakona sprejet v poslanski zbornici in v senatu, bo zalezovanje v Italiji kmalu postalo kaznivo dejanje, za katerega bo zagrožena zaporna kazen od šest mesecev do štiri leta.

Oblikovali bodo neoborožene straže Vlada želi župane italijanskih občin pooblastiti za oblikovanje neoboroženih obhodnih straž, ki naj bi zagotavljale varnost na mestnih ulicah. Kot je pojasnil italijanski minister za notranje zadeve Roberto Maroni, naj bi "združenja meščanov" pod vodstvom župana in na podlagi "natančnih in dobro opredeljenih pravil" nadzorovale ozemlje, da bi "preprečila kazniva dejanja in zatrla kriminal".

Nezakoniti priseljenci dlje v sprejemnih centrih S sprejetjem zakonskega osnutka bi se iz dva na šest mesecev povečal čas bivanja nezakonitih priseljencev v sprejemnih centrih, saj bi Italija po Maronijevih besedah tako lahko "zagotovila vrnitev v domovino vseh tistih, ki bivajo v centrih za priseljence, še posebej tistih, ki prihajajo iz Tunizije". Kot je dejal, se je v zadnjih tednih na južnoitalijanskem otoku Lampedusa, ki je cilj številnih afriških migrantov, nahajalo več kot tisoč tunizijskih priseljencev. Doslej jih je država 120 že poslala nazaj v domovino.

90 odstotkov posilstev zagrešijo domačini Vlado Silvia Berlusconija je k pripravi strožjih ukrepov za storilce spolnega nasilja spodbudilo nekaj posilstev, ki so jih domnevno zagrešili tuji državljani, večinoma Romuni. Po statističnih podatkih sicer 90 odstotkov posilstev zagrešijo domačini, večinoma partnerji.

Romunski minister proti izgonu 33 Romunov Romunski zunanji minister Cristian Diaconescu je po naraščajočih primerih nasilja nad romunskimi priseljenci v državi po poročanju Anse izrazil nestrinjanje z namero Italije, da bo 33 Romunov, obsojenih kaznivih dejanj, poslala v domovino.

"Prepričan sem, da bodo italijanske oblasti spoštovale evropske zakone," je dejal in se zavzel za pravico evropskih državljanov do svobodnega gibanja po Evropi. Diaconescu se bo v ponedeljek sestal z italijanskim kolegom Francom Frattinijem, s katerim naj bi govorila o romunskih državljanih v Italiji.