Torek, 29. 5. 2012, 9.11
8 let, 3 mesece
Italija: nov potresni sunek terjal več življenj
Potres na severovzhodu Italije je porušil več stavb v krajih, ki so bili prizadeti že v potresu 20. maja. Umrlo je vsaj 16 ljudi, več jih je ranjenih. Območje tresejo močni popotresni sunki.
Število žrtev potresa, ki je sever Italije stresel okoli 9. ure, je naraslo že na 16. Pod ruševinami hiš in proizvodnih obratov, ki so se danes porušili, naj bi bilo še vedno pokopanih okoli 12 ljudi. Okoli 200 ljudi je bilo poškodovanih. Proizvodne hale, ki so bile povečini poškodovane že v nedavnem potresu, so se zrušile v Mirandoli, kjer so pod ruševinami ujeti štirje delavci, ter v krajih San Felice sul Panaro, Medolla in Finale Emilia. Prav v slednjem je bilo tudi žarišče potresa 20. maja, ki je terjal sedem žrtev.
Med žrtvami so tudi tuji delavci
V zrušenju tovarne v San Felice sul Panaro sta poleg Italijana umrla še Maročan in Indijec. Pri tem naj bi bil poleg dveh zaposlenih po poročanju Rai News žrtev tudi tehnik, ki je prav takrat preverjal statiko poslopja. Med žrtvami potresa je tudi kitajski državljan.
Žarišče potresa z magnitudo 5,8 je bilo pri kraju Finale Emilia približno 40 kilometrov severozahodno od Bologne v globini okoli deset kilometrov.
Siolov poročevalec: Nekateri bodo noč prespali v šotorih
Naš poročevalec, ki se trenutno nahaja na območju epicentra potresa, je povedal, da večje panike ni čutiti, prav tako ni večjih težav na cestah, kaos pa po drugi strani vlada v železniškem prometu. Nekateri ljudje na širšem območju žarišča potresa bodo noč prespali v šotorih, spet drugi menijo, da je strah povsem odveč. Na cestah je sicer mogoče opaziti večje število gasilskih in drugih reševalnih vozil, med njimi tudi Rdečega križa.
Po poročanju našega poročevalca je današnji potres najmočneje prizadel mesto Cavezzo, 45 kilometrov oddaljeno od Bologne. Na glavnem trgu tako ni opaziti objekta, ki ni utrpel poškodb. V mestu sta umrli dve ženski, ena v zrušenju tovarne pohištva. Reševalci iz celotne severne Italije medtem s psi pregledujejo ruševine in iščejo morebitne preživele. Kljub temu, da so ljudje prestrašeni, vse skupaj poteka presenetljivo mirno in urejeno. Ljudje brez strehe nad glavo so se medtem zatekli v zbirne centre, kjer ponujajo hrano in zdravstveno pomoč, spet drugi so postavili šotore pred hišami.
Reševalci domnevajo, da bodo našli še več mrtvih
V Mirandoli, kamor novinarji nimajo dostopa, so evakuirali prebivalce mestnega jedra, skupno 14 tisoč ljudi. Po uradnih podatkih je v omenjenem mestu 13 mrtvih, reševalne ekipe pa upravičeno domnevajo, da bo ta številka še višja. Domačini iz Medolle medtem pripovedujejo, da je pod ruševinami mesta s 6.000 prebivalci umrlo 11 ljudi.
Sogovorniki so sicer izrazili veliko nezadovoljstvo nad oblastjo v Rimu, saj nihče od vidnih državnih funkcionarjev ni prišel na ogled kriznega območja.
Močni popotresni sunki
Območje so stresli tudi trije močni popotresni sunki. Vsi trije sunki so presegli magnitudo 5,0. Prvi je po poročanju spletnega portala Rai News tla ob 12.56 zatresel z magnitudo okoli 5,4. Žarišče je imel le dobrih šest kilometrov pod zemeljskim površjem v San Possidoniu, nekaj kilometrov severneje od žarišča davišnjega potresa. Trajal je kar okoli 30 sekund.
Drugi močan popotresni sunek z žariščem v Novi di Modena, nekaj kilometrov zahodno od San Possidonia, je z magnitudo 5,1 območje stresel le štiri minute za njim. Žarišče je bilo 11 kilometrov pod zemljo. Tudi tretji je imel magnitudo višjo od 5,0, a za zdaj ni povsem jasno, kolikšno moč je dosegel. Skupaj so sicer po potresu zabeležili že več kot 40 popotresnih sunkov.
Med žrtvami ni bilo slovenskih državljanov
S slovenskega zunanjega ministrstva so sporočili, da po doslej znanih podatkih med žrtvami potresa v Italiji ni bilo slovenskih državljanov. Dodali so še, da Italija do zdaj ni zaprosila za mednarodno pomoč, če pa bo, bo Slovenija proučila možnosti, kako ji pomagati.
Oblasti obljubljajo pomoč
Premier Mario Monti je svojcem žrtev današnjega potresa izrekel sožalje in zagotovil, da bo država naredila vse, kar mora, da bi zagotovila čimprejšnjo vrnitev normalnega življenja na to za Italijo pomembno območje. Prizadetim prebivalcem je solidarnost izrekel tudi predsednik Giorgio Napolitano. Veliko bolečino zaradi žrtev potresa je izrazil tudi papež Benedikt XVI.
Šole ostajajo zaprte
Na območju potresa, kjer imajo sedež številna mala in srednja podjetja, so evakuirali šole, ki bodo ostale zaprte tudi v sredo, in druga poslopja. Iz Bologne, ki leži kakih 40 kilometrov jugovzhodno od žarišča potresa, so poročali o precejšnji paniki, ki je zajela prebivalce. Številni so zapustili poslopja. V Bologni so začasno ustavili tudi železniški promet. Zaradi potresa so tudi odpovedali tudi prijateljsko nogometno tekmo med Italijo in Luksemburgom, ki bi morala biti drevi v Parmi.
Brez strehe nad glavo ostalo 8000 ljudi
Zaradi novega tresenja tal je brez strehe nad glavo ostalo 8000 ljudi, od potresa pred devetimi dnevi pa jih je skupaj že 15.500. Tako bodo morale oblasti poskrbeti za nova začasna bivališča in pomoč reševalcev, ki so na območju že od prejšnjega potresa.
Potres je bilo čutiti po skoraj vsej Sloveniji
Potres smo čutili tudi po vsej Sloveniji razen na severovzhodu države, so povedali na uradu za seizmologijo Agencije RS za okolje. Potres so najbolj čutili v višjih nadstropjih stavb. "Pri tistih, ki so stali, je bila verjetnost, da so potres čutili, večja," je dejal seizmolog Mladen Živčić z urada. Tresenje se je čutilo tudi na Hrvaškem in v Avstriji.
"Potresni sunki bodo vsaj še leto dni"
Močan potresni sunek je severno Italijo stresel že 20. maja, sledili pa so popotresni sunki. "Zdaj je to območje v Italiji aktivno in potresni sunki bodo vsaj še leto dni," je ocenil. Mogoče je določiti območja, kjer je verjetnost potresa večja, pravi. Ni pa mogoče napovedati časa potresa, je poudaril.
Tudi italijanski seizmologi opozarjajo, da tresenja še ni konec. "Bojim se, da zaradi kompleksne tekstonske strukture na tem območju obstaja možnost, da bo prišlo še do kakšnega močnega potresa," je dejal Alessandro Amato z italijanskega seizmološkega inštituta.
"Panično zapuščanje stavb ni priporočljivo"
Sicer pa Živčić opozarja, da zapuščanje stavb v času potresa ni ustrezno ravnanje. "V času potresa je treba najprej zavarovati svojo glavo, in sicer tako, da zlezemo pod mizo ali stol," je svetoval. "Panično zapuščanje stavb ni priporočljivo," pravi.
Evakuacije v Sloveniji so bile "nepotrebno ravnanje"
Zaradi potresa s središčem so učenci in učitelji osnovne šole na Jesenicah ter študentje in profesorji na ljubljanski Filozofski fakulteti zapustili zgradbo. Toda to je bilo nepotrebno ravnanje, so povedali na Upravi RS za zaščito in reševanje. "Zapuščanje stavb je bilo nepotrebno, ker potres v Slovenji ni bil tako močan, da bi povzročal poškodbe," je dejal Srečko Šestan z uprave. Učinki potresa na ozemlju Slovenije niso presegli četrte stopnje po evropski potresni lestvici. "Poleg tega pa se evakuiranja med samim potresom sploh ne sme izvajati," je opozoril.
Na italijanskem polotoku so po potresu 20. maja, v katerem je umrlo sedem ljudi, povzročil pa je tudi veliko gmotno škodo, zabeležili številne potresne sunke, tako na severu kot na jugu države. Takratni potres je dosegel magnitudo 6,0.