Tina Vovk

Torek,
12. 11. 2013,
12.48

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 12. 11. 2013, 12.48

8 let, 8 mesecev

Iskanje poti izgubljene generacije do služb

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Dandanes v Evropi ni nujno lepo biti mlad. Čeprav so mladi Evropejci najbolj izobražena generacija na stari celini do zdaj, je kljub temu okoli 5,6 milijona mlajših od 25 let brez službe.

Brezposelnost med mladimi v Evropi je visoka in ne kaže, da se bo kmalu zmanjšala. Po najnovejših statistikah je v članicah EU brezposelnih 23,5 odstotka mladih, v evroobmočju pa 24,1 odstotka. Najhuje je v Grčiji, kjer je po podatkih Eurostata brez dela 57 odstotkov mladih. Skupaj je v Evropi 7,5 milijona starih med 15 in 24 let, ki niso niti zaposleni niti vključeni v šolanje ali usposabljanje.

Evropski voditelji bodo v Parizu razpravljali o tem, kako se spopasti s temi nič kaj spodbudnimi številkami. Gre za zadnje v vrsti srečanj, odkar je nemška kanclerka Angela Merkel razglasila, da je to največja težava v Evropi. Opozorila je, da se celina spoprijema z "izgubljeno generacijo", kar je sprožilo niz ukrepov, ki naj bi zajezili oziroma obrnili trend. Konferenca sledi julijskemu vrhu v Berlinu, na katerem so namenili osem milijard evrov iz proračuna EU za boj proti brezposelnosti mladih.

Poleg 24 od 28 voditeljev članic Unije bodo na konferenci sodelovali tudi voditelji Evropskega sveta, komisije, parlamenta in investicijske banke. Namen konference je zagotoviti, da obstaja politična volja in da se namenjajo vsa razpoložljiva sredstva za doseganje zastavljenih rezultatov v prihodnjih dveh letih. Po besedah iz Berlina je konferenca namenjena preverjanju tega, kaj je bilo v tej smeri narejenega od prve konference. Grški premier Antonis Samaras je napovedal, da bodo voditelji skušali "zgrabiti bika za roge".

Najnižja brezposelnost mladih v Nemčiji Razkorak med državami z najvišjo in najnižjo stopnjo brezposelnosti mladih ostaja velik. Brezposelnost med mladimi je najnižja v Nemčiji (7,7 odstotka). Evropska komisija je zato poudarila, da utegne nadalje podpirati mobilnost pri iskanju službe. Od 216,1 milijona delavcev v EU jih le okoli 7,5 milijona oziroma 3,1 odstotka dela v drugi državi članici. Kljub visokim stopnjam brezposelnosti po državah EU obstaja okoli dva milijona prostih delovnih mest. V številnih državah prihaja do razhajanj med povpraševanjem po določenih profilih delavcev in znanji iskalcev zaposlitev.

Članice EU so za boj z brezposelnostjo mladih obljubile 12 milijard evrov v prihodnjih dveh letih, Evropska investicijska banka in Evropski socialni sklad pa nameravata porabiti podobno količino finančnih sredstev. Med pobudami EU za ključno v boju z brezposelnostjo mladih velja shema za jamstva mladih, v okviru katere želijo mlajšim od 25 let v štirih mesecih po tem, ko postanejo brezposelni ali končajo formalno izobraževanje, zagotoviti kakovostno zaposlitev, nadaljnje izobraževanje, vajeništvo ali pripravništvo. EU je v okviru Iniciative za zaposlovanje mladih za leti 2014 in 2015 obljubila šest milijard evrov za financiranje zaposlovanja mladih in pripravniških programov. Večina denarja naj bi šla v regije in države, kjer je brezposelnost mladih nad 25 odstotki, kot so Grčija, Španija (56 odstotkov) in Portugalska (37 odstotkov). Sheme naj bi začele delovati prihodnje leto.

Septembra brezposelnih 23,7 odstotka mladih Slovencev Evropski svet ministrov je shemo za mlade uradno potrdil aprila letos. Program je osnovan na zgledu iz Avstrije in Finske, kjer se je izkazalo, da se vlaganje v mlade izplača. Na Finskem (septembra so imeli tam 8,1 odstotka brezposelnih, mlajših od 25 let) se je izkazalo, da je s pomočjo sheme 83,5 odstotka mladih v treh mesecih dobilo službo, pripravništvo ali pa dodatno izobrazbo. V Sloveniji je bilo septembra brez dela 23,7 odstotka mladih, kar je nekoliko manj kot junija, ko je bilo takih 25,1 odstotka. Slovenija bo shemo jamstev za mlade pripravila do konca leta, je septembra v Bruslju zagotovila ministrica za delo Anja Kopač Mrak. Pri pripravi sodelujejo z zavodom za zaposlovanje in predstavniki mladih, po ministričinih besedah pa je ključna uskladitev s področji izobraževanja in gospodarstva, saj bodo v okviru shem predvideni nekateri kratkoročni ukrepi, pa tudi bolj dolgoročni posegi v sam sistem izobraževanja in povezanost z gospodarskim področjem.

Koliko ljudi bo v Sloveniji vključenih v sheme, še ni jasno, saj bo to po besedah Kopač Mrakove odvisno od finančnih sredstev. Finančni okviri še niso dorečeni, a Slovenija iz evropske pobude za zaposlovanje mladih računa na okoli osem milijonov evrov, je povedala ministrica. Meni, da bo Slovenija v prihodnje za zaposlovanje mladih namenila okoli 50 milijonov evrov, predvsem evropskih sredstev.

Za sheme okoli 21 milijard evrov Mednarodna organizacija za delo (ILO) je presodila, da bodo stroški za vzpostavitev sheme zagotovil za mlade v evroobmočju znašali najmanj 21 milijard evrov. Evropska komisija pravi, da bi bil strošek nedelovanja veliko višji. Po oceni Eurofounda to, da 7,5 milijona mladih nima službe, se ne izobražuje ali opravlja pripravništva, stane 150 milijard evrov vsako leto (1,2 odstotka evropskega BDP). Poleg tega je treba upoštevati še dolgotrajne posledice brezposelnosti tako za posameznike, družbo kot gospodarstva.