Torek, 12. 11. 2013, 12.48
8 let, 8 mesecev
Iskanje poti izgubljene generacije do služb
Brezposelnost med mladimi v Evropi je visoka in ne kaže, da se bo kmalu zmanjšala. Po najnovejših statistikah je v članicah EU brezposelnih 23,5 odstotka mladih, v evroobmočju pa 24,1 odstotka. Najhuje je v Grčiji, kjer je po podatkih Eurostata brez dela 57 odstotkov mladih. Skupaj je v Evropi 7,5 milijona starih med 15 in 24 let, ki niso niti zaposleni niti vključeni v šolanje ali usposabljanje.
Evropski voditelji bodo v Parizu razpravljali o tem, kako se spopasti s temi nič kaj spodbudnimi številkami. Gre za zadnje v vrsti srečanj, odkar je nemška kanclerka Angela Merkel razglasila, da je to največja težava v Evropi. Opozorila je, da se celina spoprijema z "izgubljeno generacijo", kar je sprožilo niz ukrepov, ki naj bi zajezili oziroma obrnili trend. Konferenca sledi julijskemu vrhu v Berlinu, na katerem so namenili osem milijard evrov iz proračuna EU za boj proti brezposelnosti mladih.
Poleg 24 od 28 voditeljev članic Unije bodo na konferenci sodelovali tudi voditelji Evropskega sveta, komisije, parlamenta in investicijske banke. Namen konference je zagotoviti, da obstaja politična volja in da se namenjajo vsa razpoložljiva sredstva za doseganje zastavljenih rezultatov v prihodnjih dveh letih. Po besedah iz Berlina je konferenca namenjena preverjanju tega, kaj je bilo v tej smeri narejenega od prve konference. Grški premier Antonis Samaras je napovedal, da bodo voditelji skušali "zgrabiti bika za roge".
Članice EU so za boj z brezposelnostjo mladih obljubile 12 milijard evrov v prihodnjih dveh letih, Evropska investicijska banka in Evropski socialni sklad pa nameravata porabiti podobno količino finančnih sredstev. Med pobudami EU za ključno v boju z brezposelnostjo mladih velja shema za jamstva mladih, v okviru katere želijo mlajšim od 25 let v štirih mesecih po tem, ko postanejo brezposelni ali končajo formalno izobraževanje, zagotoviti kakovostno zaposlitev, nadaljnje izobraževanje, vajeništvo ali pripravništvo. EU je v okviru Iniciative za zaposlovanje mladih za leti 2014 in 2015 obljubila šest milijard evrov za financiranje zaposlovanja mladih in pripravniških programov. Večina denarja naj bi šla v regije in države, kjer je brezposelnost mladih nad 25 odstotki, kot so Grčija, Španija (56 odstotkov) in Portugalska (37 odstotkov). Sheme naj bi začele delovati prihodnje leto.
Koliko ljudi bo v Sloveniji vključenih v sheme, še ni jasno, saj bo to po besedah Kopač Mrakove odvisno od finančnih sredstev. Finančni okviri še niso dorečeni, a Slovenija iz evropske pobude za zaposlovanje mladih računa na okoli osem milijonov evrov, je povedala ministrica. Meni, da bo Slovenija v prihodnje za zaposlovanje mladih namenila okoli 50 milijonov evrov, predvsem evropskih sredstev.