Petek, 2. 2. 2024, 18.38
9 mesecev, 3 tedne
119. DAN VOJNE V IZRAELU
Iranski predsednik svari ZDA
Iranski predsednik Ebrahim Raisi je danes posvaril ZDA, da se bo Teheran odločno odzval na vsakršno ustrahovanje. Gre za nov primer zaostrene retorike med Iranom in ZDA, potem ko je ameriški predsednik Joe Biden v torek napovedal ameriški odziv na napad v Jordaniji, v katerem so bili v nedeljo ubiti trije ameriški vojaki.
20.04 Predstavniki ZN zaskrbljeni zaradi izraelske napovedi širitve operacij na jugu Gaze
18.37 Iranski predsednik posvaril ZDA pred grožnjami in ustrahovanjem
16.30 Unicef: V Gazi brez staršev in sorodnikov ostalo 17 tisoč otrok
12.35 Švedska incident na veleposlaništvu Izraela preiskuje kot morebitno teroristično dejanje
12.12 Proiransko gibanje Al Nudžaba grozi z nadaljnjimi napadi na ameriške sile
8.52 Izraelski napadi v Han Junisu ponoči terjali več kot sto življenj
20.04 Predstavniki ZN zaskrbljeni zaradi izraelske napovedi širitve operacij na jugu Gaze
Več predstavnikov agencij Združenih narodov je danes izrazilo zaskrbljenost, potem ko je izraelski obrambni minister Joav Galant v četrtek napovedal, da bodo izraelske sile razširile svoje operacije na skrajnem jugu Gaze. V tamkajšnje mesto Rafa ob meji z Egiptom se je namreč zateklo več kot milijon razseljenih Palestincev.
"Zelo sem zaskrbljen zaradi navedb izraelskega obrambnega ministra o vojaškem pritisku na Rafo," je danes na omrežju X sporočil visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk. Dodal je, da bi zaradi te napovedi morali zvoniti vsi alarmi, ker bi širitev operacij izraelskih sil v Rafi povečala verjetnost množičnih civilnih žrtev in nadaljnjih prisilnih selitev več kot 1,5 milijona že tako ranljivih Palestincev.
Tudi urad Združenih narodov za usklajevanje humanitarnih zadev (Ocha) je izrazil zaskrbljenost ob stopnjevanju sovražnosti v mestu Han Junis, zaradi česar se je v zadnjih dneh povečalo število ljudi, ki bežijo proti jugu. Izraelske sile so Rafo, ki se nahaja ob meji z Egiptom, sicer pred časom označile za varno območje.
18.37 Iranski predsednik posvaril ZDA pred grožnjami in ustrahovanjem
Iranski predsednik Ebrahim Raisi je danes posvaril ZDA, da se bo Teheran odločno odzval na vsakršno ustrahovanje. Gre za nov primer zaostrene retorike med Iranom in ZDA, potem ko je ameriški predsednik Joe Biden v torek napovedal ameriški odziv na napad v Jordaniji, v katerem so bili v nedeljo ubiti trije ameriški vojaki.
"Večkrat smo dejali, da ne bomo začeli nobene vojne, toda če nas bo katerakoli država ali druga sila želela ustrahovati, se bo Iran odločno odzval," je iranski predsednik Raisi dejal med današnjim obiskom pomorskega oporišča v Perzijskem zalivu, ki ga upravlja iranska revolucionarna garda.
Oborožene skupine, povezane z Iranom, so v zadnjih letih izvedle več sto napadov na ameriška oporišča v Iraku in Siriji, njihovi napadi pa so se dodatno okrepili po izbruhu vojne v Gazi 7. oktobra lani. ZDA se doslej niso ostreje odzivale na tovrstne napade.
Vojaška moč Irana po njegovih besedah ne predstavlja grožnje nobeni državi v regiji, temveč vir varnosti, na katerega se lahko zanesejo in mu zaupajo. Ob tem je Raisi menil, da sovražniki ne morejo škoditi Iranu, ker ima dovolj močno in sposobno vojsko, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Gre za nov primer zaostrene retorike med Teheranom in Washingtonom po nedeljskem napadu na ameriško vojaško bazo v Jordaniji blizu meje s Sirijo, v katerem so umrli trije vojaki. Američani za napad na bazo obtožujejo islamistične oborožene skupine, povezane z Iranom, ki odgovornost za napad zanika.
16.30 Unicef: V Gazi brez staršev in sorodnikov ostalo 17 tisoč otrok
Približno 17 tisoč palestinskih otrok in mladostnikov v Gazi je ostalo brez staršev, sorojencev ali drugih sorodnikov, je danes sporočil Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef). Njihovi starši in sorodniki so bili večinoma ubiti v napadih izraelske vojske, nekateri so hudo poškodovani, drugi pa so zapustili Gazo, so pojasnili pri Unicefu.
"Duševno zdravje palestinskih otrok je močno prizadeto, pojavljajo se simptomi, kot so izjemno visoka stopnja stalne tesnobe, izguba apetita, ne morejo spati, doživljajo čustvene izbruhe ali jih zagrabi panika vsakič, ko slišijo eksplozijo," je povedal predstavnik Unicefa v regiji Jonathan Crickx.
Zdravniki v Gazi so v preteklosti poročali, da se je kmalu po začetku izraelske ofenzive v palestinski enklavi pojavila kratica, ki je dotlej niso uporabljali nikjer na svetu: WCNSF – Wounded child, no surviving family, kar v prevodu označuje ranjenega otroka brez preživelih družinskih članov.
"Ti otroci nimajo nič s tem konfliktom. Vendar trpijo tako, kot ne bi smel trpeti noben otrok. Noben otrok, ne glede na veroizpoved, narodnost, jezik ali raso, ne bi smel biti izpostavljen nasilju, kakršnemu smo bili priča 7. oktobra, ali nasilju, kakršnemu smo priča od takrat," je dodal.
Pri nekaterih otrocih ni znano, komu pripadajo, saj so bodisi premajhni bodisi v takšnem šoku, da ne morejo povedati svojega imena, je novinarjem v Ženevi v nagovoru prek videopovezave iz Jeruzalema še pojasnil Crickx, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
12.35 Švedska incident na veleposlaništvu Izraela preiskuje kot morebitno teroristično dejanje
Švedska obveščevalna služba Sapo sredin incident na izraelskem veleposlaništvu na Švedskem preiskuje kot morebitno teroristično dejanje, so danes sporočili iz Stockholma. Policijo so v sredo na veleposlaništvo poklicali, potem ko so na njegovem posestvu odkrili nevaren predmet. Domnevno naj bi šlo za ročno bombo, poročajo tuje tiskovne agencije.
Policija ni želela komentirati, kaj točno je bil omenjeni nevaren predmet. Po poročanju lokalnih medijev je šlo za ročno bombo, ki jo je nekdo vrgel čez ograjo posestva veleposlaništva v okrožju Ostermalm. Protibombna enota je predmet uničila.
"Predhodno preiskavo, ki jo je 31. januarja po odkritju nevarnega predmeta na izraelskem veleposlaništvu v Stockholmu začela švedska policijska uprava, je prevzela švedska obveščevalna služba," je v izjavi sporočila Sapo in dodala, da incident preiskuje kot morebitno teroristično dejanje.
Izraelski veleposlanik na Švedskem Ziv Nevo Kulman je po dogodku na omrežju X zapisal, da je bilo veleposlaništvo tarča poskusa napada in da se jih s terorjem ne da ustrahovati. "Poskus napada na veleposlaništvo je napad na tiste, ki tam delajo, in na Švedsko," je v odzivu zapisal švedski premier Ulf Kristersson ter dodal, da so okrepili nadzor in varovanje veleposlaništva ter drugih judovskih institucij.
Švedska policija je sicer v začetku decembra sporočila, da je od začetka vojne med Izraelom in palestinskim islamističnim gibanjem Hamas 7. oktobra prejela 120 prijav antisemitskih kaznivih dejanj.
12.12 Proiransko gibanje Al Nudžaba grozi z nadaljnjimi napadi na ameriške sile
Proiransko gibanje Al Nudžaba je danes sporočilo, da namerava nadaljevati napade na ameriške vojake na Bližnjem vzhodu, dokler ne bodo izpolnjene njihove zahteve po umiku ameriške vojske iz Iraka in končanju vojne v Gazi. Gibanje je sicer del organizacije Islamski odpor, ki jo ZDA krivijo za smrtonosni napad na ameriško oporišče v Jordaniji.
"Vsakemu ameriškemu napadu bo sledil ustrezen odgovor," je dejal vodja gibanja Akram al Kabi in dodal, da bodo nadaljevali svoje aktivnosti, dokler ne bodo izpolnjene zahteve gibanja po umiku ameriške vojske iz Iraka in končanju vojne v Gazi.
Al Nudžaba je del organizacije Islamski odpor, zavezništva oboroženih skupin, ki jih podpira Iran in ki jih ZDA krivijo za napad z brezpilotnim letalnikom na oporišče v Jordaniji ob meji s Sirijo, v katerem so bili v nedeljo ubiti trije ameriški vojaki.
Druga članica Islamskega odpora, šiitska skupina Kataib Hezbolah, je kmalu po napadu na ameriško oporišče sporočila, da prekinja napade na ameriško vojsko na območju. "Odločitev skupine Kataib Hezbolah bomo spoštovali. Toda Islamski odpor v Iraku se bo prek svojih drugih frakcij boril naprej," je še izjavil Kabi.
Proti Američanom je bilo po podatkih ameriške vojske od 18. oktobra lani v regiji izvedenih 166 napadov, od tega 67 v Iraku, 98 v Siriji in en v Jordaniji. Američani se običajno na vsak napad odzovejo.
Nov napad na Sirijo je medtem danes izvedla izraelska vojska, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice s sedežem v Londonu in dodal, da je to že osmi letošnji napad Izraela na Sirijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V napadu na dve vojaški postojanki južno od prestolnice Damask so ubili tri pripadnike proiranskih skupin, vključno z Irancem in Iračanom, je pojasnil observatorij. Ena od napadenih postojank naj bi bila v lasti libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah.
Napade so potrdili tudi iranski mediji, ki trdijo, da je med žrtvami svetovalec iranske revolucionarne garde. Sirski mediji o žrtvah niso poročali, so pa navajali, da so se sirske sile odzvale na izraelsko agresijo in sestrelile več sovražnih raket.
Izrael se na poročanja za zdaj ni odzval, sicer pa izraelske sile pogosto obstreljujejo cilje v sosednji Siriji. Z napadi naj bi želeli preprečiti, da bi njihov sovražnik Iran in z njim povezane oborožene skupine razširili svoj vpliv v državi, ki je od leta 2011 v primežu državljanske vojne.
Od začetka vojne v Gazi so se izraelski napadi na cilje v Siriji okrepili. Nedavno je bilo v izraelskem napadu v ponedeljek ubitih najmanj osem ljudi, med njimi več proiranskih borcev.
8.52 Izraelski napadi v Han Junisu ponoči terjali več kot sto življenj
Izraelski napadi v Gazi so ponoči zahtevali najmanj 105 življenj, je danes sporočilo ministrstvo za zdravje v enklavi. Hamas je poročal o napadih in obstreljevanju okoli mesta Han Junis na jugu. Število smrtnih žrtev izraelske ofenzive v enklavi je včeraj preseglo 27 tisoč. Katar je medtem sporočil, da je gibanje posredovalo prvo potrditev predloga za premirje iz Pariza, kar je neimenovan vir pri Hamasu zanikal.
Han Junis na jugu Gaze, ki je v zadnjem času epicenter sovražnosti, je v četrtek obiskal izraelski obrambni minister Joav Galant. Vojakom je dejal, da palestinskemu islamističnemu gibanju Hamas primanjkuje orožja in streliva, da ima v svojih vrstah deset tisoč mrtvih in še deset tisoč ranjenih borcev. "To je resen udarec, ki zmanjšuje sposobnosti Hamasa," je ocenil in ponovil stališče izraelske vlade, da lahko izpustitev talcev v Gazi zagotovijo le vojaška sredstva.
Galant je ob tem tudi napovedal razširitev izraelskih operacij na skrajni jug enklave, na območje Rafe, kjer je trenutno nastanjenih več kot milijon Palestincev, ki so zaradi nasilja zapustili svoje domove. Pred vojno je v mestu živelo okoli 250 tisoč ljudi, zdaj je tam več kot polovica vseh prebivalcev Gaze, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Pogovori o novi prekinitvi ognja so pretekli konec tedna potekali v Parizu. Na njih so sodelovali predstavniki ZDA, Izraela, Katarja in Egipta. Osnutek predloga, ki so ga pripravili ameriški pogajalci, predvideva, da bi palestinske oborožene skupine izpustile več kot sto talcev, Izrael pa bi v zameno omogočil prekinitev spopadov za dva meseca.
"Ta predlog je odobrila izraelska stran, zdaj pa imamo prvo pozitivno potrditev Hamasa," je v četrtek dejal tiskovni predstavnik katarskega zunanjega ministrstva Majed al Ansari. Dodal je, da v Dohi upajo na dobre novice glede prekinitve spopadov v naslednjih nekaj tednih.
Vendar je neimenovani vir iz palestinskega islamističnega gibanja za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da je izjava Katarja prenagljena in da imajo frakcije gibanja več pripomb na predloge.
Vodja Hamasa Ismail Hanija je prej v torek potrdil, da je gibanje prejelo predlog in da pripravlja odgovor nanj.
Število smrtnih žrtev izraelske ofenzive v enklavi je v četrtek preseglo 27 tisoč. Kot je sporočilo tamkajšnje ministrstvo za zdravje, je izraelska vojska od začetka operacij ubila najmanj 27.019 Palestincev. Še najmanj 66.139 je ranjenih.