Torek,
16. 9. 2008,
13.22

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 9. 2008, 13.22

8 let, 6 mesecev

Gruzija: Prestreženi klici dokazujejo, da se je gruzijska vojska le branila

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Po navedbah gruzijskih oblasti prestreženi telefonski klici med dvema južnoosetijskima vojaškima stražarjema dokazujejo, da so ruske sile vdrle v Južno Osetijo, preden je Gruzija sprožila napad.

Dokaz naj bi bil telefonski pogovor med mejnima stražarjema

Kot so sporočili z gruzijskega notranjega ministrstva, so na posnetkih, ki so jih najprej posredovali časniku New York Times, telefonski pogovori med dvema južnoosetijskima mejnima stražarjema, ki dokazuje, da so ruski tanki in enote vstopili v separatistično regijo Južno Osetijo 20 ur pred začetkom gruzijskega napada 7. avgusta.

Gruzijski notranji minister Šota Utiašvili je dva izmed posnetkov posredoval tudi ameriški tiskovni agenciji AP in priskrbel prevod iz osetščine. Za svoje prevode zapisov je nato poskrbel tudi New York Times. "To še enkrat dokazuje naše trditve, da je bilo dejanje Gruzije samoobramba, in ne neizzvan napad," je ob tem povedal Utiašvili.

Rusija: Nato bi vsak večji premik lahko izsledil s sateliti

Tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Andrej Nesterenko je gruzijske trditve že označil za "neresne". Kot je povedal, bi kakršnekoli večje premike enot z lahkoto zasledili sateliti, ki jih uporabljajo članice zveze Nato.

Rusija sicer trdi, da je svoje enote poslala v Južno Osetijo šele po gruzijskem napadu, poleg tega pa je branila ruske državljane in mirovne enote v tej regiji. Po drugi strani Gruzija zatrjuje, da je ravnala v samoobrambi, ob čemer so oblasti tudi vztrajale, da lahko za svoje trditve predložijo dokaze. Pristnost danes predstavljenih posnetkov po poročanju AP še ni bilo mogoče preveriti.

Gruziji pot v Nato široko odprta

Generalni sekretar zveze nato Jaap de Hoop Scheffer je danes v okviru obiska v Gruziji ob prvem srečanju komisije Nato-Gruzija povedal, da je tej državi pot v vojaško zavezništvo "široko odprta". Ob tem je še poudaril, da jih od sprejema njene kandidature ne bo odvrnila Rusija, ki članstvu Gruzije in širjenju Nata na vzhod sicer ostro nasprotuje.

"Proces širitve Nata se bo nadaljeval," je prvi mož Nata dan po prvem srečanju novoustanovljene komisije v gruzijski prestolnici povedal poslancem in študentom. "Pot v Nato je Gruziji še vedno široko odprta," je še dodal de Hoop Scheffer, ki je že v ponedeljek obljubil poglobitev vezi z Gruzijo. Ob tem je poudaril, da ne bodo dovolili, da bi njihove vezi pretrgale zunanje države, pri čemer je imel v mislih predvsem Rusijo.

Rusija ne sme biti kaznovana Obenem je generalni sekretar zavezništva v današnjem nagovoru povedal, da Rusija ne bi smela biti kaznovana zaradi avgustovskega vojaškega posredovanja v Gruziji, ki ga je Zahod močno kritiziral. "Kaznovanje Rusije ni pot naprej. Pot naprej je pomagati Gruziji," je povedal. Po drugi strani pa je obsodil rusko priznanje obeh separatističnih regij v Gruziji, Abhazije in Južne Osetije, in dejal, da je potrebno spoštovati gruzijske meje.

De Hoop Scheffer je skupaj s 26 veleposlaniki članic Nata v ponedeljek začel dvodnevni obisk Gruzije, katerega osrednji del je bilo prvo zasedanje komisije Nato-Gruzija, ki jo je zavezništvo ustanovilo po gruzijsko-ruskih spopadih v začetku avgusta in katere naloga naj bi bila nadzorovanje gruzijskih prizadevanj za priključitev Natu. Veleposlaniki naj bi med drugim obiskali tudi mesto Gori, ki leži praktično na meji z Južno Osetijo in je bilo v bojih precej poškodovano.