Petek,
28. 12. 2007,
19.53

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 28. 12. 2007, 19.53

8 let, 8 mesecev

Butovo so pokopali, v protestih ubitih 32 ljudi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Približno 100.000 užaloščenih Pakistancev se je v mestu Gari Kuda Bakš v provinci Sind poslovilo od v četrtek ubite opozicijske voditeljice in nekdanje pakistanske premierke Benazir Buto.

Tisoči so tekli ob avtu, ki je peljal truplo Butove, od njenega doma do pokopališča. V protestih in nasilju, ki je sledilo umoru Butove, je bilo ubitih 32 ljudi. Butova pokopana ob očetu Zulfikarju Aliju Privrženci umorjene opozicijske voditeljice Benazir Buto so do mavzoleja prispeli z vsemi mogočimi prevoznimi sredstvi. Krsto s posmrtnimi ostanki Butove so iz njene rojstne vasi Gari Kuda Bakš prepeljali v pet kilometrov oddaljeni mavzolej družine Butovih, kjer so jo pokopali ob njenem očetu Zulfikarju Aliju, prvem izvoljenem premieru Pakistana. Krsto so pokrili s črno-rdeče-zeleno zastavo Pakistanske ljudske stranke (PPP), ki jo je vodila Butova. Ob tem so nekateri skandirali slogane proti vladi, drugi molili, tretji pa jokali in v žalosti pretepali sami sebe.

"Vi ste bratje pogumne sestre"

Mož Butove, Asif Ali Zardari je podpornike pokojne opozicijske voditeljice pozval, naj bodo disciplinirani. "Vi ste bratje pogumne sestre," je Ali Zardari povedal pred pogrebom. "Pokažite potrpljenje in mi vlijte poguma, da bom prenesel to izgubo," je še dodal.

Butova umrla zaradi udarca z glavo v strešno okno avtomobila Butova je umrla zaradi udarca z glavo v strešno okno avtomobila, ko se je poskušala skloniti. V njenem telesu prav tako niso našli ne krogle ne šrapnela. "Če Butova ne bi stopila iz avta, bi ostala nepoškodovana," je povedal tiskovni predstavnik pakistanskega ministra za notranje zadeve, brigadir Džaved Čima. Obdukcija je pokazala, da se je Butova smrtno poškodovala, ko se je ob razstrelitvi napadalca hitro sklonila. Napadalec je proti Butovi tudi trikrat ustrelil, a je ni zadel, je še povedal Čima.

Član Al Kaide nekemu skrajnežu čestital za napad Čima je povedal tudi, da obstaja "nesporen dokaz, da skušajo Al Kaida, njena mreža in njeni ljudje destabilizirati Pakistan". "Zabeležili smo telefonski klic (člana Al Kaide), v katerem je čestital nekemu skrajnežu za napad," je še dodal Čima.

Razagilani: Valda Butovi ni zagotovila primerne zaščite

Jusaf Razagilani, član Pakistanske ljudske stranke (PPP), ki jo je vodila pokojna Butova, je povedal, da vlada predsednika Perveza Mušarafa Butovi ni zagotovila primerne zaščite. PPP zdaj premišljuje, če bi se pri bojkotu parlamentarnih volitev januarja prihodnje leto pridružila drugi opozicijski stranki Pakistanska muslimanska liga, ki jo vodi pakistanski opozicijski voditelj in nekdanji premier Navaz Šarif.

V protestih in nasilju ubitih 32 ljudi V protestih in nasilju, ki je izbruhnilo po četrtkovem tragičnem dogodku, je bilo ubitih 32 ljudi. Samo 23 jih je bilo ubitih v protestih in spopadih v politični trdnjavi Butove v provinci Sind, je sporočil notranji minister province Gulam Mohamad Mohtaram in dodal, da je bila vojska poslana v 16 okrožij omenjene province, vključno s Karačijem.

Paravojaške sile lahko streljajo V pakistanskih mestih se po umoru Butove nadaljujejo nemiri. V Karačiju pa so paravojaške sile dobile dovoljenje, da lahko v izogib nemirom streljajo na izgrednike. Oblasti so na ulice poslale 16.000 oboroženih pripadnikov vojaških enot, od teh jih je samo na ulicah v Karačiju okoli 10.000. Vojaki lahko orožje uporabijo proti izgrednikom, če bi se ti lotili uničevanja ali zažiganja tuje lastnine in vladnih poslopij.

Ustavljali promet, zažigali vozila ter razbijali okna trgovin in bank

Privrženci Butove so se ponoči zbirali na ulicah, ustavljali promet, zažigali vozila ter razbijali okna trgovin in bank. Nasilje je zajelo tudi indijsko pokrajino Kašmir. Policija se je spopadala z več sto protestniki, ki so na policiste metali kamenje. Policija je pri tem uporabila solzivec. Množica mladih se je kmalu po molitvah zbrala v Šrinagarju, glavnem mestu indijskega dela Kašmirja, in vzklikala slogane v podporo Butovi.

Številne države odsvetujejo potovanje v Pakistan Številne države so medtem svojim državljanom odsvetovale potovanje v Pakistan, saj se bojijo, da bi se nasilje v tej državi lahko še dodatno okrepilo. Prebivalci zahodnih držav bi lahko med kampanjo za januarske parlamentarne volitve postali tarče teroristov, zato države prebivalce pozivajo, naj se izogibajo demonstracij in obrednih mest. Opozorila so prišla iz Velike Britanije, Italije, Nizozemske, Francije, Španije, Malezije, Singapurja in Japonske.

Pakistanska opozicija zahteva odstop Mušarafa

Vodja pakistanske opozicije in nekdanji pakistanski premier Navaz Šarif je dejal, da je "zahteva številka ena" pakistanskega naroda, da pakistanski predsednik Pervez Mušaraf kar se da hitro odstopi s položaja. Poudaril je tudi, da bo vlada, če bo vztrajala pri izvedbi parlamentarnih volitev za prihodnji mesec, "uničila državo". "Mušaraf mora odstopiti. To je danes narodova zahteva številka ena. In vidim, da ljudje želijo, da se to zgodi kar se da hitro in brez odlašanja," je dejal Šarif. Dodal je, da je četrtkov atentat na opozicijsko voditeljico Benazir Buto "dokaz", da Mušaraf prihodnji mesec ne namerava izvesti "poštenih in svobodnih volitev".

Samouničevalna pot vlade "Če bo vlada vztrajala pri izvedbi volitev 8. januarja, se podaja na samouničevalno pot, ki ne bo uničila samo vlade , temveč tudi države," je še dejal Šarif. V tem primeru vlada po njegovih besedah ne bo uživala verodostojnosti. "Večina glavnih politični strank je že napovedala njihov bojkot," je še dodal.

Vlada ne načrtuje preložitev Vlada za enkrat ne načrtuje preložitev, če pa bo takšno odločitev nameravala sprejeti, se bo posvetovala s političnimi strankami, je ob tem potrdil predsedniki začasne pakistanske vlade Mohamedmian Somro.

Odgovornost naj bi prevzela Al Kaida

Pakistanska televizijska mreža ARY je med tem poročala, da naj bi odgovornost za atentat prevzela teroristična mreža Al Kaida. Pakistanko notranje ministrstvo teh navedb ni potrdilo, saj o prevzemu odgovornosti ni bilo obveščeno. Na ministrstvu so le dodali, da za napadi, ki so se zvrstili v tem letu, tičijo skrajneži. Samo letos so teroristični napadi v Pakistanu zahtevali že 800 življenj.

Mušaraf teroristom napovedal poraz Da so napad na Butovo izvedli teroristi, je prepričan pakistanski predsednik Pervez Mušaraf, ki je uboj ostro obsodil, teroristom pa napovedal poraz. "Ta brutalni napad je delo tistih teroristov, proti katerim se borimo. Danes ob tem tragičen dogodku razglašam, da ne bomo sedeli križem rok, dokler teroristi ne bodo uničeni in želim, da se narod pri tem združi in sodeluje," je bil jasen Mušaraf.

Ustrelil Butovo, nato pa razstrelil še sebe

Butova, ki se je oktobra po več letih v izgnanstvu vrnila v domovino, je bila v četrtek ubita v samomorilskem napadu na shodu pred januarskimi parlamentarnimi volitvami. Ko je želela nagovoriti množico svojih privržencev, je samomorilski napadalec najprej ustrelil njo, nato pa razstrelil še sebe in pri tem ubil najmanj 20 ljudi, več deset je bilo ranjenih. Mednarodna skupnost je atentat ostro obsodila.

Umor Butove odmeval v ZDA Umor pakistanske opozicijske voditeljice Benazir Buto sta v četrtek obsodila ameriški predsednik George Bush in državna sekretarka Condoleezza Rice, odzvali pa so se tudi vodilni predsedniški kandidati demokratske in republikanske stranke. Okoli pol milijona ameriških Pakistancev je medtem žalovalo zaradi smrti predstavnice zmerne podobe islama.

Bush in Riceova izrazila sožalje vsem Pakistancem

Bush je izrazil sožalje vsem Pakistancem in dejal, da ZDA ostro obsojajo strahopetno dejanje morilskih skrajnežev, ki želijo spodkopati pakistansko demokracijo. Dejal je, da morajo odgovorne kaznovati, Pakistance pa pozval, naj počastijo spomin na Benazir Buto z nadaljevanjem demokratičnega procesa, za katerega je tako pogumno dala svoje življenje. Riceova se je pridružila Bushevim izrazom sožalja in obsodbe napada. Dejala je, da je smrt Butove velika izguba za Pakistan, in pozvala Pakistance, naj ohranijo mirno kri in skupaj gradijo bolj zmerno, miroljubno in demokratično prihodnost.

Atentat na Butovo zadal močan udarec ZDA

Drugi, tokrat uspešen poskus atentata na Butovo, odkar se je oktobra z ameriškim posredovanjem vrnila v domovino je zadal močan udarec ZDA, ki so si prizadevale, da skupaj s predsednikom Pervezom Mušarafom sestavijo zmerno koalicijsko vlado. Washington je upal, da bi skupni nastop Mušarafa in Butove okrepil demokratične in napredne sile v državi, ki ima sicer jedrsko orožje, vendar se še vedno otepa verskega nazadnjaštva, ki se izraža v nasilju islamskih skrajnežev. Butova je umrla v četrtek v Ravalpindiju, kjer jo je neznani moški najprej ustrelil, nato pa se še razstrelil.