Ana Rupar

Sreda,
10. 12. 2014,
7.34

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 12. 2014, 7.34

8 let, 9 mesecev

Bodo Ciini obveščevalci kdaj odgovarjali za brutalno mučenje terorističnih osumljencev?

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Združeni narodi in organizacije za človekove pravice po objavi poročila o mučenju pozivajo h kazenskemu pregonu ameriških obveščevalcev, vpletenih v brutalno zasliševanje Al Kaidinih osumljencev.

ZDA so včeraj objavile približno 500 strani dolg povzetek več kot 6.000 strani dolgega poročila o mučenju terorističnih osumljencev, ki ga je ameriška obveščevalna agencija Cia izvajala po terorističnem napadu na ZDA 11. septembra 2001. Cia svoja dejanja upravičuje z navedbami, da je bil namen zgolj reševati življenja. Ameriški predsednik Barack Obama, ki je objavo poročila ves čas podpiral, je dejal, da takšne zasliševalske metode niso v skladu z vrednotami ZDA in da to ni pomagalo pri obrambi nacionalnih interesov, a da je zdaj treba iti naprej. Morebitno kazensko preganjanje odgovornih in vpletenih ni napovedano.

ZN: ZDA je dolžna odgovorne privesti pred sodišče O nasprotnem so prepričani pri Združenih narodih. Njihov posebni poročevalec za človekove pravice in boj proti terorizmu Ben Emmerson je dejal, da morajo tako uradniki iz administracije nekdanjega ameriškega predsednika Georgea Busha, ki so načrtovali mučenje, kot tudi Cijini obveščevalci, ki so ga izvajali, za svoja dejanja kazensko odgovarjati.

"V skladu z mednarodnim pravom so ZDA po zakonu dolžne odgovorne privesti pred sodišče," je bil kritičen Emmerson. Ameriškega generalnega državnega tožilca je pozval, naj pripravi kazenske ovadbe, poroča britanski medij BBC.

"Takšnih dejanj nič ne more upravićčiti" Da so dejanja Cijinih obveščevalcev kazniva in jih nič ne more upravičiti, je prepričan tudi direktor ameriške organizacije za človekove pravice Human Rights Watch Kenneth Roth. Kot pravi, bodo takšno politiko, če ne bo kazenskega preganjanja, lahko izkoriščali tudi prihodnji predsedniki.

Organizacija Aclu pa je mnenja, da bi moralo generalno tožilstvo uvesti neodvisno preiskavo uradnikov Busheve administracije, ki je odobrila ta program mučenja.