Ponedeljek, 6. 8. 2012, 11.16
9 let
Bo Meka savdski Vegas?

Bistvo romanja v Meko je, da so tam pred bogom vsi muslimani enaki, zato imajo vsi enake preproste bele obleke in vsi hodijo peš. Toda ker je v muslimanskem svetu precej socialnih razlik in ker so pač nekatere države bogatejše od drugih, se je tudi romarsko mesto spremenilo in prilagodilo bogatim romarjem. Meka se zato zdaj sveti kot Las Vegas. Predmestje nekoč zaprašenega puščavskega mesta je posejano z luksuznimi hoteli, trgovskimi središči in visokimi nebotičniki. Za savdsko monarhijo je Meka postala izložbeno okno bogate države: steklen megapolis, zgrajen na naftnem bogastvu.
Problem pa je tudi v tem, da si nihče ne upa glasno opozarjati na uničevanje mesta. Domačini se bojijo, da bi režim to razumel kot kritiko in bi jih zaprli. Druge arabske države se ne želijo vmešavati v notranje savdske zadeve, ker se bojijo, da bi jim omejili število vizumov za romanje. Zahodni arheologi pa se bojijo, da bi jih pregnali še s tistih nekaj arheoloških mest, do katerih imajo dostop.
Tako je glas povzdignila le peščica uglednih savdskih zgodovinarjev. "Nihče nimam poguma, da bi ustavil ta kulturni vandalizem," je za Reuters dejal Irfan Al Alavi, direktor Fundacije islamske dediščine: "Uničili so že okoli petsto arheoloških najdišč."
Mošejo želijo povečati za 400.000 kvadratnih metov, tako da bi jo lahko hkrati obiskalo dodatnih milijon in pol romarjev v času hadža. Tako bi Velika mošeja v Meki postala največji religiozni prostor na svetu. Med hadžem Meko obišče skoraj 12 milijonov romarjev in vsi se strinjajo, da mesto potrebuje boljšo infrastrukturo. Toda arheologi in zgodovinarji se bojijo, da bo razširitev Velike mošeje grobo posegla v stare četrti Meke, ogrožena pa naj bi bila tudi hiša, kjer je bil rojen Mohamed. Zunanji opazovalci ocenjujejo, da so do zdaj ob prenovi celotnega mesta uničili skoraj 90 odstotkov tisoč let starih hiš. Bojijo se, da bodo ob prenovi mošeje odstranili del stebrov, ki so bili zgrajeni med otomansko nadvlado Meke in so eden najstarejših delov kompleksa mošeje.
Čudno se zdi, da lahko z buldožerji brez protestov rušijo hiše, v katerih je živel prerok Mohamed. Toda savdska kraljeva družina in vlada imata zaslombo v vahabizmu, prevladujočem islamskem gibanju v Savdski Arabiji. Po njihovem prepričanju so zgodovinski objekti širk, neoprostljiv greh, ker so v nasprotju z monoteizmom. Kot širk razumejo vse od označenih grobov svetnikov do kulturnih spomenikov. Vse, kar vernike odvrača od oboževanja enega samega in edinega boga. Tako ne bi bilo težav, če bi iz Velike mošeje odstranili stebre: vahabiti celo trdijo, da so grešni, ker so na njih napisana imena Mohamedovih najbližjih spremljevalcev. Moti jih celo prerokov grob v Medini. Mošeja Al Masjid al Nabavi, kjer je grob, je drugi najbolj sveti kraj muslimanov. A leta 2007 je savdski veliki mufti izdal pamflet, v katerem se zavzema, da bi mošejo iz 15. stoletja porušili, grobove pa odstranili.
Za večino prebivalcev Meke, ki živijo v starih otomanskih hišah, so vladni gradbeni načrti usodni. Le malo si jih upa protestirati. Reporterju britanskega Independenta je anonimna prebivalka Meke potožila, da so nekega dne brez opozorila prišli buldožerji in podrli njihovo družinsko hišo: "Še vedno čakamo na odškodnino. Tukaj nihče nima pravice obdržati svojo hišo. Če se kraljevi družini zazdi, da morajo podreti celotno mesto, bodo to brez vprašanj storili."