Četrtek,
11. 9. 2008,
10.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 9. 2008, 10.24

8 let, 7 mesecev

Benedikt XVI: Obožujem Francijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Papež Benedikt XVI. je prispel v Francijo na štiridnevni obisk, ki je namenjen predvsem obeležitvi 150. obletnice romarskega središča v Lurdu, kjer se je po katoliškem prepričanju prikazovala Marija.

Papeža je na letališču v Parizu pričakal francoski predsednik Nicolas Sarkozy s svojo soprogo Carlo Bruni. "Obožujem Francijo, veliko francosko kulturo, francosko umetnost," je papež dejal novinarjem pred pristankom letala na pariškem letališču Orly. Danes papeža najprej čaka uradno srečanje s Sarkozyjem, ki je lani poskrbel za razburjenje, ko je pozval k "pozitivnemu sekularizmu", kar naj bi pomenilo, da bi Francija, država z uzakonjenim laicizmom, dopustila več religije v javnem življenju.

Sarkozy: Vera je koristna za družbo

Na srečanju s papežem v Elizejski palači je Sarkozy tudi tokrat izpostavil "pozitivni sekularizem". Pri tem je podprl ločitev cerkve od države, vero pa označil kot koristno za družbo. Papež je ob tem poudaril, da je prepričan, da je potrebno znova preučiti pravi pomen ločitve cerkve od države.

Papež: Vera ima nenadomestljivo vlogo pri oblikovanju vesti Benedikt XVI. je še poudaril, da je po eni strani bistveno vztrajati pri ločitvi med domenami politike in religije. To je po njegovem mnenju osnova za zaščito verske svobode posameznika in odgovornosti države do državljanov. Po drugi strani pa je opozoril na nenadomestljivo vlogo vere pri oblikovanju vesti in na prispevek, ki ga vera med drugim doprinaša k oblikovanju osnovnih etičnih soglasij med skupnostmi.

Nekateri pogovor med papežem in Sarkozijem ostro kritizirajo

Na pogovor papeža in Sarkozyja o sekularizmu je medtem ostro kritiko že naslovila Socialistična stranka (PS). "Sekularizem pomeni, da je religija osebna zadeva znotraj države, ki spoštuje kulturno svobodo," je ob tem poudaril tiskovni predstavnik PS Julien Dray. Dodal je še, da morajo biti tisti, ki v državi nosijo vladno odgovornost, še predvsem predsednik države, varuhi tega načela," je še dodal Dray. Na njun pogovor so se kritično odzvali tudi komunistični poslanec Jean-Pierre Brard in laično družinsko združenje CNAFL.

Papež bo nagovoril tudi muslimanske voditelje Rimokatoliška vera je v Franciji prevladujoča religija, vendar pa ima Francija tudi številčno muslimansko in judovsko skupnost. V enemu od svojih nagovorov v Franciji bo papež nagovoril tudi muslimanske voditelje.

Osrednji del obiska bo Lurd Osrednji del papeževega prvega obiska v Franciji bo Lurd, drugo najbolj obiskano katoliško romarsko središče za Rimom. Kraj, kjer naj bi se mladi pastirici Bernadette Soubirous v tamkajšnji votlini leta 1858 večkrat prikazala devica Marija, je obenem najpomembnejše svetišče, posvečeno Mariji, na svetu.

Lurd vsako leto obišče pet milijonov ljudi Mesto s 15.000 prebivalci ob vznožju Pirenejev na jugozahodu Francije vsako leto sprejme okoli pet milijonov obiskovalcev. Številne privabijo pripovedovanja o čudežnih ozdravitvah, katerim naj bi botrovala voda, ki tam izvira. To jubilejno leto naj bi število romarjev celo preseglo osem milijonov.

Benedikt XVI. bo v Lurd prispel v soboto pozno popoldne, kjer bo nato zvečer vodil procesijo ob baklah. Zatem bo v nedeljo daroval prvo mašo, namenjeno obeležitvi pomembne obletnice, na kateri naj bi se po pričakovanjih zbralo več kot 200.000 vernikov. Na zadnji dan svojega obiska, v ponedeljek zjutraj, bo daroval še drugo mašo, posvečeno bolnikom. Prav slednja bo po mnenju Vatikana papežu ponudila možnost, da popravi sloves hladnega teologa in pokaže svojo sočutno stran.