Četrtek,
4. 9. 2008,
12.15

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 4. 9. 2008, 12.15

8 let, 7 mesecev

Al Asad za neposredna pogajanja z Izraelom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Sirski predsednik Bašar al Asad danes v Damasku gosti štiristranski vrh, s pomočjo katerega želi odpreti pot neposrednim pogajanjem med Sirijo in Izraelom.

Al Asad namerava z vrhom, ki se ga med drugim udeležuje francoski predsednik in predsedujoči EU Nicolas Sarkozy, svoji državi tudi znova zagotoviti položaj regionalne sile. "Vrh želi osnovati načelno deklaracijo, ki bi postavila temelje za neposredna mirovna pogajanja med Sirijo in Izraelom," je na vrhu, na katerem poleg Sarkozyja sodelujeta še turški premier Recep Tayyip Erdogan in katarski emir, šejk Hamad ben Halifa al Tani, izjavil al Asad. Sirija trenutno predseduje Arabski ligi, Katar pa Svetu za sodelovanje v Zalivu. Izrael in Sirija po osmih letih obnovila pogajanja Izrael in Sirija sta ob posredovanju Turčije maja obnovila posredna pogajanja, ki sta jih zaradi nesoglasij glede Golanske planote prekinila pred osmimi leti. Peti krog obnovljenih pogajanj, ki naj bi bil ključnega pomena, naj bi potekal v nedeljo, a je bil po besedah Al Asada zaradi odstopa izraelskega pogajalca preložen.

Prihodnost odvisna od prihodnjega izraelskega premiera Al Asad je tudi razkril, da je Sirija turškim posrednikom predložila predloge za neposredna pogajanja in sedaj čaka na odgovor Izraela. Ob tem je menil, da je prihodnost pogajanj odvisna od prihodnjega izraelskega premiera. Stranka izraelskega premiera Ehuda Olmerta Kadima bo namreč ta mesec na strankarskih volitvah izbrala svojega novega predsednika, ki bo posledično zasedel položaj premiera.

Pogajanja le pod okriljem ZDA Damask je sicer v preteklosti dal vedeti, da lahko neposredna pogajanja med Sirijo in Izraelom na koncu potekajo le pod okriljem ZDA, zato pa morajo počakati na prisego novega ameriškega predsednika v začetku prihodnjega leta. V vmesnem času pa si Damask prizadeva pridobiti širšo mednarodno podporo posrednim pogajanjem, ki so že v teku.

Francija bi igrala vlogo mirovnika Tovrstno podporo je al Asad iskal tudi na sredinem dvostranskem srečanju s Sarkozyjem. "Francijo smo zaprosili, naj odigra vlogo v posrednih pogajanjih z Izraelom, ki so trenutno edini način," je dejal al Asad. Sarkozy pa je izrazil upanje, da bi lahko Francija in EU ob ZDA odigrali vlogo mirovnika na Bližnjem vzhodu, med drugim v pogajanjih med Sirijo in Izraelom.

Izrael ni naklonjen vlogi EU pri pogajanjih Izrael na drugi strani večji vlogi EU v pogajanjih s Sirijo ni preveč naklonjen. Izrael tudi vztraja, da bo za napredek v pogajalskem procesu potrebna resna sprememba politike Damaska. Ključno vprašanje v pogajanjih je strateško pomembna Golanska planota, ki jo je judovska država zasedla v šestdnevni vojni leta 1967 in jo leta 1981 priključila, česar mednarodna skupnost ne priznava.

Francoski predsednike je sicer prvi voditelj kake zahodne države na obisku v Siriji od atentata nekdanjega libanonskega premiera Rafika Haririja leta 2005, za katerega so odgovornost pripisovali Damasku.

Premiki v odnosih z Libanonom Po al Asadovem obisku v Parizu pa je prišlo tudi do premikov v odnosih z Libanonom. V tej luči je sirski predsednik na današnjem vrhu napovedal, da bo Sirija prvič vzpostavila diplomatske odnose z Libanonom, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Al Asad se je z libanonskim kolegom Michelom Suleimanom za vzpostavitev odnosov dokončno dogovoril na zgodovinskem srečanju v Damasku 13. avgusta, temu pa sta se zavezala že julija v Parizu.