Ponedeljek,
31. 8. 2009,
19.53

Osveženo pred

8 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 31. 8. 2009, 19.53

8 let, 11 mesecev

Afganistanec je zaradi volitev ostal brez ušes in nosa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Lal Mohamed je eden od več milijonov afganistanskih volivcev, ki je želel izkoristiti svojo državljansko pravico in dolžnost ter 20. avgusta oddati glas na predsedniških volitvah.

Z udeležbo volitev je postavil po robu talibanskim skrajnežem, ki so želeli na vsak način onemogočiti volitve. A za pogum je bil kruto kaznovan: ostal je brez ušes in nosa.

Ko je bil nezavesten, so ga iznakazili "Bil sem na poti na volišče, ko me je ustavila skupina ljudi, me preiskala in me s puško tako močno udarila po glavi, da sem se onesvestil," je povedal Lal Mohamed. Talibani so ga nezavestnega iznakazili. Zdaj obžaluje, da se je volitev sploh želel udeležiti.

"Iz dna srca mi je žal, da sem vzel volilni listič in se odpravil na volišče. Kaj imam zdaj od tega?!" Zdravniki v kabulski bolnišnici si prizadevajo, da bi mu z operacijami omogočili vsaj približno normalno življenje.

To ni bil edini napad na volivce Aminula Hamkar, afganistanski kirurg je povedal: "Upamo, da mu bomo s pomočjo tkiva s čela lahko zacelili nos. Potem se bomo lotili ušes." Talibani so pred in med volitvami izvedli številne napade, ki sicer volitev niso preprečili, so pa prispevali k nizki volilni udeležbi v nekaterih delih države. Skrajneži so mnogim odsekali tudi prst, če so bili na njem madeži črnila, v katerega nepismeni volivci pomočijo prst in se z odtisom podpišejo. Tako so jih kaznovali in za vedno zaznamovali.