Nedelja, 15. 2. 2009, 11.40
8 let, 9 mesecev
20. obletnica umika sovjetskih vojakov iz Afganistana
Z umikom še zadnjega sovjetskega vojaka se je 15. februarja 1989 končala vojna, ki je v skoraj desetih letih terjala življenja več kot 13.000 sovjetskih vojakov - ti so bili v boju proti gverilskim taktikam islamističnih mudžahedinov, ki so jih podpirale ZDA, nemočni - in kar milijona Afganistancev. Kmalu po koncu katastrofalne vojne je sledil razpad Sovjetske zveze, oblast v Afganistanu pa so prevzeli islamistični talibani.
Javnomnenjske raziskave sicer kažejo, da kar 47 odstotkov Rusov danes ocenjuje, da je bila invazija Rdeče armade v Afganistan "politična avantura, v katero je politično vodstvo neodgovorno zapeljalo državo", 58 odstotkov pa jih meni, da za vdor sovjetskih sil v Afganistan in spopad s tamkajšnjimi talibani nikoli ni bilo pravega razloga.
Rusija je sicer v zadnjem času izrazila pripravljena pomagati pri zagotavljanju transporta opreme in morda celo orožja za operacije Nata in ZDA v Afganistanu. Kot je v soboto po poročanju ruskih tiskovnih agencij dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov, bi lahko tranzit ameriške vojaške opreme stekel že v prihodnjih dneh. Rusko pomoč ZDA in članice Nata potrebujejo zaradi vse hujšega nasilja v Pakistanu, preko katerega je tranzit potekal doslej.