Aleksander Kolednik

Četrtek,
11. 10. 2012,
19.51

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 11. 10. 2012, 19.51

9 let

Zver: Še vedno smo zaprti, zato mafija tukaj cveti

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Če bi se Slovenija prej odprla svetu, zlasti evropskim strukturam, bi hitreje in bolj pravično izvedli tranzicijo. Manj bi bilo tudi mafije v finančnem sistemu in gospodarstvu, trdi Milan Zver.

Inštitut dr. Jožeta Pučnika je pripravil Pučnikov večer z naslovom Združene države Evrope, na katerem so sodelovali evropski poslanec in predsedniški kandidat Milan Zver, ekonomist Bernard Brščič in nekdanji veleposlanik v Parizu Janez Šumrada.

"Največja težava evroobmočja je nespoštovanje pogodb" Brščič je povedal, da je Evropska unija kot politični in gospodarski projekt v največji konceptualni krizi od svojega nastanka. Gospodarska kriza, ki po njegovih besedah ni globalna, ampak izrazito evropska, je, kot pravi, primerljiva zgolj z veliko depresijo med letoma 1929 in 1933. Prepričan je, da gre za krizo ekonomskega in vrednostnega sistema ter moralnih temeljev, iz česar izvira tudi politična kriza.

Vendar Brščič opozarja, da ni v krizi vsa Evropa, ampak da se težave pojavljajo predvsem v državah v t. i. olivnem pasu in da lahko govorimo o pojavu Evrope dveh hitrosti. Dejal je, da si v skupnem denarnem sistemu težko predstavlja gospodarstva držav z različno kulturo, odnosom do dela in produktivnostjo, a kljub vsemu vidi največjo težavo v nespoštovanju pogodb vseh držav. "Pogodbeni model evra nikoli ni zaživel," je zatrdil in dodal, da je ta kriza razkrila vso idejno uboštvo evrskega projekta, "ki je v svojem bistvu napačno zastavljen".

"Slovenija lahko postane boljša, kot je bila pred krizo" Zver je pojasnil, da nobena država EU sama nima možnosti, da bi bila na svetovnem trgu konkurenčna policentrom v nekaterih južnoameriških in azijskih državah, pri čemer je dodatna težava za evropske države ta, da nimajo lastnih fosilnih goriv in da se prebivalstvo stara. Konkurenčna je po njegovem mnenju lahko samo EU kot celota, če bo izpeljala nekatere zastavljene cilje, pa lahko postane celo boljša, kot je bila pred krizo. Zver je prepričan, da enako velja tudi za Slovenijo.

"Če bi se Slovenija prej odprla svetu, zlasti evropskim strukturam, bi hitreje in bolj pravično izvedli tranzicijo. Manj bi bilo tudi mafije v finančnem sistemu in gospodarstvu. Morali bi se vesti po evropskih normah. Še vedno smo zaprti, zato mafija tukaj cveti," je opozoril.

Šumrada je poudaril, da živimo Slovenci na izrazito nemirnem ozemlju, saj je naša država že šesta državna tvorba na tem ozemlju v zadnjem stoletju. Poudaril je, da se je z vstopom v Nato in EU zgodila stabilizacija na tem območju, kar je zanj ključno. Tudi Zver se je strinjal, da ima Slovenija od EU veliko koristi, poleg finančnih tudi varnost in mir.