Sobota,
19. 4. 2008,
7.41

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 19. 4. 2008, 7.41

8 let, 9 mesecev

Zidar: Afera čista lopata ni bila nič posebnega

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik upravnega odbora SCT Ivan Zidar se je ob nocojšnjem obisku predora Trojane odzval tudi na afero čista lopata. Poudaril je, da to zanj ni bilo nič posebnega, čeprav je bil priprt.

Povedal je, da ga takšne zadeve utrjujejo in ga ne bodo spravile s tira, lahko pa se pripetijo vsakemu človeku. "Jaz jemljem vsako zadevo profesionalno in nikomur nisem nič zameril. Kakšen je bil odziv cerkve na moje priprtje, pa nisem dobro poslušal. Kar sem delal za cerkev, sem delal kvalitetno in v roku," je pojasnil prvi mož SCT.

Zidar o pritožbi ne razmišlja

Dejal je tudi, da o protitožbi ne razmišlja, saj ima veliko vsakdanjega dela, tako da je celotno afero že skoraj pozabil. Z ostalimi priprtimi direktorji pa sodeluje povsem normalno. Poudaril je tudi, da se ne čuti krivega za zadeve, ki mu jih tožilstvo očita, saj jih ni izvajal. Na vprašanje, ali mu je morda bilo kaj podtaknjeno v omenjeni aferi, je Zidar odgovoril, da tega ne more komentirati. Dodal je, da je enkrat že bil priprt, in sicer na meji med Irakom in Kuvajtom.

SCT ima avtoriteto in vse reference Glede poslov, ki jih ima SCT sklenjene v Srbiji, je Zidar povedal, da ima SCT reference oz. je SCT gradbeno podjetje, ki ima v slovenskem prostoru avtoriteto in vse reference.

Za denar, ki so ga našli v hišnem trezorju pri hišni preiskavi, je Zidar povedal, da je to preseglo vse meje dobrega okusa, saj po njegovi oceni ni šlo za veliko vsoto denarja, temveč za 20.000 do 30.000 evrov. Poleg tega ima trezor njegova žena, sam pa ne ve, kaj se sploh v njem nahaja in ga tudi odpreti ne zna.

Zidar zadovoljen s potekom rezkanja predora Trojane Zidar je ob nocojšnjem obisku predora Trojane tudi povedal, da je zadovoljen s potekom rezkanja, čeprav je bilo mogoče zaslediti namigovanja, da SCT tega ni sposoben narediti v dogovorjenem času. Dela potekajo normalno, končana bodo v predvidenem roku in s predvideno kakovostjo, je dejal.

Vozišče bo zdržalo vsaj pet let

Prvi mož SCT je tudi pojasnil, da družba pri izvedbi svojih del dosega celo višje standarde od predpisanih. Tako bi bilo možno v predoru Trojane, ki je dolg 2931 metrov, po sanaciji voziti tudi 140 kilometrov na uro, če bi to dovoljevali predpisi. Na vprašanje, koliko časa naj bi zdržalo zdajšnje rezkanje, je Zidar odgovoril, da skeptiki menijo dve do tri leta, osebno pa je prepričan, da bo vozišče zdržalo vsaj pet let brez ponovnega rezkanja. Po njegovi oceni je hrapavost vozišča že zagotovljena.

Odgovornost za spolzko vozišče nosi nadzor

Glede objektivne odgovornosti za spolzko vozišče v predorih na štajerski avtocesti je Zidar dejal, da to odgovornost nosi nadzor oz. je to inženirska zadeva in ne izvajalčeva. "Ker pa je SCT največji izvajalec del pri gradnji avtocest v Sloveniji, smo se odločili prispevati svoj delež za razvoj avtocestnega prometa," je poudaril Zidar. Dodal je še, da stroški rezkanja niso omembe vredni in so glede na druge stroške pri gradnji avtocest minimalni.

Družba SCT je doslej sanirala vozišče v cevi predora Podmilj in Trojane v smeri Celje - Ljubljana. Izvajalec del bo vozišče v predoru Podmilj in Trojane v smeri Ljubljana - Celje obnavljal predvidoma štiri dni, kar pomeni, da bodo dela končali predvidoma v nedeljo zjutraj. Promet je med sanacijo predorov Trojane in Podmilj (smer Ljubljana - Celje) prek priključka Blagovica preusmerjen na vzporedno državno cesto, od koder se je možno znova priključiti na avtocesto prek priključka Trojane. Med preusmeritvijo prometa pa na cestninski postaji Kompolje obračunavajo nižjo cestnino.

Izbrani poseg je primeren in uspešen V skladu z načrtom dela bo SCT nadaljeval s sanacijo vozišč v predorih Jasovnik (nekaj več kot 1600 metrov) in Ločica (okrog 800 metrov), in sicer najprej v smeri Ljubljana - Celje. Po prvomajskih praznikih pa bo začel sanirati še vozišča v preostalih treh primorskih predorih. V Družbi za avtoceste v RS (Dars) pa ugotavljajo, da prve ocene rezkanja cementno-betonskih vozišč v obeh trojanskih predorih kažejo, da je izbrani poseg primeren in uspešen.