Nedelja, 17. 2. 2013, 14.26
9 let
Zgodba o sadjarju, ki je naprej postal župan, nato minister …

Kandidaturo za izpraznjen stolček sta napovedala minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič ter predsednik Slovenskega panevropskega gibanja Laris Gaiser, vendar je izvršni odbor SLS ugotovil, da je Gaiser član stranke manj kot pol leta in da zato, glede na določbe statuta, ne more kandidirati. Bogovič bo tako na marčevskem kongresu edini kandidat za novega vodjo SLS.
Bogovič, sicer navdušen sadjar, je bil leta 1998 prvič izvoljen za župana Občine Krško. V drugem krogu županskih volitev se je pomeril s takratnim županom SKD Danilom Siterjem. Zmago mu je zagotovila tudi podpora lokalnega SD s Silvom Gorencem na čelu, ki je bil po poročanju tednikov Mladina in Demokracija nekdanji načelnik zvezne Službe državne varnosti.
Župansko funkcijo je Bogovič opravljal do decembra 2011. V trinajstih letih njegovega županovanja je bilo v občini izvedenih veliko projektov za razvoj podjetništva, ustanovljeni sta bili Fakulteta za logistiko in Fakulteta za energetiko. Dejavno je sodeloval pri umestitvi hidroelektrarn na spodnji Savi in odlagališča nizko in srednje aktivnih radioaktivnih odpadkov.
Kljub vsemu pa z Bogovičevim županovanjem vsi niso bili najbolj zadovoljni. Desnica mu očita, da je kot župan ob nekaterih priložnostih preveč prostora dajal levici. Govorniki na različnih občinskih prireditvah, med njimi so bili tudi Milan Kučan, Vlasta Nussdorfer, Matjaž Han in Darijan Košir, naj bi tako prihajali praviloma z levega političnega pola, prav tako prejemniki občinskih priznanj.
Pet let pozneje so se v Krškem odločili za gradnjo novega pokritega bazena, pri čemer je sklep občinskega sveta vseboval tudi ponudbo Občine Krško lastniku starega bazena pri tovarni za odkup bazena za 56.208.000,00 tolarja oziroma 234.552 evrov, torej krepko več, kot je bila izklicna cena bazena.
Znova je bil izvoljen za poslanca na predčasnih volitvah decembra 2011, po vstopu SLS v koalicijo z Janševo SDS pa je prevzel vodenje ministrstva za kmetijstvo in okolje. Bogovičev stolček se je najbolj zatresel avgusta 2012, ko je premier Janez Janša pozval predsednika SLS Radovana Žerjava, naj zaradi zamud pri projektu gradnje obvoznice v Škofljici razmisli o zamenjavi Bogoviča, vendar se je projekt nato nadaljeval pospešeno, Bogovič pa je ostal na svojem položaju.