Ponedeljek, 28. 4. 2008, 11.35
8 let, 9 mesecev
Zavod 25. junij 17. maja pripravlja nov shod ob Dragonji
Kot so v zavodu pojasnili na novinarski konferenci, bo shod tokrat prijavljen tako na Jorasovi domačiji kot tudi ob letališču v Sečovljah. Slovenija in Hrvaška pa sta po poročanju RTVS dosegli neformalni dogovor, po katerem lahko Joško Joras le peš uporablja t.i. evropsko pot.
17. maja nov poskus odstranitve cvetličnih korit
17. maja bodo tako znova poskušali izvršiti pravnomočni sklep piranskega sodišča in odstraniti cvetlična korita na tako imenovani evropski poti do Jorasove domačije. "To smo poskušali izvršiti že v soboto. Računali smo, da imamo nasprotnika spredaj, nismo pa računali na to, da nas bo od zadaj pričakal državni izdajalec - slovenska policija. To državno izdajo sta s svojimi navodili vodila notranji minister Dragutin Mate in generalni direktor policije Jože Romšek," je dejal direktor Zavoda 25. junij Marjan Podobnik.
Zastrupitev vidnega predstavnika zavoda?
Ob tem je direktor Zavoda 25. junij Mateja tudi obtožil, da je na eni od komercialnih televizij govoril neresnice, ko je dejal, da je bil Podobnik med letoma 1997 in 2000 pristojen za reševanje mejnih vprašanj s Hrvaško, kar je Podobnik zanikal. Ob tem je tudi povedal, da naj bi vidni predstavnik zavoda v zadnjih dneh hudo zbolel, zdravniki pa naj bi sumili, da gre za zastrupitev. Poleg tega naj bi po besedah Podobnika pri več predstavnikih zavoda v zadnjih dneh prihajalo do nenavadnih dogodkov. Ob tem je premiera Janšo pozval, da zagotovi, da slovenske obveščevalne službe ne bodo delovale proti Sloveniji in proti ljudem, ki se z "golimi rokami borijo za to, kar bi morala storiti slovenska politika". "Tak način zastraševanja je sicer znan, vendar za totalitarne sisteme, ne pa za pravno državo," je še dejal Podobnik.
Odnosi s sosedami so ključni za napredek Hrvaške na poti v EU, je danes po srečanju EU in Hrvaške opozoril slovenski minister, predsednik Sveta EU. "Dobrososedski odnosi so ena velikih vrlin evropskega sožitja in ena glavnih vrednot evropskega sodelovanja," je poudaril.
"Policija udeležencem ni priskočila na pomoč"
Direktor Zavoda 25. junij Marjana Podobnik je nocoj v oddaji Vroči stol na TV Slovenija slovenski policiji očital, da udeležencem sobotnega shoda ni priskočila na pomoč, ko jih je na mostu čez Dragonjo ustavil kordon hrvaških policistov. Ko pa se je tam ustavil kombi organizatorjev, so prišli slovenski specialci, je dejal Podobnik.
Ker je policija preprečila dostop rdečemu križu, morata notranji minister Dragutin Mate in generalni direktor policije Jože Romšek nemudoma odstopiti, sicer pa naj odgovornost za njuno ravnanje prevzame predsednik vlade Janez Janša, je dejal Podobnik.
Pahor poziva Hrvaško h "gesti dobre volje"
Evropski poslanec Borut Pahor je pozval Hrvaško, naj z "gesto dobro volje" umakne cvetlična korita na poti do domačije Joška Jorasa, ki je zaprosil za sprejem pri predsedniku Türku.
K temu bo Hrvaško pozval tudi na srečanju skupnega parlamentarnega odbora Evropskega parlamenta in hrvaškega sabora v torek in sredo v Opatiji, je napovedal in dodal, da primer postaja vprašanje EU.
"Hrvaška je cvetlična korita postavila protipravno"
Po njegovih besedah je Hrvaška cvetlična korita postavila "protipravno, v nasprotju z duhom izogibanja incidentov in prejudiciranja državne meje, zlasti pa v nasprotju z duhom Brionskega sporazuma". Poleg tega pa ima "v skladu s sklepom piranskega sodišča Joras, ki živi na slovenskem ozemlju, pravico, da ta korita odstrani" in da se "odločitve piranskega sodišča, ki so tudi njemu v prid, spoštujejo".
Po Pahorjevih besedah je umik cvetličnih korit sicer dolžnost Hrvaške, vendar pa bi problem rešili lahko tudi tako, če bi Hrvaška prikazala kot znak dobre volje. "Mislim, da bi bilo to za vse ta hip zelo koristno," je dejal Pahor.
"Poskušal bom doseči, da bi ta poziv zapisali tudi v sklepni dokument srečanja" v Opatiji, je napovedal Pahor. Za to bodo sicer potrebni tudi glasovi hrvaških poslancev, vendar pa če ta pobuda na koncu ne bo v sklepni izjavi, potem bo Pahor, kot napoveduje, to vprašanje kot evropski poslanec naslovil Evropski komisiji.
Komisija se je glede ERC odločila po slovenskih pričakovanjih
Pri tem je še spomnil, da se je komisija v primeru hrvaške ekološko-zaščitne cone na Jadranu (ERC) odločila, "kot je pričakovala slovenska stran". "Prepričan sem, da moj poziv ne bo preslišan," je še dodal. "Tudi če tega poziva ne bo v končnem dokumentu srečanja, se bo hrvaška vlada morala izreči v zvezi s tem vprašanjem. Ne Sloveniji, pač pa Evropski uniji".
Joras prosil za sprejem pri predsedniku republike
Joško Joras je zaprosil za nujni sprejem pri predsedniku republike Danilu Türku, so danes sporočili iz Zavoda 25. junij. Kot so pojasnili, želi Joras Türku vročiti pravnomočni sklep piranskega sodišča o odstranitvi cvetličnih korit in z njim izmenjati stališča o dogajanju na spornem mejnem območju v bližini Jorasove domačije.
Hrvaški policisti v nedeljo zaprli tudi pešpot do Jorasovega doma
Kot so v sporočilu za javnost še zapisali v Zavodu 25. junij, so hrvaški policisti v nedeljo zaprli tudi pešpot do Jorasovega doma. Joras je zagrozil z gladovno stavko, če mu do torka zvečer ne bo omogočeno prosto gibanje po slovenskem ozemlju in cvetlična korita, ki mu onemogočajo dostop do doma, ne bodo odstranjena.
Sodišče v Piranu je Jorasu izdalo pravnomočen sklep, da cvetlična korita lahko umakne. Kot poudarjajo v zavodu, pa Joras cvetličnih korit ne more umakniti niti sam niti s pomočjo prijateljev, saj mu to med drugim onemogoča tudi Slovenija. Kot so prepričani v Zavodu 25. junij, bi bila slednja dolžna izvršiti omenjeni sklep sodišča.
Brezdomec na slovenskem ozemlju
V zavodu ob tem poudarjajo, da so Jorasa sicer skušali prepričati, naj se kljub vsemu ne odloči za gladovno stavko, vendar se ni dal pregovoriti. "Dejal je, da preko hrvaške kontrolne točke, ki stoji na slovenskem ozemlju, ne bo odšel domov. Ob tem je tudi poudaril, da se na tem mestu začne in konča pravna država, saj je postal brezdomec na slovenskem ozemlju," so zapisali v zavodu.
"Mislim, da ti dogodki ne bodo vplivali na resen posel, ki ga opravljamo," je poudaril.
"Pogovarjamo se o zelo resnih stvareh in imamo občutek, da se stvari začenjajo premikati," je menil minister, ki se danes v Luksemburgu udeležuje sestankov v okviru Sveta EU za splošne zadeve in zunanje odnose, ki se bo v torek nadaljeval z zasedanjem zunanjih ministrov EU.
"Tisti, ki ustvarjajo incidente, jih najbrž ne ustvarjajo zato, da bi stvari izboljšali ali da bi rešili probleme, ampak zaradi tega, ker želijo doseči določene politične učinke, s katerimi pa se jaz osebno ne morem strinjati," je poudaril minister v odzivu na dogodke konec minulega tedna.
Jandroković: Potrebno se je izogibati incidentom
Na obmejnem območju se moramo vsi izogibati kakršnim koli incidentom, ki bi lahko pokvarili trenutno vendarle nekaj boljše vzdušje, ko gre za vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško, je hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković v Zagrebu komentiral sobotne proteste v Sečovljah.
"Gre za dogodek, ki ni bil nujno potreben. Odziv hrvaških oblasti je bil ustrezen in upravičen," je dejal hrvaški minister za zunanje zadeve in evropske integracije. Dodal je, da je treba podpreti delo komisije, ki se ukvarja s pripravo "pravnega okvira, ki bo predložen mednarodni pravosodni ustanovi".
"Potrebno se je izogibati incidentom in ustvariti pogoje, da se ta problem končno uredi. Na hrvaški strani bomo nadaljevali v tem duhu," je Jandroković povedal po današnji skupni novinarski konferenci z vodjo delegacije Evropske komisije v Zagrebu Vincentom Degertom.
Na vprašanje, kako komentira napoved gladovne stavke Joška Jorasa in poostren nadzor hrvaške policije v bližini njegove hiše, pa je vodja hrvaške diplomacije odgovoril: "Hrvaška je pravna država in vsi državljani Republike Hrvaške morajo spoštovati zakone Republike Hrvaške."
Policija: Na sobotnem shodu posamezne kršitve reda in miru
Slovenska policija se je danes odzvala na dogajanje na sobotnem shodu Zavoda 25. junij v Sečovljah. Kot so sporočili z generalne policijske uprave, je pri izvajanju policijskih nalog prišlo do posameznih kršitev javnega reda in miru, saj so se nekateri udeleženci shoda do policistov vedli nedostojno.
Kot so sporočili, so policisti udeležencem shoda preprečili, da bi na območju kontrolne točke postavili šotore, saj postavljanje objektov na območju mejnega prehoda ni dovoljeno. Pri izvajanju policijskih nalog je prišlo do posameznih kršitev javnega reda in miru, ki jih je policija dokumentirala. Policija sicer na shodu ni zaznala hujših kršitev javnega reda.
Na generalni policijski upravi so še pojasnili, da je prečkanje mejnega prehoda najprej onemogočila Hrvaška, nato pa je prestop meje omejila tudi slovenska policija. Promet so nato preusmerili na mejni prehod Dragonja.