Sreda, 19. 11. 2008, 10.18
8 let, 7 mesecev
Zaslišanje prestalo še pet ministrskih kandidatov
Dolgoletni dekan ljubljanske veterinarske fakultete, ki je funkcijo kmetijskega ministra že opravljal od aprila do decembra 2004 v vladi Antona Ropa, je med cilji izpostavil stabilno pridelavo čim cenejše in varne hrane, ohranitev poseljenosti in obdelanosti podeželja, zavarovanje kmetijskih zemljišč pred onesnaženjem in nesmotrno rabo, povečanje konkurenčnosti in dohodkovne ravni kmetijstva, uvajanje načel varstva okolja ter pospeševanje kmetijstva z vidika celotnega gospodarstva in koristi potrošnikov.
Pogačnik: Od zaslužka v kmetijstvu je odvisno 90.000 družin
"Gre za izjemno obsežno področje, ki pa v Sloveniji skrbi za 90.000 družin, ki so odvisne od zaslužka v kmetijstvu," je glede svojega resorja dejal Pogačnik, ki je funkcijo kmetijskega ministra sicer že opravljal od aprila do decembra 2004 v vladi Antona Ropa. "To je tisto najpomembnejše, kako zagotoviti dostojen dohodek in dostojno delo tem družinam," je dejal.
Golobič: Imam več vprašanj kot odgovorov
Odbor DZ za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj je po zaslišanju z desetimi glasovi za in šestimi proti podprl kandidata za ministra Gregorja Golobiča. Ta je v svoji predstavitvi poudaril, da je politik in ne ekspert in da zato ne nastopa kot "posestnik nekih izgotovljenih rešitev". "Imam več vprašanj kot odgovorov," je še dejal kandidat.
Po njegovem mnenju je namreč za približevanje dejanskim odgovorom "nujna predpostavka, da se zavedaš omejitev lastne vednosti".
Med svoje prioritete je kandidat za ministra sicer izpostavil zagotavljanje avtonomnega delovanja javnih agencij, uveljavitev neodvisne agencije za kakovost v visokem šolstvu ter opredelitev prioritetnih raziskovalnih področij kot tudi promocijo znanosti.
Zelena luč tudi kandidatu za zdravstvenega ministra
Slovenski zdravstveni sistem v okviru danih materialnih zmožnosti deluje dobro. A nesorazmerja med potrebami ljudi in zmožnostmi sistema so vedno večje, je v uvodu svoje predstavitve pred matičnim odborom ocenil kandidat za ministra za zdravje Borut Miklavčič. Člani odbora so z osmimi glasovi za in štirimi proti kandidata podprli.
Dopolnjevanje zdravstvene zakonodaje, da bo "v skladu s časom", ohranitev in dograditev solidarnosti v prispevanju v zdravstveno blagajno, obvladovanje stroškov in cen zdravil ter absentizma, pa tudi sodelovanje z davčno upravo za izterjavo neplačanih zdravstvenih prispevkov so le nekatere od usmeritev, ki jih je v svojem nastopu izpostavil kandidat za zdravstvenega ministra.
Miklavčič bi razširil obveznost plačevanja v zdravstveno blagajno
"Devet odstotkov BDP za zdravstvo je cilj koalicije, prej ko bomo zunaj finančne krize, prej ga bomo lahko dosegli," je glede povišanja deleža BDP dejal Miklavčič. Zavzema se sicer, da bi obveznost plačevanja prispevkov v zdravstveno blagajno razširili tudi na druge prejemke - sejnine, podjemne pogodbe in avtorske honorarje.
Odbor za okolje in prostor podprl Erjavca
Odbor DZ za okolje in prostor je z desetimi glasovi za in šestimi proti podprl predstavitev Karla Erjavca s področja dela ministra za okolje in prostor kot ustrezno. Kot enega glavnih izzivov svojega dela je Erjavec izpostavil uveljavljanje zastavljenih direktiv EU ter iskanje ravnotežja med varstvom okolja in gospodarskim razvojem.
"V gradbeništvu moramo povečati rabo lesa"
Eden glavnih izzivov na področju okolja so podnebne spremembe ter varovanje okolja, je ocenil Erjavec. "Naš cilj mora biti manjša raba energije, več obnovljivih virov energije, povečanje uporabe lesa v gradbeništvu in kot lesne biomase," dodaja.
Kot minister za okolje namerava Erjavec vzpostaviti ekološki dialog med ministrstvom in civilnimi iniciativami ter nevladnimi organizacijami na področju varstva okolja. Izpostavil pa je tudi promocijo zdravega in čistega okolja.
"Nimamo še načrta za zmanjšanje trdih delcev v zraku"
"Slovenija tudi še vedno ni pripravila načrta zmanjšanja trdih delcev v zraku, predvsem na območjih kjer večkrat letno presežejo mejne vrednost," je opozoril Erjavec in med ukrepi za zmanjševanje omenil priključitve na zemeljski plin, večjo rabo javnega potniškega prometa ter omejevaje tovornega prometa.
Žbogar je napovedal inovativno zunanjo politiko
Odbor DZ za zunanjo politiko je podprl Samuela Žbogarja kot kandidata za ministra za zunanje zadeve s 13 glasovi za in enim proti. Žbogar je v svoji predstavitvi napovedal moderno, inovativno in etično zunanjo politiko in zunanje ministrstvo, ki bosta kos sodobnim izzivom.
Karierni diplomat Žbogar, ki je bil zadnja štiri leta veleposlanik v ZDA, je v predstavitvi izpostavil, da vidi slovensko zunanjo politiko kot področje sodelovanja med DZ, vlado in predsednikom republike, pa tudi koalicije in opozicije. Med prednostnimi nalogami je izpostavil nadaljevanje odličnih odnosov s sosednjimi državami, rešitev vprašanj s Hrvaško, oblikovanje vloge povezovalke držav Zahodnega Balkana ter aktivno udeležbo Slovenije pri oblikovanju politike EU. Izpostavil pa je tudi pomen odnosov z ZDA, Rusijo ter Kitajsko, Indijo in Brazilijo.
Kot je dodal, od mešane komisije mednarodnopravnih strokovnjakov pričakujejo, da bo v prvi polovici 2009 posredovala priporočila glede reševanja vprašanja morske in kopenske meje s pomočjo tretjega. Hkrati pa bodo preučevali možnosti za njihovo bilateralno rešitev, pri čemer mora vsaka temeljiti na načelu pravičnosti, je dodal.