Ana Rupar

Ponedeljek,
24. 11. 2014,
13.59

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 24. 11. 2014, 13.59

8 let, 9 mesecev

Zakaj Slovenci le tik pred volitvami upamo, da bo bolje?

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vsaka menjava oblasti Slovencem vendarle da nekaj upanja, da se bo stanje obrnilo na bolje. A le do trenutka, ko vlada nastopi svoj mandat. Potem je vse po starem.

V Sloveniji se je v zadnjih letih zamenjalo kar nekaj vlad, z vsakokratno menjavo vlade pa je med Slovenci zavelo nekaj optimizma, da se stvari vendarle obračajo na bolje. Vsaj tako kažejo rezultati javnomnenjske ankete Episcentra.

Nekritični volivci alergični na vse, kar se dogaja Po padcu vlade Janeza Janše in napovedi, da se bo s premierskim položajem prvič v zgodovini samostojne Slovenije spopadla ženska, je marca lani vse več Slovencev dobilo občutek, da se stvari obračajo na bolje. A že maja, ko vlada Alenke Bratušek še niti ni imela česa pokazati, je bilo spet vse po starem. Podobna zgodba se dogaja letos, ko ministrsko ekipo vodi Miro Cerar.

Takšna nihanja ocene stanja v družbi so odraz tega, da so volivci s stanjem v družbi nezadovoljni in si želijo sprememb, a ne znajo pravilno presoditi, kdo je nosilec sprememb in kdo zgolj druga možnost iste opcije, meni psiholog Matej Tušak.

"Kar volijo, ni povezano z realnostjo. Na volitvah so povsem nekritični, po drugi strani pa so alergični na vse, kar se dogaja, in diskreditirajo tudi tisto, kar bi peljalo v pravo smer." Tušak meni, da je to verjetno tudi razlog, da si ljudje, ki so uspešni in bi bili lahko uspešni politiki, ne želijo vstopiti v politiko. Ker vedo, da "jih čaka poraz, ne glede na to, ali bodo delali dobro ali slabo".

Do družbe bolj kritični kot do družinskega življenja? S trenutnim stanjem so Slovenci, sodeč po anketi, v kateri je sodelovalo nekaj več kot tisoč vprašanih, bolj ali manj nezadovoljni. 40 odstotkov vprašanjih s splošnim stanjem ni zadovoljnih, zadovoljnih jih je zgolj 12 odstotkov.

Kot slabo ocenjujejo tako gospodarsko stanje kot zaposlitvene možnosti in menijo, da v prihodnjih šestih mesecih ne bo nič bolje ali da bo celo slabše. So pa zadovoljni s svojimi prihodki in materialnimi razmerami, v katerih živijo sami in njihova družina.

"Očitno ni vse tako zelo slabo, kot so stvari videti, in ljudje le ne živijo tako slabo, kot to želijo prikazati," pravi psiholog in dodaja, da je to verjetno posledica tega, da jih je v preteklosti politika večkrat ogoljufala. Ker se je ta občutek ohranil, ljudje zdaj težko verjamejo, da bo kaj bolje.