Četrtek,
24. 11. 2011,
7.08

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 11. 2011, 7.08

9 let

"Za razliko od nas je študij marsikje v tujini plačljiv"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pod novicami na portalu Planet Siol.net se nabere na stotine bolj ali manj tehtnih komentarjev bralcev. Izbrali smo nekaj takšnih, ki so pritegnili našo pozornost.

Aktivisti gibanj 15o in Mi smo univerza zahtevajo polno financiranje študija, konec bolonjske reforme, demokratizacijo univerze in štipendije za vse.

Stric Marč 23.11.2011 ob 09:00

Bolonjski sistem? Tudi to je Evropa! Študentje naj najprej jasno artikulirajo svoje zahteve. Da bo doktorski študij zastonj, da bodo vsi dobili štipendije ( posojila ja), da se naj gospodarstvo prilagaja šolstvu, da je vpliv gospodarstva na univerzo premočan, so zahteve, ki jih nobena vlada ne more požegnati, pa če mladci še tako razgrajajo. Z omejitvami vpisov zaradi podaljševanja statusa študentov in večnega prepisovanja iz faksa na faks ter uživanja mladosti na račun družbe bo pač treba nekaj storiti.

Zupi_ 23.11.2011 ob 09:09

Polno financiranje študija: Za razliko od nas je študij marsikje v tujini plačljiv, šolnine pa niso drobiž. Marsikateri študent brez bogate družine je primoran vzeti kredit za študij, ki ga odplačuje po nastopu službe (zato v ZDA zdaj protestirajo tudi študenti, ker ne dobijo služb, s katerimi bi odplačali kredite). Polno financiranje študija utegne še bolj razmahniti problem študija zaradi statusa. Ukinitev bolonjske reforme: S tem se strinjam, ker sistem pri nas ne more delovati s takim stanjem, kot ga imamo. Tak sistem zahteva delo v manjših skupinah - pri nas, ker pride kakih 30 - 50 študentov na enega profesorja, je to pač težko. Bolonjska reforma je bila tudi že dostikrat deležna kritik, da s krajšanjem študija in klestenjem študijskih programov ustvarja ozko usmerjeno rajo, ki je po volji elitam. Tudi drugod po Evropi se pojavlja odpor proti bolonjski reformi, ker gre za popolnoma politično motivirano zadevo, ki z realnostjo pač ne gre skupaj. Demokratizacija univerze: Tu je določena mera hierarhije in jasnih pravil potrebna, sicer bi v kratkem nastopil kaos. Štipendije za vse: S tem je že tako kriza, cenzusi za dodelitev štipendij se namreč ves čaz znižujejo, celo mlajšim od 18 let so jo ukinili. Morda bi bilo smiselno uporabiti subvencioniranje deficitarnih poklicev.

Policija na avstrijskem Koroškem je izsledila storilca, ki sta 1. oktobra pomazala dvojezično tablo v kraju Lovanke v občini Dobrla vas. Mladeniča, stara 18 in 19 let, sta na zaslišanju priznala, da sta omenjeno storila za šalo in da sta želela vzbuditi pozornost.

SLOostržek 22.11.2011 ob 23:41

Sam bi vzel takole to zadevo. Nista naredila prav. Vendar je dejstvo, da sta bila politično prepričana, da to kar je, ne sme obstajati. Seveda napumpana in še nerazmišljujoča z lastno pametjo. Zato, povrniti stroške in očistiti v naslednje pol leta vse table, ki bodo popacane. Prepričan sem, da bi bila to dobra vzgojna poteza. racun, je pa to res, stvari se obračajo na boljše, če si vsi to želijo. Če imaš samo enega nestrpneža, ki uživa neupravičeno podporo na vseh ravneh, je to več kot preveč narobe. Treba je biti pozitiven, gledati naprej, predvsem pa biti pozitiven vzgled, vsem negativcem!

gemellun 23.11.2011 ob 07:05

Že spet dva mladiča, ki sta rezultat vzgoje bedastih staršev...starše poslat čistit table z mulci vred in denarno kazen prisodit vsem v familiji!

Po podatkih nemških hranilnic varčuje več kot polovica Nemcev, glavni cilj njihovega varčevanja pa je, da bi imeli prihranjenih dovolj sredstev za starost.

Georges 23.11.2011 ob 09:24 Pri nas se pa vse bolj pritožujejo, da banke ne dajejo kreditov in da je država v... In pri nas se tisti, ki jih služba ne navdaja več z občutkom popolne varnosti, po možnosti čim prej pospravijo v penzijo. Potem pa začno rohnet proti komunajzarjem in socializmu in vsem, ki so požrli njihov prigarani pokojninski denar. In ker velika večina Slovencev razmišlja popolnoma drugače kot večina Nemcev, je pri nas slovenski standard, pri njih pa nemški. Kateri je boljši, pa vsak zase najbolje ve.