Četrtek,
22. 5. 2008,
17.34

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 22. 5. 2008, 17.34

8 let, 8 mesecev

Z gore San Pietro reševalci prepeljali več kot 25 ton razbitin letala

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Reševalci, ki pospravljajo ostanke letalske nesreče na gori San Pietro na Korziki, so s prizorišča nesreče odpeljali že več kot 25 ton razbitin, je povedal vodja operacije Bojan Kopač.

Optimistični so, da bodo dela končana v roku, tečejo pa tudi že priprave na spominsko slovesnost, ki bo na Korziki predvidoma 31. maja, je pojasnil. Po Kopačevih besedah je helikopter do srede zvečer v bazo, kjer razbitine od njih prevzame lokalna komunalna služba, prepeljal 25.180 kilogramov ostankov letala, približno tri tone teh pa na prevoz še čaka. Z večjimi kosi ostankov letala počasi končujejo Kot je poudaril, morajo večje kose, ki jih helikopter pripelje v bazo, reševalci tam še dodatno razžagati, saj komunalne službe nimajo tako velikih tovornjakov, da bi to lahko prepeljale. Predvidevali so, da bo materiala 27 ali 28 ton, z večjimi kosi ostankov letala počasi končujejo, je pojasnil.

"Vseh 45 reševalcev bo zdaj le še nekajkrat šlo po celotnem terenu, da poberemo še manjše kose in goro čim bolje počistimo," je dejal Kopač. Po njegovih besedah je sicer precej ostankov tudi že zraščenih z goro. Ekipa ima po Kopačevih besedah še vedno precejšnje težave z vremenom. "V ponedeljek in torek nismo nič delali, ker je bil ves čas dež, vremenski pogoji so bili nemogoči," je povedal.

"Kot da nam gora ne bi pustila, da odstranimo ostanke" Helikopter zaradi tega ni mogel vzleteti, zaradi spolzkega terena pa vodja odprave ni želel tvegati, saj je bila nevarnost poškodb precejšnja. Kot je pojasnil, se je v sredo vreme izboljšalo in reševalci so zopet začeli z delom. Kot zanimivost je Kopač povedal, da je na sredinem pogovoru z županom Ajaccia izvedel, da tako obilnega dežja v maju na Korziki tamkajšnji prebivalci ne pomnijo že 15 let. "Kot da nam gora ne bi pustila, da odstranimo, kar je 27 let ležalo tu," je povedal.

Oba reševalca, ki sta bila med delom poškodovana, sedaj z dovoljenjem zdravnika že delata, je zatrdil Kopač. Izpostavil je, da gre za izjemno trdožive ljudi in vnovič pohvalil njihova prizadevanja. "Človek ne najde pravih besed za pripravljenost teh ljudi," je dejal.

"Novih posmrtnih ostankov nismo našli" Kopač pravi, da niso našli novih posmrtnih ostankov ponesrečencev. Kar pa so našli do ponedeljka, so predali francoskim oblastem. Z županom Ajaccia se je že pogovarjal tudi o zaključni slovesnosti, ki bo predvidoma 31. maja, in o srečanju z občani po zaključni slovesnosti. Kot je poudaril, bodo francoske oblasti o predvidenih aktivnostih zelo dobro obveščene.

Pojasnil je še, da se je o tem s pristojnimi sicer dogovarjal že v marcu in aprilu, in zatrdil, da se francoska stran z organizacijo predvidene slovesnostjo strinja in je pri njej pripravljena tudi sodelovati.

Spomnimo: Skupina strokovnjakov je na Korziko odpotovala 11. maja z namenov sanacije kraja nesreče letala Inex-Adrie, ki se je zgodila leta 1981, ko je letalo treščilo v goro San Pietro. Čiščenje območja nesreče, zbiranje letalskih razbitin in drugih ostankov nesreče naj bi potekalo do konca maja. Načrt za asanacijo je vlada sprejela v začetku aprila. Letalska nesreča, v kateri je umrlo vseh 180 potnikov in članov posadke, se je zgodila 1. decembra 1981.