Ponedeljek, 29. 7. 2013, 21.36
9 let
Vroča politična jesen: Vrnitev Jankovića, protesti in nove stranke

Kaj nas jeseni čaka na političnem parketu? Bo res tako vroče, kot se napoveduje?
Poudarja, da si naslednje leto ne zna več predstavljati, kako bo ta država lahko sploh še funkcionirala. V tem kontekstu si še posebej ne more predstavljati koalicije, ki bi ob takih pritiskih, tudi s strani predstavnikov Evropske centralne banke, Mednarodnega denarnega sklada in Evropske komisije, zdržala skupaj.
Miro Kline s fakultete za družbene vede pravi: "Če bodo jeseni ljudje na ulicah zaradi rezov, pa tega ne štejem kot politiko. To je samo nadaljevanje tistega, kar se je že začelo. Politiki potrebujejo nek pritisk ulice, kajti brez tega se bodo stvari spreminjale zgolj birokratsko, ne bo pa radikalnih sprememb, ki jih Slovenija potrebuje," je povedal.
Matevž Tomšič s fakultete za uporabne družbene študije pa pojasnjuje, da so jeseni vedno znale vedno biti politično turbulentne. "Zgodi se lahko toliko stvari, da je težko napovedovati. Lahko pride do razpada vlade, konec koncev, vendar tega ne bi napovedoval, možno pa je, saj se ekonomska in socialna situacija v državi zaostruje in očitno brez konkretnejših rezov v javno porabo ne bo šlo, čeprav je premierka napovedovala drugače," je zatrdil.
Zaradi navedenega lahko po njegovih besedah pride do večjih konfliktov med vlado in sindikati, ki so sicer do zdaj z vlado sodelovali, vendar se to lahko zaradi vedno novih obremenitev in naraščajočega nezadovoljstva spremeni. Tudi kmetje so, kot pravi Tomšič, napovedali oster protest, če ne bo sprememb pri davku na nepremičnine.
Prepričan je, da po Kučanovem "izobčenju" Janković pravzaprav nima več izbire: "Lahko se umakne in vsako jutro čaka na aretacijo, lahko pa se bori do konca, in to proti lastnemu političnemu patronu, ki je vedno bolj podoben liku sicilijanskega botra. V obeh primerih tvega veliko, saj lahko izgubi vse." Na vprašanje, ali bi med Alenko Bratušek in Jankovićem lahko znova "počilo", je Kline odgovoril, da je med njima že zdavnaj "počilo" v trenutku, ko je Janković odšel iz državne politike in prekoračil točko, po kateri ni več vrnitve, vendar Janković tega po Klinetovih besedah še ni čisto dojel.
Tomšič pa meni, da lahko tako kot na levici tudi na desnici nastane kakšna nova stranka, o čemer so v preteklih dneh že krožile informacije, a Tomšič kljub temu pravi, da se mu to ne zdi realno, saj tega akterji, ki so se omenjali v zvezi z novo stranko, niso potrdili in so to celo zanikali.
"Morda je šlo celo za medijski spin, s katerim se je poskušalo uravnotežiti napovedi Igorja Šoltesa o novi stranki," je izpostavil in dodal: "Možnosti za novo stranko ne gre izključiti, vendar vsaj to, kar smo slišali, ni delovalo kot nekaj z realno osnovo."